| Aihao19 a întrebat:

De ce vremea e ciudata in ultimul timp? In ultimii ani nu au mai fost ierni adevarate si a nins anul trecut in aprilie.De ce vremea pare ca o ia razna in ultimul timp?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De 35 de ani de cand imi amintesc eu, e la fel de ciudata. Imi aduc aminte in 1987, cand in ainuarie au fost -30 de grade, apoi a fost frumos si cald pana la sfarsitul lui martie, cand a nins timp de aproape doua saptamani. Sau in 1989, cand pe 22 decembrie, la Bucuresti, erau 20 de grade... Etc.
Bunica imi povestea cam aceleasi intamplari din copilaria ei, zapezi in aprilie, caldura in ianuarie...
Din cate imi amintesc eu de la scoala, asa e clima excesiva continentală pe care o are Romania, nu se intampla nimic in mod special in ultimii ani. Facem inregistrari de prea putina vreme (putin peste 100 de ani) ca sa putem stabili o tendinta in tara noastra.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca asa este "vremea probabila".
Iarna uitam cum a fost vara si invers.
Ne place sa fim comozi, nu ne place ploaia, zapada frigul, dar nici canicula.

| Inferno a răspuns:

Daca ai reprezenta temperatura exterioara in functie de timp (un grafic) crezi ca ar avea sens sa faci predictii despre normalitatea/anormalitatea functiei doar analziand un interval de pe abscisa de 2-3 unitati, cand functia se intinde pe cel putin 100 de unitati? Nu va mai invata chestii de genul la mate?

Asa si trecerea de la vara la iarna poate inseamna ca "vremea o ia razna" daca am un interval de analzia de cateva luni.

| RAY a răspuns:

Ne pedepseste zeus ca numai credem in el, sa vezi la vara ce va face, traim intr-un univers haotic,eu nu ma mir ba chiar e ceva normal, in fapt se putea mult mai rau,pamantul a avut multe schimbari in istoria lui multe mai rele asa ca nu e asa grav,apropo nu oameni de stiintia face raul pe pamant ei nu polueaza,ei fac tehnologie, vindeca boli, din contra oameni de stiinta sa interesat de inclazirea globala si se fac deja multe in privinta asta, nu savanti au taiat padurile din Romania, nu savanti au distrus economia acestei tari, de ce sunt induntati? ca numai sunt paduri, ele chiar conteaza

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca oamenii de stiinta si carturarii au poluat planeta cu inventiile lor si pentru ca omul nu se poate gospodari si administra fara Dumnezeu. Cu Dumnezeu omul va trebui sa asculte de Dumnezeu si nu ca acum cand il ignora pe Dumnezeu.

1 Corinteni 1:19-31:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor.
26. Căci, priviţi chemarea voastră, fraţilor, că nu mulţi sunt înţelepţi după trup, nu mulţi sunt puternici, nu mulţi sunt de bun neam;
27. Ci Dumnezeu Şi-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să ruşineze pe cei înţelepţi; Dumnezeu Şi-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le ruşineze pe cele tari;
28. Dumnezeu Şi-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt,
29. Ca nici un trup să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
30. Din El, dar, sunteţi voi în Hristos Iisus, Care pentru noi S-a făcut înţelepciune de la Dumnezeu şi dreptate şi sfinţire şi răscumpărare,
31. Pentru ca, după cum este scris: "Cel ce se laudă în Domnul să se laude".

Si pentru ca sa se implineasca ce a fost profetit in Biblie. Apocalipsa 11:18:"Şi neamurile s-au mâniat, dar a venit mânia Ta şi vremea celor morţi, ca să fie judecaţi, şi să răsplăteşti pe robii Tăi, pe prooroci şi pe sfinţi şi pe cei ce se tem de numele Tău, pe cei mici şi pe cei mari, şi să pierzi pe cei ce PRAPADESC PAMANTUL."

| sabin89 a răspuns (pentru Steregoi):

De ce nu citezi din Traducerea Lumii Noi? happy

| Steregoi a răspuns (pentru sabin89):

Biblia ortodoxa este acceptata de romani.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista o astfel de ciuma pentru credinciosi. Pentru cei necredinciosi e lacul de foc adica moartea a doua sau moartea vesnica.

Apocalipsa 21:8:"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua."

Necredinciosii sufera de o ciuma sau de o boala cumplita cu multe bube. Apocalipsa 16:2b:"Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei." Buba asta ii chinuie mult pe cei necredinciosi dar ei nu recunosc pentru ca din fire sunt ignoranti si orbiti spiritual de catre Satan stapanul acestui veac.

| Steregoi a răspuns:

Nici un om nu-si traieste viata cu adevarat in acest veac. In acest veac nu se traieste adevarata viata. Viata si fericirea in acest veac e doar o bucatica din fericirea de care vor avea parte credinciosii in veacul ce va veni. Pentru tine ce inseamna sa-ti traiesti viata?

| Steregoi a răspuns:

Eu nu stau deloc in genunchi si la icoane. Am familie sunt fericit implinit am prieteni adevarati am bani sunt respectat si remarcat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu știi că rușii au o armă cu care controlează vremea?:O:O:O

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te referi la HAARP, nu au numai rusii, vremea poate fi influentata de multi factori, unii cu vointa altii din nestiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

laughing))))) era o glumă.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii cu glumele, altii cu nestiinta, altii cu manipularea, uite-asa ne distrugem din gluma si in gluma, din prostie si in prostie

| sabin89 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Uneori e bine venita si o gluma. Mai destinde atmosfera. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbare climatica. A nins in desert. Poluarea e nimic toata cand compari cu Kim Jong Un si balisticele lui aruncate prin "zone neamenajate".

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sunt multe variabile intr-un raspuns exact. Cert este ca este prezent.S-a mai intamplat si in trecut? Se pare ca da.Are omul si actiunile sale un aport la acest lucru? Iar se pare ca da! Istoria se repeta? Ciclicitatea evolutiei omului este determinata de factori meteorologici? Tu ce zici?

| Steregoi a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

2 Petru 3:3, 4:"Întâi, trebuie să ştiţi că, în zilele cele de apoi, vor veni, cu batjocură, batjocoritori care vor umbla după poftele lor,
4. Şi vor zice: Unde este făgăduinţa venirii Lui? Că de când au adormit părinţii, TOATE ASA RAMAN, ca de la începutul făpturii."

| Aslam a răspuns:

Asa vrea dumnezeu. rolling on the floor

| Deserth a răspuns:

Astia sunt de vina, care prezinta meteo

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Is just another way to day. Hai cu mine sa aruncam o privire inapoi si in prezent ca sa vedem de ce s-o intampla OARE asa ceva?
https://youtu.be/HwELajFteTo

| vocaloidfan2211 a răspuns:

E din cauza poluarii, incalzirea globala si multe alele