| anonim_4396 a întrebat:

De unde stii cand iti pierzi timpul vs cand iti valorifici timpul?

26 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cand fac ceva fac ca imi place, deci nu pierd niciodata timpul! Ca il valorifici, ca faci ceva de placere faci ca doresti, deci nu e pierdere de timp cand ambele cazuri iti aduc placere si satisfactie. Nu trebuie neaparat sa duca undeva ce faci, poate duce la placere de moment si este foarte okey.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Daca bei, consumi droguri si iti place inseamna ca nu iti pierzi timpul?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Se numeste boala, includem si fumatul aici, aia nu se face, nici macar pierdere de timp nu e, este autodistrugere si boala rapida.

Astia care zic chestia cu pierdere de timp sunt niste manipulatori si de fapt ei urmaresc sa faci ce vor ei, inducandu-ti ca ce faci tu nu e ok, ca e pierdere de timp, ca nu e bine, e bine doar ce vor ei si ce le place lor, mare atentie. De ex daca mie imi nu imi plac filmele dar imi place sa citesc, se zice "nu, e ceva neinregula cu tine, e anormal sa nu-ti plac filmele, normal e sa iti placa, sa citesti alea nu e in ordine", si multi chiar cred asta, e doar un exemplu. Eu nu ma iau nene dupa nimeni, fac ce imi place si consider ca orice imi place este okey, evident eliminam bautura, fumatul si drogurile, ca alea, da sunt tampenii.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Zi-mi cum imi dau seama daca imi pierd timpul sau nu, ca asta vreau sa stiu

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pui si tu niste intrebari, ce inseamna la tine pierzi timpul? Adica cum se traduce de fapt "pierzi timpul", ca eu nu pricep asta, cine hotaraste ce activitati sunt pierdere de timp si care nu, si pe ce criterii?! Tinand cont de o faza, ca o activitate NU are si nu trebuie sa aiba ca scop neaparat doar a construi ceva, in a avea un rezultat in viitor, ci are ca scop si placerea pur si simplu, deci si aia si aia, sau una din ele.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Sufar de criza existentiala, nu stiai, ma intreb daca statul meu TPU e pierdere de timp, daca stau pe net e pierdere de timp

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Iti place sa stai pe TPU? Atat sa-mi spui! Iti face placere?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu as sta daca nu mi-ar cauza placere

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai si daca iti face placere, nu e pierdere de timp! E ceva ce iti aduce bine si e binevenit. Mai bine se traduce asa "cum imi dau seama ca fac o activitate pe care unii o considera pierdere de timp?!", adica vezi? Esti gata gata sa cazi in capcana lor, ai auzit tu ca unii zic ca statul aici sa pe forumuri e aiureala si deja ai inceput sa-ti pui intrebari. Nu e nici o problema, fa ce iti place si totul de genul este foarte okey.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Si vb cu fete pe net cauza asta dar erau dezamagiri, mai trebuie si sa gandim rational nu doar sa cautam hedoismul

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Si daca cautam hedonismul unde e problema?! De ce nu l-am cauta? Si cine pune etalonul cum sa gandim reational? Si pe ce criterii?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Totul este subiectiv,nu putem stii ce e este bine sau rau,astfel ca tu poti sa urmaresti hedoismul, e treaba ta, eu caut pacea, linistea nu caut descarcari chimicale neuronale, sunt iluzi ca un matrix, iluzi atat

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai stai ca odata cu placerile am si pace, liniste, vine la pachet! Nu cont ca-s iluzii, conteaza rezultatul zic eu. Ca pana la urma ma intreb ce interes as avea sa nu caut descarcai neuronale, zic pana la urma la general, nu doar de mine.

Cu iluziile, daca e o fata naspa vazuta de altii, si eu o vad misto, atata conteaza, nu cont ca e iluzie facuta de mintea mea. Rezultatul e acelasi.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbeam de relati imaginare la distanta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai alea nu au sens, clar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi e timp pierdut desi creaza placere

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu nu inteleg ce inseamna criza existentiala pana la urma! Pai asa si un film da placere si atat, un joc la fel, datul cu sania la fel, nu se concretizeaza in nimic, nu se ajunge undeva, nu se construieste ceva.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nihilismul

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Adica negi tot, pai nu are treaba, si eu neg multe mai ales religia, tabu-urile, multe conceptii sociale care-s anapoda. Dar asta nu inseamna ca nu am preocupari, ca nu am ce face, ca nu ma simt bine. Poti sa negi tot intr-o societate dar sa iti vezi de treaba ta cu ale tale pasiuni si altele.

| Dalmore a răspuns:

Când înveți, muncești, te relaxezi, petreci timpul cu familia, persoana iubită, prietenii - îl valorifici.
Când freci menta toată, adică doar te relaxezi și nu evoluezi în nicio direcție - îl pierzi.

