| Florennce a întrebat:

De la un timp nu mai am chef de nimeni si de nimic . Nu vreau sa ma destainui nimanui sau sa mai vorbesc cuiva . Am avut incredere in multe persoane care m-au dezamagit , m-au ranit sau m-au lasat balta. Vreau sa ma inchid in mine . Vreau ca atunci cand vorbesc cu cineva sa fiu doar de "fatada " .

Nu vreau sa mai arat nimanui ce vreau , ce simt ,ce-mi doresc ... am sa astept persoana potrivita pentru asta .
Va rog sa nu ma ironizati dar . nu mai pot . Simt ca nimeni nu ma intelege , n-am avut niciodata prieteni adevarati si nici nu sunt genul de persoana care sa fie inconjurata de lume. Macar sa am un motiv , sa stiu de ce ma evita lumea si anume : sa ma inchid !Stiu ca par rea de multe ori , par insensibila . chiar daca nu sunt ...
Da , intr-adevar. Sunt momente in care glumesc, ma simt bine cu anumite persoane, vorbesc . dar tot simt ca ceea ce gandesc nu pot EXPLICA ! Nu ma pot exterioriza .Nu ma luati cu incurajari ca nu merge...sad .Simt ca nu mai am nevoie de nimic. Vreau sa fiu tacuta cum sunt multe alte persoane desi prin temperamentul meu nu sunt genul asta de persoana si "ma oftic "!
Decizia mea , repet , e sa ma inchid. Doar ca nu-mi prea reuseste si mai mult sufar . Dar de suferit , sufar oricum .
Voi ce ziceti ?Sunteti / ati fost vreodata de acord cu parerea mea?
Va rog sa nu ma ironizati .Multumesc !happy

Răspuns Câştigător
| xzzyzy a răspuns:

Da normal... Continua asa... Dar gaseste si ceva cu care sa iti omori timpul, pe langa gandirea asta negativa. Si mie imi place asta. Nu pot explica de ce dar ma simt bine. Dar mai ai si alte lucruri care te pot ajuta in asta. Incearca muzica trista, deoarece cea vesela nu o sa faca decat sa te dezguste. Poti incerca si sa citesti, sau muuulte filme. Eu de exemplu am ales anime-urile, si ma fac sa mai uit cateodata de chestiile care ma baga in depresie. Le-ai putea incerca, dar in principal trebuie sa fie ceva care sa iti faca placere. Si inca ceva, pentru momentele in care trebuie sa "traiesti" in adevaratul sens al cuvantului, macar "zambeste" din obligatie, altfel se va ajunge la ceea ce tu nu vrei. Consolarea, pe care ei s-ar putea mai mult sa te enerveze, stii. Si ca raspuns final, Da sunt perfect de acord cu decizia ta. Asta, de fapt, e felul meu de a trai. Mai putin de curan cand in final am gasit pe cineva care ma face sa zambesc nu numai din obligatie, dar si pentru ca ma simt asa. Sper sa gasesti si tu pe cineva.

35 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cred c-o sa ne lecuim impreuna. Contacteaza-ma de urgenta. O discutie spontana ar fi un izvor de confienta in sine. Sa stii fac-s antidotul tuturor chestiilor impenetrabile. Nu ma laud, ma destainui. Am putere peste tot ceea ce cuprind cu simtul si vederea, iar tu, esti secata miseleste de aceasta caracteristica. Sigur ne-am completa! Contacteaza-ma pe privat; las la-ndemana ta.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca vrei sa te inchizi sau nu in tine este decizia ta!
A fost greseala ta ca ai avut incredere in persoanele nepotrivite si acum suferi pentru asta...
Mi se pare putin exagerat sa spui ca te inchizi in tine ca o alegere ...cand te inchizi in tine,o faci pentru ca nu ai de ales,pentru ca nu ai cu cine sa vorbesti si cine sa te inteleaga!
Tu in schimb ai de ales...
Iti dau un sfat : in loc sa te plangi pe net mai bine nu mai fi atat de credula si cauta mai bine persoanele cu care sa vorbesti ce ai pe suflet!
Viata e rea si inselatoare, dar nu te plange de asta, totul se rezuma la cum iti planifici tu drumul

| harciog a răspuns:

Te rog frumos, n-are sens decit prima fraza care iti defineste propria stare.Motivele chiar nu-si au sensul.Invata sa gusti singuratatea, e singurul sfat util pe care il gasesc acum.

| DorelSudoru a răspuns:

