| xSega a întrebat:

De e toamna și iarna nu fulgera când ploua?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Fenomenul se leaga si de pozitia Soarelui ( a magnetismului lui) fata de pamant, de zona pe care 'o priveste' cu deosebire! Este cam acelasi motiv pentru care apar la polii magnetici ai Pamantului aurorele.Succesiv!

| gratargratar a răspuns:

Pentru ca, una din conditiile necesare formarii unei furtuni cu trasnete, e prezenta umiditatii in aerul de la suprafata pamantului. O alta conditie necesara este energia solara care trebuie sa fie suficient de puternica pentru a incalzi aerul de la suprafata pamantului. Aerul acesta odata incalzit se ridica in atmosfera. Pe masura ce avanseaza in atmosfera, se raceste, iar caldura e eliberata. Dar caldura aceasta eliberata interactioneaza cu aerul din jur si acest proces se repeta pana se formeaza un nor pufos.
Acest nor contine si particule de apa si de gheata (i.e. grindina). In cadrul acestui nor au loc ciocniri de particule, in partea inferioara a norului formandu-se incarcare negativa. Aceasta incarcare negativa respinge electronii de la suprafata pamantului (incarcandu-l pozitiv), creand un mediu propice pentru circulatia curentului de la un pol negativ, la un pol pozitiv.

Cam asta ar fi. De asemenea, culoarea intunecata a norului vine de la condens si grindina prezente in nor.

| gratargratar a răspuns (pentru gratargratar):

Deci, ca sa raspund direct intrebarii tale: toamna si iarna nu avem furtuni cu trasnete datorita umiditatii scazute si a lipsei de putere a soarelui.

| AndreeaDeea2004 a răspuns:

Deoarece in acele sezoane aerul este curat iar intre nori nu se formeaza curent de la frecare