| RAY a întrebat:

De ceva vreme am credinta asta cum ca omul are nevoie de frica pentru a fi moral? Oare chiar avem nevoie de frica pentru a fi morali?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca o persoana învață sa evite anumite consecințe (datorită fricii) nu înseamnă ca devine o persoana morala/etica, înseamnă doar ca devine mai abila in anumite situații. O persoana devine morala atunci când înțelege, ca urmare a unei pregătiri (training) adecvate, de ce este necesar sa urmeze anumite reguli, proceduri, legi etc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Bravo,stiam eu ca poti mai mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mmm, nu ma dau in vânt după vorbărie.

20 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Moralitatea reprezinta adeziunea fata un set de reguli convenite social. Daca schimbi moral cu bun in textul intrebarii atunci sitautia devine mai complicata.

Cat despre argumentul cu frica forteaza moralitatea e fals, ai zeci de milioane de oameni in penitenciare si sute de ani in care pedepsele cu moartea se dadeau ca bomboanele.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Atunci ce anume determina un om sa fie bun sau rau?

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Daca stiam asta aveam un nobel.

Ai o multime de variabile de la cele de personalitate, inteligenta, nivel de educatie, mediu in care ai crescut..toate intr-un cocktail cu cantitai foarte specifice.

Raspunsurile la intrebarile cu adevarat importante nu le gasesti pe TPU.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Sunt constient de asta,dar, cred ca omul poate, doar ca multi suntem si lenesi, cred ca am putea mult mai multe sa facem, dar ne conformam in zona noastra de confort

| doctorandus a răspuns:

Da, mai, multi din cei care predica "iubirea-i trebuitoare", daca le furi iPhone-ul iti fac plangere penala.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să ai frică de Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Andreeush):

Vorbim de tot felul de frici, a crede in dumnezeu nu crezi din frica, citeste biblia

| Andreeush a răspuns (pentru RAY):

Nu la asta mă refeream, nu cred in Dumnezeu din frică.
Dar era o vorbă pe care o auzeam la multă lume, "Cu frică de Dumnezeu".
Referitor la frici, care e raspunsul tău la întrebarea ta?

| RAY explică (pentru Andreeush):

Daca stiam numai intrebam

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, frica este exploatata in crestinism. Evident ca crestinii au frica de zeul evreilor, asta este unul dintre motivele pentru care sunt atat de incuiati si nu renunta deloc la dogmele lor, oricat se stupide sunt. Cand frica dispare, incep sa-si puna intrebari, incep sa cerceteze, pentru ca in momentul ala n-o sa mai creada orbeste ca sunt trimisi in iad daca nu se supun religiei.

| SG1995 a răspuns:

Nu, ci de empatie. Frica de consecințe te poate opri să ucizi pe moment, dar pe termen lung nu funcționează.

| AC4S4 a răspuns:

Am observat asta mai ales la romani, prin intrebarile de pe TPU.
Romanii isi identifica moralitatea cu legea, daca e legal, e bine.

Cate intrebari sunt pe TPU despre barbati "maturi" care stau cu fete adolescente si parintii ei nu sunt de-acord, ii intereseaza numai daca ar putea pati ceva din punct de vedere legal.
Mai vezi si elevi pe aici: "Daca imi bat colegul in afara scolii, imi scade nota la purtare?"

Asa sunt multe intrebari. Nu le pasa ca au facut ceva rau. Vor doar sa se asigure ca nu au facut nimic ilegal.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu au empatie doar frica de lege

| Mclaren12 a răspuns:

Nu are nicio legatura. Frica de ce? Si ateii care nu cred in zeitati sunt morali, si fara sa aiba frica iadului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poti mai mult

| Thecurious a răspuns:

Frica paralizeaza mintea. Nu cred ca frica determina moralitatea.

| TyroneSays a răspuns:

Da,este nevoie pentru ca si Omul este un animal, trebuie invatat ce este Bine si ce este Rau
Omul este egoist din nastere, ceea ce il duce la pacat.