| anonim_4396 a întrebat:

De cine suntem noi creati?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Eu prefer sa cred ca sunt creata de Dumnezeu.

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cei care cred in Dumnezeu sunt creati de Dumnezeu. Ceilalti se trag din maimuta.

regis
| regis a răspuns:

@moony - daca esti atee, de ce te deranjeaza afirmatia ca te tragi din maimuta?

regis
| regis a răspuns:

@moony - nu, dar ai notat "stupid" raspunsul meu de mai sus. Cum te-ai declarat atee, banuiam ca nu te incadrezi la creationisti, deci nu avea de ce sa te deranjeze prima parte. Ramanea in discutie doar a doua...

regis
| regis a răspuns:

Nu mai spune nimic, ca te afunzi. Adica ai votat stupid, dar de fapt nu ai vrut sa iti asumi asta. Raspunsul meu nu e o gluma, e un citat din memorie, insa din pacate nu mai amintesc cui apartine cugetarea.
Nu ma consider deloc o masina programata, insa eu cunosc doar doua teorii legate de aceasta tema: creationismul si evolutionismul. Prin urmare consider ca cine nu crede in creatie crede in evolutie si invers.

cami
| cami a răspuns:

De Dumnezeu happy! crede in El!

cami
| cami a răspuns:

Uite eu cred in El, si am in permanenta o liniste sufleteasca, o protectie. El este acolo si ma ajuta atunci cand dau de ceva rau. (chiar daca pe moment ai impresia ca te-a parasit, nu-l blama. El doreste sa vada pana unde poate merge credinta ta happy. chiar daca cineva te va face sa te simti rau/ prost, fii convins (a) ca va veni un moment cand acesta va plati pentru faptle lui, si nu ma refer la Judecata, ci la lucrurile care urmeaza sa se intample in viata lui, insa Dumnezeu niciodata (sau poate) nu-ti va permite ca tu sa vezi aceste tristeti ale vietii sale, deoarece nu doreste ca tu sa te bucuri de raul altuia, dar un lucru e cert. nu va ramane nepedepsit, asa ca zicalei "pana la Dumnezeu te mananca Sfintii"..nu prea o vad veritabila.

| moonY a răspuns:

Oamenii de stiinta NU CRED in dzeu.altfel nu ar mai cauta raspunsuri .nu am mai fi avut descoperirile de astazi.ar accepta existenta unui dzeu atotputernic, atotstiutor. s'ar lasa in voia lui.pentru ca doar el stie ce face. iar cautarea lor, setea lor de cunoastere ar lua sfarsit.
am citit biblia, sunt atee si ma macina zilnic intrebarile.ma frustreaza chiar, gandul ca voi muri fara sa am vr1 raspuns

| moonY a răspuns:

Am declarat ca ma deranjeaza?
nu.doar mi se pare absurda teoria asta.pentru ca in cateva mii de ani, de cand exista oamenii.ar fi trebuit sa mai apara altii..."trasi din maimuta".nu?
de la aparitia lor, oamenii s'au inmultit perpetuand specia.nu evoluand din maimute.si nu'mi spune ca maimutele n'au mai avut conditii prielnice de."transformare".
cum au aparut oamenii? nu stiu.insa cu siguranta nu vom asista, sa treaca milioane de ani, la o metamorfoza a unei maimute!

| moonY a răspuns:

Incep sa cred ca tu esti dzeuhappy chiar am notat "stupid". dar nu stiam ca poti vedea voturile unui utilizatorhappy
ti'am dat votul asta pentru ca raspunsul tau mi s-a parut sub forma de gluma. iar intrebarea este existentiala.
si daca n-a fost o gluma e aproape stupid deoarece exista un singur raspuns.pe care nu-l cunoastem.insa nu avem 2variante.nu alegem noi, in functie de credinta, de convingeri.nu imparti in A si B creatorii.
A.esti credincios:dzeu.
B.esti ateu :stramosi iti sunt maimutele.
orice credinta ai avea.nu trebuie sa-ti omori constiinta punandu'ti increderea in zeul tau.
trebuiesa continui sa-ti pui intrebari, nu sa devii o masina programata sa accepte toate nonsensurile transmise de catre stramosi.biblie.

| moonY a răspuns:

