| anonim_4396 a întrebat:

De ce vor oamenii să fie ^ cei mai buni ^ la ceva, avand în vedere că MEREU va fi cineva care va fi ^ și mai bun ^ si de ce nu le convine atunci cand acel cineva le preia ^locul^?
La modul, copii se duc la olimpiade, concursuri pentru a se întrece, pentru a vedea cine este ^cel mai bun^ dar asta nu înseamna ca daca cineva nu participa la astfel de activitati nu este ( nu exista grad de comparatie in cazul creierului uman, dupa mine) la fel de bun ca cei care participa.
Zic ca, ceea ce e mainstream(persoanele alea care, gică nu dezamagesc si cunosc totul) nu înseamna ca nu poate fi depasit, nu înseamna ca daca vreau sa excelez intr-un domeniu, si o fac, voi avea competitie doar din partea persoanelor pe care le-am cunoscut (la olimpiade, dupa exemplu) ci se mai gasesc si persoane care nu au atata ^nevoie^ de premii, bani,faima, renume, etc ( ca cei ce participa la cele mentionate mai sus).
*Întrebarea se află la început*

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu dovedești/arăți că ești bun care e sensul?

| Holiday a răspuns:

A fi recunoscut ca "cel mai bun", pe langa satisfactia personala iti aduce si avantaje.

| Sn4k3 a răspuns:

Unii muncesc mult la un lucru(de exemplu cei care se duc la olimpiade) si vor sa devina cunoscuti si sa-si faca un renume, sa aiba premii si astfel mai mult succes pe viitor in ceea ce fac. Normal ca o sa se gaseasca cineva mai bun, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii mediocru si sa nu mai muncesti ca altfel n-ai mai fi bun in ceea ce faci sau nu te-ai imbunatati. Nu zic ca e bine sa vrei sa fii cel mai bun (asta depinde de fiecare), ci cat mai bun. Si normal ca mai sunt si unii pe care nu-i intereseaza premiile, renumele, dar asta pentru ca ori nu sunt la fel de buni ca ceilalti, ori nu vor sa aiba la fel de mult succes ca ceilalti, ori se pot descurca fara ele.

| Darkmagic a răspuns:

"cel mai bun la ceva", "the best", "Primul"...
Pai nu stiu. big grin
Acum imi storceam creierul sa aflu ce a spus Edwin (Buzz) Aldrin la aselenizare.
Stie cineva?
Nu?
Hai ma, ce dracu?
Toata planeta stie ce a spus Armstrong, iar despre al doilea om, nimic, nimic?
La ce dracu e bine sa fie unul "cel mai bun", daca alternativa se cheama mediocritate?
Stiu...nasol raspuns. big grin

| EcceHomo a răspuns (pentru Darkmagic):

Da,mi-am amintit o replică, nu este a lui Buzz, cică: "Decât să fii mediocru, mai bine să fii idiot".big grin
Oricine poate fi cel mai bun în ceva, nu?
Bine, numai eu nu...mă tot gândesc la asta şi nu găsesc nimic.sad

| Darkmagic a răspuns (pentru EcceHomo):

Am in memorie inceputul unei ziceri de-a lui da Vinci despre mediocrul care "priveste fara sa vada, vorbeste fara sa gandeasca", etc...dar aducandu-mi aminte intreg citatul, mi-am dat seama ca il descrie la virgula pe individul pe care mi-ai spus sa nu-l fac vedeta. laughing
Tu nu ai nevoie sa gasesti nimic, mediocritatea este ultimul lucru care te-ar atinge. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca vor un viitor minunat, nu culegator de capsuni ca tine laughing
In plus toate alea se aduna la CV, cat oi da tu hate guvernului, ei nu au luat pe gratis listele alea cu calificari si pozitii, ci le-au muncit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

^cat oi da tu hate guvernului^ nu dau cu hate nimanui și nu înteleg cum ai putut sa crezi din ceea ce am scris mai sus ca dau cu hate guvernului
^ ei nu au luat pe gratis listele alea cu calificari si pozitii, ci le-au muncit. ^ - pfh, fie cum zici tu

| Ovi4678 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da chiar esti prost rau...