| Joker3134 a întrebat:

De unde ideea ca daca mori intr-o simulare, mori si in viata reala?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din filmul Matrix.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unde scrie asta? Scuze ca repet intrebarea dar cred ca ai omis parti din intrebarea ta. Ce simulare? Asa pot sa interpretez in 15 feluri intrebarea, sau hai sa fie in 14 sa nu fim rai :/.

Simulare pe ce? VR? Filmul Matrix cum e scris in comentarii? E doar un film, normal ca pot sa inventeze orice. Acolo s-a legat de faptul ca tipul ala este conectat total la aparat si daca simuleaza moartea reala o sa se transmita aceleasi chestii si prin creier.

| Meme10Memu a răspuns:

Poti muri intr-un cosmar din care nu te mai poti trezi? Cei care fac infarct in somn sunt ucisi intr-un cosmar de lucruri sau fiinte visate? Cei care fac atac cerebral in somn sunt loviti mortal la cap intr-un cosmar?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru Joker3134):

In realitate cei cu hipertensiune si aritmii si puls foarte marit daca sunt alergati sau loviti sau batuti in cap de monstrii in vis atunci unii dintre ei fac infarct sau li se sparge un vas de sange in creier si mor in somn. Sau daca cad de la inaltime sau le cade o caramida sau un bolovan in cap sau daca sufera un accident mortal in timpul somnului in vis.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru Joker3134):

Da.

| Darkmagic a răspuns:

Singura simulare care se apropie cel mai mult de realitate este formata de propriul creier...si se cheama vis/cosmar, sau dupa caz, halucinatii datorate consumului de substante...
Doar in astfel de cazuri s-au inregistrat decese, in principal datorita unui stop cardiac.
Cele mai multe s-au datorat faptului ca omul respectiv avea probleme cardiace,...s-a visat (de exemplu), in cadere libera (este unul dintre cele mai frecvente vise)...si a facut infarct.
Pana la "Matrix" sau alte sf-uri, e cale lunga.
Raspuns final: DA, poti sa mori in somn, datorita problemelor cardiace si de alta natura, numai in urma unei simulari facuta de propriul creier.
Orice alt dispozitiv este foarte departe de a cauza asa ceva, chiar eu am un VR cu doua jocuri, m-a costat destul de mult...si nu a reusit decat sa ma umple de vanatai pentru ca la Baseball trebuia sa alerg de nebun prin casa... big grin
Asa ca, pe asta cu "simulari" efectuate de computere, uit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru Joker3134):

Daca "Matrix"-ul tau este mai puternic din punct de vedere informational chiar decat visele din etapa REM, asta insemnand ca "reteaua" aia sa preia total trairile si tot ceea ce se intampla in creierul tau, da, e posibil.
Ce nu reusesc sa inteleg e insa DE CE naiba pui astfel de intrebari fara sens, din moment ce, in timpul vietii tale, (si MULT dupa!) astfel de..."scenarii" NU se pot realiza.
Cauta ceva mai util, e mult mai bine pentru propriul tau confort.

Răspuns utilizator avertizat
| XnXCos a răspuns:

Salut, pai unii oameni care joacă la păcănele, jocuri video tampite *cum ar fi brawl stars* se enervează foarte rau etc și uni își pun capăt zilelor, Părerea mea.