| blondissima a întrebat:

De unde stim cand e devreme? Caci niciodata nu e prea tarziu...

Răspuns Câştigător
| Razvan_8794 a răspuns:

Prea tarziu ne dam seama cat de devreme am gresit.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ba, uneori chiar este prea târziu. Nu orice proverb este şi 100% adevărat.
Dacă nu-i spui astăzi cuiva drag acel "te iubesc", iar mâine el nu mai este, oare nu înseamnă, că e prea târziu?

NOname
| NOname a răspuns:

Blondissima, da, ai dreptate. Înseamnă că trebuie făcut acum, ca să nu fie prea târziu în secunda următoare, pentru că n-avem de unde să ştim, dacă e prea devreme (vorbesc strict de acest caz, pentru că sunt şi cazuri, când graba strică treaba).

| blondissima explică:

Da,inseamna ca maine e prea tarziu, dar tot nu ai stiu ca ieri a fost devreme!

| blondissima explică:

@NOname, corect. Si daca te grabesti prea mult poti gresi, dar oricum ar fi ne dam seama la sfarsit daca a fost devreme sau tarziu.

| blondissima explică:

@Hăgiul, cum dispare daca fiecare moment este devreme?

| Hăgiul a răspuns:

In acest context, notiunea de "devreme" dispare. Niciodata nu este prea tarziu, deci fiecare moment este prea devreme sugerandu-ti ca inca se mai poate face ceva.

| Roberta a răspuns:

Mare dreptate : Nu lasa pe maine ce poti face azi, dar de obicei e contraiul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Homo Sapiens Sapiens are simtul orientarii in timp si spatiu.