Statul pe TPU nu e neapărat pierdere de timp, poți să înveți multe și de aici, e interesant să vezi ce probleme își pun unii etc. Dar e pierdere de timp dacă nu ai și alte activități pe lângă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam toate sunt pierdere de timp, goana dupa vant. Vezi Eclesiastul care spune ca totul este desertaciune. Iti valorifici timpul cand iti plangi pacatele si te rogi celui de sus pentru iertare. Ar trebui sa valorificam timpul pentru ca nu se stie cand ne va fi cerut inapoi sufletul dat cu imprumut. Ziua de maine este deja un alt timp care nu se stie daca il mai apucam, indiferent ca suntem tineri sau batrani. Iti pierzi timpul cand te ocupi cu fleacuri si nu cresti ca persoana. Cand te legi de vicii si stai toata ziua cu paharul de bere in fata si tigara in mana. Toate sunt trecatoare si goana dupa vant, oricate aduni aici nu vei duce dincolo decat faptele (bune sau rele). Timpul ce-l petreci cautand pe Dumnezeu este timp valorificat si timpul irosit cu placerile lumesti este timp pierdut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta trebuie sa traiesti prezentul nu sa visezi la viitor,iar din trecut este foarte bine sa inveti ceva,ca de nu iti vei repeta mereu greselile,cat despre cautarea lui dz nici un crestin nu o face plus ca ar insemna sa nu valorificam timpul aici petrecut, este adevarat ca nu te alegi cu nimic,dar daca ai o viata este important si sa o traiesti, eu vreau sa stiu cum, in cef, in ce mod trebuie sa o traiesc, ca viitorul il stim cu toti o sa murim intr-o zi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai sa o traiesti intr-un mod sanatos. Ti-am pomenit de vicii in care vad ca se scalda multa lume. Daca Dumnezeu ti-a randuit sa traiesti 90 ani si tu iti bati joc de tine si fumezi doua pachete de tigari pe zi si mai bagi si cate o bere, te mai miri ca nu apuci decat 50-60? Ziua de azi trebuie traita bine si cu cap pentru ca prin asta vom avea zile bune si in viitor (cate zile or mai fi ele). Sa nu conducem nesabuit si sa zicem ca asa a vrut Domnul dupa ca am facut accident. Sa ne purtam bine unii cu altii si sa nu incercam sa profitam de cei care sunt buni cu noi, Dumnezeu pedepseste pe inselator si ii scurteaza zilele. Sa avem grija de orfan si de vaduva. Domnul este tatal orfanilor si al vaduvelor. Vai de cel ce isi bate joc de un nenorocit care nu are pe nimeni pe lume. Nu o spun el, vezi in jur cum o duc cei ce fac rau. Pana la urma ajung si ei vai de ei.
Nu sunt lucruri complicate sau greu de pus in practica, viata trebuie traita bine in prezent, prin bine inteleg ca nu faci altora ceea ce nu ai vrea sa-ti faca altii si tie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt anti-fumat,alcool,droguri,curvie, nu sunt pro hedoism, dar inclinatia genetica e spre asa ceva, eu caut doar pacea si linistea, dar am observat ca nici modestia nu e buna, modestia inseamna resemnare?

| Alexandrionelu a răspuns:

Poți doar sa intuiești. Nu ști niciodată sigur la momentul respectiv, întotdeauna îți vei da seama mult mai târziu. De exemplu eu in timpul facultății am făcut modulul pedagogic degeaba, mult mai târziu am înțeles ca nu sunt făcut sa fiu profesor, asa ca am pierdut 2 ore pe săptămână timp de 2 ani. Privind in urma realizez ca a fost timp pierdut, dar la vremea respectiva aveam impresia ca fac ceva util pentru viitorul meu.

| BkAndrey a răspuns:

Când tu decizi asta, sau când lași pe alții să decidă pentru tine...este o compoziție dintre două extreme care este într-o luptă continuă și nici una nu poate avea puterea deplină. Trebuie să lupți ca sa ai dreptul să trăiești și la fel ca să mori trebuie să treci printr-o luptă.