| MihaitaFk a întrebat:

Deci sunt student in clasa 9 la Liceu pe profilul de Stiinte ale Naturi. Nu am picat intamplator, am picat unde am vrut.Intrebarea e big grinaca vreau sa dau ca medic ce ar trebui sa incep sa invat la biologie, ce carti imi recomandati la inceput sau ce sa invat de exemplu : incep cu celula etc etc?

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Depinde si ce facultate vrei sa urmezi, dar in general pentru admitere iti este de ajuns manualul de clasa a XI-a de la Ed. Corint(pe partea de biologie, ca aspect teoretic).Mai fa rost de cateva culegeri cu grile pe care sa aplici teoria(2008-2014-C.Davila,cea de MD, cea de la Cluj, Brasov, cea a Dr. Zagrean etc.), poate si un atlas(ex. Netter, Ranga)ca sa vizualizezi mai bine anumite procese si cam asta ar fi. Poti sa incepi cu ele in ordinea in care sunt in manualul respectiv, au destula logica.

1 răspuns:
| EuLAu a răspuns:

Invata absolut tot ce ti se preda in clasa. Incearca sa gasesti o metoda de a retine lucrurile logic si nu mecanic, altfel pana in clasa 12-a le vei uita. In ceea ce priveste invatatul individual(adica ceea ce vrei tu ) te sfatuiesc sa iti iei o carte de anatomie. Invata sistemul osos, circulator ( e putin mai greu de inteles ) dar poti foarte bine sa citesti din fiecare. Celula ( procariota si eucariota) si ceea ce se preda in clasa a 9-a e o materie diferita fata de cea din gimnaziu. In orice caz cea mai buna idee e cea cu sistemele. Ia fiecare organ in parte si vezi unde e localizat, ce functii are s.a.