Iati o cheie laughing
Ma amuza intrebarea ta...si sunt sigur ca ai zis tot ce ai zis doar pentru ca lumea nu te cunoaste.
Sa-ti explic un pic cum sta treaba
1: Prieteni adevarati laughing mai lasa filmele pentru ca toate/toti trec pana la urma (asta daca nu esti atat de retardata sa te sinucizi)
2: Exista 3 variante de inchidere:
-cu cheia,care e cea mai bune
-Nesocializarea (care o sa te faca un fel de retardata)
- Sau pur si simplu nepasarea, vorbesti faci de faci fara macar sa vezi bine lucrurile sau sa-ti pese. Extragi din orice tot ceea ce e mai bun pentru tine ca si cum ceilanti n-ar exista sau n-ar fi importanti
Acum intr-un fel tu vrei sa devi un sociopat cu acte in regula, numai ca nu prea poti atat timp cat asta de acum este caracterul tau
Acum punete pe perna si plange

| mgtow a răspuns:

Pe o parte e bine sa nu mai ai prieteni pentru ca multi iti poarta dusmanie si cand ti-e lumea mai draga iti vine beleaua pe cap. Asa singura te organizezi mai bine, iesi unde vrei tu iti organizezi cheltuielile si aduni bani, e alta viata. Mie imi place si o duc destul de bine mai ales eu traiesc singur in casa.

| Magnifico a răspuns (pentru mgtow):

Sa stii ca majoritatea pesoanelor ca tine ajung sa aiba fara sa isi dea seama problemi psihice! Nu e gluma! Si din pacate pentru mine am experiente de genul asta in familie (un bunic de al meu gandea la fel ca tine sa stii si nu vrei sa stii ce a patit acum la batranete si eu nu vreau sa pateasca asta nimeni in lumea asta) sad

| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Pe de-o parte e bine...dar in general nu poti trai prea multi timp fara compania altor persoane!
Singuratatea chiar daca nu iti dai seama.te formeaza si te distruge incetul cu incetul
Oamenii sunt fiinte sociabile si au nevoie unul de celalalt... daca nu faci asta, eh...nu-i poveste cu happy end

| mgtow a răspuns (pentru Magnifico):

Pai eu am de gand sa traiesc singur toata viata, nu beau alcool, nu fumez. Ma ingrijesc bine si peste cateva luni ca nu mai am mult ma angajez pe tir o sa am destula ocupatie la volan. Bunicul tau tot singur fara femeie traia? Nu mi-e frica de singuratate si nu spun ca voi pati trastorn mintal (probabil avea probleme de sanatate cine stie).

| mgtow a răspuns (pentru Apache):

Depinde, daca sunt singur si ma bucur de viata nu am probleme. Eu stiu de ce m-am izolat (daca te gandesti bine vei afla).

| Magnifico a răspuns (pentru mgtow):

Normal ca nu era singur.Am si o bunica.Doar ca el a fost toate viata asa inchis, nu prea avea treaba cu nimeni si cand am spus ca traia singur vroiam sa zic ca era inchis in el.Iar cand a venit pensia si nu a mai avut de munca (a muncit pana la 50 si cv de ani la CFR iar acum la batranete cand nu mai avea de lucru a cazut mintal.Era sanatos inainte!

| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Omule este bine sa te bucuri de singuratate...dar la final cand tragi linie si ti-au pus viata in ordine *peste 10-20 de ani ...etc * cedezi cand vezi ca le ai pe toate dar numai o persoana langa tine nu
Zici tu ce zici...dar chestiile chiar de doboara daca le urmezi toata viata

| mgtow a răspuns (pentru Magnifico):

Dar vezi ca e diferenta? El a avut o nevasta in trecut si copii dar eu nici acolo nu voi ajunge, atat timp cat sunt optimist in viata si nu sunt trist nu-mi fac rau. Sunt multe persoane care traiesc ca mine fara sa mentina relatii sexuale sau sa aiba de-a face cu ceva stabil deoarece nu mai sunt vremuri pentru asa ceva, totul e dat peste cap si nu mai am sperante de aceea am ales varianta singuratatii.

| mgtow a răspuns (pentru Apache):

Ce vrei sa zici ca ma doboara? Singuratatea? Vor aparea chestii si noutati, pot sa merg la tara mai ajut in gospodarie, mai fac o modificare in casa imi mai satisfac capriciile hobbyurile cam tot una ar fi sa fiu cu una numai ca sunt restrictii impuse si putin timp pentru activitatile mele, lumea incepe sa o ia razna si asta e doar un inceput peste vreo 10 ani mai rau va fi si vei vedea.

| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Normal ca o sa fie mai rau... pustii care pun intrebari pe siteul asta sunt oglinda societatii care o sa ne reprezinte tara!
SIncer? ma lipsesc, in mod normal as zice ca mai rau nu se poate, dar cand vad ce vine din urma imi inghit cuvintele

| mgtow a răspuns (pentru Apache):

