| anonim_4396 a întrebat:

De intro camera unde este deschis numai geamul este mai racoare vara si mai cald iarna decit intro odaie care tin toata zioa geamul si usa deschisa?

8 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Fiindca, in al doilea caz se produce curent care amesteca particulele de aer cu cele din exterior si se creaza o atmosfera comparabila cu cea din afara camerei.

Cand ti doar geamul deschis, acest lucru nu se va intampla, mentinandu-se atmosfera din timpul noptii.Vara, noaptea e frig si iarna inchizi toate geamurile, usile si te bagi la caldura, degajand la randul tau caldura, incalzind camera.

| suffarstar a răspuns:

Intr-o camera unde este un geam deschis este mai cald decat intr-o odaie cu usa si geamul deschis pentru ca se formeaza curenti de aer, aerul circula.-asta vara.
Iarna daca ai geamurile deschise intra frigul, cu cat ai mai multe, cu atat mai frig.
Nu stiu daca asta voiai sa aflii, reformuleaza intrebarea si scrii-o corect gramatical.

| sabin89 a răspuns (pentru suffarstar):

Sunt de acord cu tine, intrebarea trebuie reformulata, pentru ca este nu numai neclara, dar si cu greseli gramaticale. Apropo de gramatica, se scrie "sa afli" si "scrii-o", deci cu cate un singur "i".
Probabil mai baga strambe si robotelul, ca vad ca nici pe mine nu ma lasa sa scriu cu un singur "i" (scrii-o).

| suffarstar a răspuns (pentru sabin89):

Greseala mea, uneori le mai incurc pe cele care se termina cu doi de "ii" cu cele pe care accentul cade pe "i" final. Curios lucru, la scoala nu am avut probleme cu astea, dar la liceu cum nu prea mai facem gramatica, le-am cam uitat. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Messerschmitt a răspuns:

Scoate prunele din gura si vorbeste mai pe inteles. Iarna nu-i ca vara big grin

| Lucian2990 a răspuns:

Da, practic daca ti usa si geamul deschis intra aerul si se incalzeste ca aici e rece si acolo e cald si cum ar veni temperatura creste deci mai bine faci ca mine lasi si usa si geamul inchis sa fie frig

| SpeteanuAlinut1997 a răspuns:

Daca tii usa si geamul deschise se va forma o temperatura mai joasa pentru ca se fac curenti de aer care scot aerul cald si baga aer rece(iarna) sau scot aerul rece si baga aer cald(vara)