| ChiukiuHamsler a întrebat:

De la ce provine numele Enescu sau Enesco?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

"Ene" este originar cel mai probabil din limba greacă, fie direct de la numele eroului Aeneas, sau de la numele Iani/Iene care este echivalentul numelui Ioan la noi. E posibil că și numele Aeneas să fie tot un derivat de la același nume originar.

Terminația "escu" specifică numelor românești se presupune a fi de origine latină "escus" deoarece întâlnim multe nume latine au sufixe asemănătoare (Augustus, Cornelius).
În numele balcanice la sârbi sau bulgari terminația poate fi "...esko" (de exemplu Vancesko) iar la slavii de nord terminația este "... ski" (de exemplu Podolski).

Numele Enescu, dacă ar avea forma grecească, ar fi Enache, Manole ar fi Manolache, în originar Enakis, respectiv Manolakis.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu provine de la nimic, este un simplu nume romanesc care se termina in "escu"
Enesco a fost scris incorect la un moment dat, probabil prin strainatate si asa a ramas, dar corect ar fi ENESCU.