Am votat si mi-am asumat asta. piezand 5 minute sa-ti explic de ce am facut'o.de ce e aproape stupid ce spui tu.
consideri ca e o regula ca oamenii sa se imparta in adepti ai categoriilor alea 2 pe care le stii tu. uite ca mai este o categorie de oameni.care nu accepta nici creationismul si evolutionismul.
e a treia oara cand iti raspund. daca nu intelegi si spui ca ma afund. mi-am pierdut timpul.

mlm
| mlm a răspuns:

In Vechiul Testament Dumnezeu spune:''Sa facem om dupa chipul nostru, dupa asemanarea Noastra''. Deci de aici poti face legatura ca noi sintem creati dupa chipul lui Dumnezeu.

Janina
| Janina a răspuns:

Cica e o barfa cum ca ne-ar fi facut Dumnezeu laughing

| Danny _3256 a răspuns:

De Dumnezeu

| Zoombe3 a răspuns:

1. Doamne Doamne
2. O celula de la care s-a dezvoltat toata planeta
3. Suntem niste maimute cu IQ laughing

leonardk
| leonardk a răspuns:

Credeti ca poate exista un raspuns corect? Cine il poate sti? Cred ca numai Creatorul insusi detine acest secret.

| N538961518 a răspuns:

De univers.

| CenturyChild a răspuns:

De o energie / fiinta / lucru ( pe care nu il putem inca identifica exact) mult superioara noua pe care o numim Dumnezeu.

| Ella_6365 a răspuns:

Nu stiu de ce va indoiti atat ca Dumnezeu exista si el ne-a creat... cautati miracolele care s-au intamplat, sper sa va faca sa credeti ca este adevaratwinking

| roxi_8971 a răspuns:

Depinde de ce raspuns vrei sa auzi, in opinia mea de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sus se vad multi indecisi
sigur ca suntem creati de Dumnezeu.
stiinta a avuns sa se inteleaga religia, deci si oamenii de stiinta cred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La intrebarea asta nu vei gasi niciodata un raspuns.

| bogdan1793 a răspuns:

Omul a evoluat din maimuta...asta e teoria darwinista...si este singura care are logica...oricum biblia a fost scria de oameni...deci nu de Iisus...asa ca faptul ca pamantul a fost creat in 7 zile nu este adevarat...deoarece pe vremea aia ziua nu era echivalentul cu zilele noastre...cum putea sa creeze pamantul in 7 zile cand pamantul sa format in milioane de ani de evolutie dupa care au aparut formele de viata de la cele mai mici la cele mai mari...faptul ca noi oameni credem in dumnezeu este rodul imaginatiei si a faptului ca noi oamenii am vrut sa demonstram ca cineva nea creat deoarece nu exista ideea ca universul sa se fi creat singur...asa ca incepeti sa ganditi logic numai va ganditi la basme dastea:
În matematică se demonstrează că pot exista situaţii în care ∞∙0≠0 (infinit ori zero nu este egal cu zero). Acest lucru poate fi considerat suficient pentru a explica modul de apariţie a Universului: dintr-o infinitate de nimicuri nu se mai naşte tot nimic, aşadar, Universul a apărut din nimic într-o infinitate de ani.

| bogdan1793 a răspuns:

Omul a evoluat din maimuta...asta e teoria darwinista...si este singura care are logica... oricum biblia a fost scria de oameni...deci nu de Iisus...asa ca faptul ca pamantul a fost creat in 7 zile nu este adevarat...deoarece pe vremea aia ziua nu era echivalentul cu zilele noastre...cum putea sa creeze pamantul in 7 zile cand pamantul s-a format in milioane de ani de evolutie dupa care au aparut formele de viata de la cele mai mici la cele mai mari... faptul ca noi oameni credem in dumnezeu este rodul imaginatiei si a faptului ca noi oamenii am vrut sa demonstram ca cineva nea creat deoarece nu exista ideea ca universul sa se fi creat singur...asa ca incepeti sa ganditi logic numai va ganditi la basme din astea:
În matematică se demonstrează că pot exista situaţii în care ∞∙0≠0 (infinit ori zero nu este egal cu zero). Acest lucru poate fi considerat suficient pentru a explica modul de apariţie a Universului: dintr-o infinitate de nimicuri nu se mai naşte tot nimic, aşadar, Universul a apărut din nimic într-o infinitate de ani.