Atunci ramane la alegerea ta sa te incurci cu una si sa aflii ca te-a inselat sau te mandresti de tine locuind singur si nu dai banii pe o nesimtita care nu merita nici negrul de sub unghie.

| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Depinde de persoana...aici gresesti pentru ca generalizezi!
Nu stiu neaparat de ce gandesti asa,este problema ta,nu pot sa stiu ce experiente neplacute ai avut in trecut!
dar nu generaliza...da, sunt o groaza de specimene de acest fel!
Dar mereu va ramane acel 0, 1 %
trebuie doar sa il cauti bine...

| mgtow a răspuns (pentru Apache):

Sunt si cuminti dar eu nu mai cred in niciuna, tot ce a fost rau a ramas ingropat si viitorul meu va fi catre singuratate cu realizari in viata facute de mine nu cu alta langa mine.

| Shammal a răspuns:

Poti sa te simti dezamagita doar cand iti formezi o idee despre cum ar trebui persoana respectiva sa reactioneze; sunt de acord sa te inchizi in tine pentru o anumita perioada si cu un scop anume si eu am stat o perioada un pic izolat de prieteni, cunostinte ( mi-am aruncat moblilu', nu ieseam afar din casa) pana cand am mi-am atins scopul; chiar nu ai nevoie de nimic tu esti suficienta pentru tine, idea e sa fi tu asa cum esti Tu, Tu nu esti nici personalitatea ta, nici corpul tau, nici gandurile tele

| emignon a răspuns (pentru Shammal):

Există o persoană cu care sigur puteți comunica: cu Iehova.
Iehova abia așteaptă să-i vorbiți.
Și el vorbește, prin Biblie. Un studiu gratuit al Bibliei este ajutorul de care m-am folosit ca să mă cunosc mai bine și să pot vorbi și cu mine, că doar Iehova și cu mine ne înțelegem cu adevărat.
Mai multe informații găsiți pe www.jw.org/ro

| IMC90 a răspuns:

Stai linistit. Finlandia te va intelege mereu

| mgtow a răspuns (pentru IMC90):

Pe cine va intelege?

| IMC90 a răspuns (pentru mgtow):

Pe oricine

| Woodenpints91 a răspuns:

N-am citit tot ce ai scris tu acolo şi nu-mi pasă de suferinţa ta.
Bea şi tu o bere şi o să vezi că-ţi trece...

| Holocaust a răspuns:

Am fost în situaţia asta, şi poate că încă sunt.Niciodată nu mi-a plăcut să vorbesc despre mine, despre problemele mele.Mereu am vrut să fac asta de una singură.De evitat nu m-a evitat nimeni până acum, deci asta nu e o problemă la mine.Tu ţi-ai pierdut încrederea în...umanitate.Zici că ai prefera să te exteriorizezi.Şi eu am încercat asta.Am ajuns la un stadiu în care mi se rupe de tot:viaţă,şcoală,familie,dar nu îndeajuns de mult încât să nu le mai acord importanţă. Cred că dacă ar veni unu' şi mi-ar pune pistolul la tâmplă,exclamând:"Dacă ţipi,îţi zbor creierul!", probabil i-aş zice "N-ai de cât...". Depinde şi te dispoziţia mea pe moment, că eu am momente şi momente.Greu se obişnuieşte cineva cu mine. Sfatul meu e să faci ce vrei tu.E viaţa ta, nu a noastră.

| Florennce explică:

Va rog sa terminati. In intrebarea mea nu am inclus ideea de " singuratate pe vecie " Am vrut doar un raspuns corect, nu replici ieftine si nefolositoare!
Multumesc. Noapte Buna si vizionare placuta - Romanii au talent happy Bye-bye wave

| LoOvE a răspuns:

Uite...si eu eram la fel...pot spune ca si acum dar nu asa mult. Datorita ambitiei pe care am avut-o am putut sa trec peste aceasta inchidere in sine si am putut sa ma mai "imprietenesc cu lumea"

Eu sunt Berbec, deobieci sunt timida, adica cel putin asa mi se spunea mereu cand eram mica.Nici eu nu am prieteni muuuuulti, am cel mult 2 prietene de gradinita si sincer iti spun cu mana pe inima ca daca nu ar fi ele nu as putea suporta lumea in care traiesc.Sunt multi care ma invidieaza,care ma barfesc care vor sa fie ca mine si intr-un fel ma enerveaza f. tare,simt ca innebunesc si nu mai suport sa ma vb lumea pe la spate,insa de l un timp am invatat sa ma bucur de ceea ce mi se intampla si eu nu stiu.

