| anonim_4396 a întrebat:

De unde au lumina stelele?

4 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Stele s-au format dintr-o nebuloasa(nor din praf si gaze), din cauza gravitatiei au inceput sa se contracteze. Norul a devenit din ce in ce mai fierbinte, in jurul varstei de 100000 de ani steaua incepe sa emita caldura. Asa s-au format stelele.

| larapopa a răspuns:

Pe cerul noptii se vad stelele ca niste puncte stralucitoare care sclipesc sau tremura, aceasta numai aparent, datorita turbulentelor din atmosfera terestra. Cea mai cunoscut stea este Soarele, este singura stea suficient de aproape de Pamant pentru a fii vizibila ca un disc si nu ca un punct.Stelele sunt compuse din plasma, compozitia lor fiind formata din nuclee de hidrogen si heliu.In plasma stelara se gaseste si:oxigen, carbon, neon si azot, stelele emana si elemente in forma gazoasa.Soarele fiind cea mai apropiata stea de Pamant lumina lui ajungand pe Terra in aproximativ 8 min.pe cand lumina celor mai indeparatate stele din univers ajunge pe Pamant dupa milioane de ani.Stelele au culori diferite, de la rosu intens pana la albastru si alb, aceasta depinzand de temperatura lor. Cele mai reci au culoarea rosie iar cele mai fierbinti au culoarea albastra. In interiorul stelelor au loc diferite tipuri de FUZIUNI TERMONUCLEARE, acestea fiind procese prin care nucleele de atomi din plasma se contopesc unii cu altii pentru a forma nuclee de elemente mai grele eliberand energie sub forma de unde radio, LUMINA, caldura...si altele. Spre deosebire de stele, care produc lumina proprie, planetele din univers nu produc lumina proprie, ci reflecta lumina stelara care le lumineaza

| Brigitta a răspuns:

De la Soare. Bate soarele pe Luceafar (Venus) si cateodata se vede si Marte; reflecta lumina soarelui.
Celelalte stele sunt sorihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin termofuziunea deuteliului/hidrogenului usor, sub presiunea fiecarei stele in parte happy, nu stiai?