| Lop a întrebat:

Deci...
De curând am aflat ca margarina e facuta din petrol, dar și plasticul e facut din petrol. Deci dacă mănânci plastic înseamnă că mănânci margarina?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mancat vreodata plastic? Cine te-a mintit cu asta?

| doctorandus a răspuns:

Ce e lemnul? Molecule. Ce e un caine? Tot molecule. Deci bagam cainii in soba sa facem focul?

| Felys a răspuns:

Cine si-a batut joc de tine in halul asta? Margarina se face din grasimi vegetale nicidecum din petrol

| 6684464 a răspuns:

Nu.
Daca tu sau acei producatori aveti o alta definitie pentru "margarina" problema voastra.

| gratargratar a răspuns:

Teoretic este cu putinta, dar practic nu se foloseste procesul pentru ca este prea costisitor. Se folosea inainte, in perioada interbelica.

Din petrol se poate obtine parafina si din parafina, prin oxidare, se poate obtine acizi grasi.
Plasticul e constituit din monomeri de hidrocarburi sau derivati ai acestora (e.g. alchene, PVC etc.). Deci din punct de vedere chimic, nu e corect sa spui ca atunci cand mananci margarina, mananci plastic.

Dar oricum, cauta sa nu mananci margarina. Nu e sanatoasa datorita acizilor grasi saturati.

| Mariushgv a răspuns:

Lol