Am invatat sa rad de cei care nu ma inghit, am invatat sa le bag unghia in gat fata de fata cu ei si sa vada ca niciodata nu vor fi ca mine, pentru ca copia nu are valoare.Si nu in ultimul rand ti-o spun si tie :daca nu esti barfit nu existi.Eu asa cred ca esti...esti o fata simpla, care ii e frica momentan sa faca fata lumii ce o inconjuoara.insa odata si odata o sa trebuiasca sa-ti dai odata drumul si put si simplu peste nopate datorita ambitiei pe care o ai (pentru ca ai zis ca te oftici) sa devi cu totul si cu totul alta persoana.Nu te mai inchide... spune ce ai de spus,nu mai tine in tine, fa-ti tupeu ala pe care toata lumea trebuie sa-l aiba intr-o anumita masura.

Asa cum esti acum, daca vei ramane asa vei pierde tot in viata si cu siguranta nu iti va conveni.Incearca sa te integrezi putin macar cu cateva persoane,sa incerci sa te comporti cum se comporta ei (in sens bun ma refer),macar sa incerci,stiu ca eu greu, dar alta varianta nu ai. Sper ca nu te-am ironizat, pentru ca cu siguranta eu am trecut prin acelasi lucru.

Succes! Daca vrei tinem legatura.Sunt fatawinking

| Magnifico a răspuns:

E total pe dos la ce ai spus tu ("Sunteti/ati fost vreodata de acord cu parerea mea?").Nu va inteleg pe nici unul... daca zici ca te vei inchide in tine si ca asta e decizia ta noi ce am putea face?

| DoiNitZaღ a răspuns:

Hm,te inteleg destul de bine singer,dar totus cred ca nu e cazul sa procedezi asa,da desigur in viata pot sa apara sa momente,dupa parerea mea tu ai nevoie de niste prieteni adevarati,ar trebui sa te schimbi putin fii mai deschisa ofera persoanelor care te inconjoara caldura si vei vedea ca te vor rasplati cu aceeasi moneda
gasesteti un hobby,esi mai mult la aer,fa cit mai multe primblari crede-ma ajuta
cu siguranta exista persoane care te iubesc si se mindresc cu tine, fa asta de dragul lor, crede-ma merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi fata, pentru mine din start esti pe langa. din moment ce insirui atata scris pe TPU ori faci misto, ori chiar vrei sa vorbesti cu cineva.

decizia ta nu e buna. oricat de rai ar fi oamenii (sau poate asa ii vezi tu ca vad ca mie nu-mi fac nimic), nu e bine sa te izolezi de ei. e cu totul alta poveste sa dai cu flit la 1-2 persoane ca te-au secat de sanatate, dar sa te inchizi in tine ca au fost cativa prosti. pana la urma urmelor stau si ma intreb:oare cine e mai prost, tu sau ei? ei isi vad de viata lor asa prostanaci cum sunt, insa tu nu faci acelasi lucru si esti singura care are de pierdut.
Bafta!

| emignon a răspuns:

Puteți vorbi cu dumneavoastră și pentru dumneavoastră.
Puteți aplica nepăsarea parțială față de lumea asta și canalizarea interesului asupra lucrurilor care vă fac fericită.
Un jurnal vocal prin intermediul telefonului mobil v-ar face bine,sau unul scris de mână,în cadrul căruia discutați cu dumneavoastră până reusiți să vă îndrăgostiți de dumneavoastră pe de-a întregul și începe să vă preocupe tot mai puțin ce spun, fac sau cred alții, și tot mai mult ce credeți, faceți și ce vă interesează pe dumneavoastră.
Eu zic să ne căutăm fiecare propriul domeniu de interes, mai ales la început unul la care putem excela sigur!
Psihanaliza parțială cognitivă ar fi unul dintre ele.
Ce spuneți? Succes adevărat vă doresc!
Într-o zi destul de apropiată va ieși și Soarele după o săptămână de nori!

| Johnnie a răspuns:

Te-ai destainuit aici happy

| Roxanyk_Elena_1990 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca si tine! mi-ar prinde bine o persoana cu care sa pot vorbi deschis! dar de unde? si concluzia nu te mai increde in persoanele care crezi ca-ti sunt apropiate,caci nu-ti sunt, mai bine vorbesti cu un strain, vb vine!

| MynameisYou15 a răspuns (pentru Roxanyk_Elena_1990):

Imi poti scrie pe email la jaalexandru86@gmail.com daca vrei sa discuti cu cineva.

| FireWalker_Nek_1996 a răspuns:

Da stiu cum te Simti.....me too!
dar e bine, nu fi ca toti ceilalti, ca toti,, rahatii,, fii tare, pe mine ma desgusta aproape 90% din oamenii, si ajung Criminal in serie daca nu ma inchideam in mine.[ eu doar evit discutii si pe orice] nu e asa de greu doar taci acolo si raspunde doar cand esti intrebat, foarte simplu si gata!
good luck