supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Depresia denota caracter slab? Numai oamenii cu"caracter de doi bani" se imbolnavesc de depresie? big grin

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Depresia este boala secolului nostru. Despre ce vorbesti aici? Declansarea unui episod depresiv are 100% sanse sa se intample datorita unei conformatii genetice. Depresia post-partum care apare la viitoarele mamici: ti se pare ca Nicole Kidman (cea mai cunoscuta figura care a trecut prin depresie maternala) era o personalitate slaba?
Este ca si cum ai spune ca o persoana suferinda de cancer are caracter slab. straight face
Oameni buni, daca nu stiti ce e depresia, macar cititi despre ea.

| supadeceapa explică (pentru sabin89):

Scuze, era ''caracter de mana a doua''.
https://www.tpu.ro/......nci-de-ce/

| Lostlyric a răspuns (pentru supadeceapa):

Atata a inteles si el. Dar nu el e de vina, ci oamenii care cred in tampeniile pe care le scoate pe "gura"/taste.

| Kron5tadt a răspuns (pentru sabin89):

Cea mai tare gluma pe anul asta!
De unde-ti iei informatiile, de pe site-ul celor de la Libertatea?
[facepalm x 3]

| Lostlyric a răspuns (pentru Kron5tadt):

Din experiente. Dar tu, draga? De fapt, ignora-mi raspunsul. Esti doar un drama queen, nu ai raspunsuri. Folosesti doar jigniri si nici de sarcasm nu te folosesti cum trebuie. Stay on topic.

46 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Oare Napoleon o fi fost si el atins de depresie? happy Se spune că avea lacrimi în ochi la auzul vestii că generalul Desaix a murit în timpul bătăliei (la Marengo). Faza s-a repetat si câţiva ani mai târziu, când maresalul Lannes, răpus de o ghiulea, murea în braţele lui. Era sensibil si el.

| DeathIncarnate a răspuns:

Culmea,căci personal mie îmi pare că fix persoanele foarte inteligente suferă de depresie.

| RoCkKiD a răspuns:

Depresia poate afecta pe oricine, oricat de mari mic, puternic sau slab e. Depinde si de cat de grava e pentru ca in stadiile usoare poti reactiona, dar in stadiile severe cand motivatia este rotunjibila la 0 si persoana este complet depersonalizata nu prea poti face nimic far aajutor.

| Drimmero a răspuns:

Cum am tot spus-o si imi sustin ideea, oamenii care se plang din orice si nu stiu sa ia viata de coarne, atunci se vor prapadi din cauza depresiei,, cei care sunt puternici si nu se dau batuti, depresia va sta departe de ei, conteaza si psihicul unui om cand vine vorba de boala asta, doar n-ai sa vezi ca un pesimist si unul care sta doar la pamant (psihic) o sa se trateze,, n-are cum.

E doar o moda noua ca toti pustanii sa se dea loviti, i-as crede pe cei care sunt cu adevarat amarati si mai sunt si bolnavi, dar nu pe toti care doar se plang pe motive banale cand pot comunica foarte bine cu un om matur asupra situatiei, descarcarea emotionala poate foarte bine stopa instalarea depresiei, cam astea fiind spuse, sanatate sa fie!

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

Cine decide care sunt motivele banale si care nu? Toti simtim lucrurile care ni se intampla noua mai profund decat le vede un om din afara.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Motivele banale sunt motive banale indiferent de natura prin care le privesti. E drept ca nu am nimic cu o depresie care e declansata dupa moartea a cuiva drag,, ala nu e motiv banal, motivul banal e...banal, nici exemple nu-mi vin in cap.

| anonimg a răspuns:

Toti oamenii vor avea parte de depresie. Nici unul nu scapa: bogat sau sarac, tanar sau batran; toti vor trece prin depresie.
Daca ne vom increde in Dumnezeu in timpul acela, totul va fi bine. Dar daca alegem sa ne ducem poverile de unii singuri, atunci asa se va si intampla, si vom cadea sub greutatea lor.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru anonimg):

Daca te arunci cu sperantele in religie mai rau te afunzi in depresie pentru ca la final, sperantele tot sperante au ramas.

| SilentRain a răspuns:

Depinde Supica, Uni fac depresie din prostie mai mult își induc singuri starea asta
Alti chiar au probleme serioase

| OldSoul a răspuns:

Din puncul meu de vedere, aia destepti se imbolnavesc de depresie.
Insa, intre noi fie vorba, in ziua de azi e un trend sa suferi de depresie, cel putin aici pe TPU.

| Sn4k3 a răspuns:

Oarecum, caracter slab au cei care se plang si nu fac nimic.

| J0B0MAT a răspuns:

Caracterul slab şi cel de doi bani nu au nicio legătură cu depresia. Oricine trece prin anumite situaţii nasoale poate face depresie, cum oricine se poate îmbolnăvi de te miri ce boli.Astea ţin cumva de factori externi. Ţine de noi cum reacţionăm la ele.

| gabicoo a răspuns:

Total greșit!
Oamenii cu un caracter de doi bani nu vor face depresie. Ei sunt în stare să-și vândă și bunica din groapă pentru a-și atinge ținta.
Depresie fac cei cu bun simț, cei educați. Cretinii, idioții, creierele plate nu au bun simț și nici un motiv de a avea mustrări de constiință.
Să fii iubit!

supadeceapa
| supadeceapa explică:

Omul asta mai are si alte cuvinte in vocabular? laughing

acum 17 minute | Endoryus a răspuns (pentru Mădă0611):
Nu iti bate capul cu maimuta aia. Vad ca a durut adevarul ca a pus si o intrebare legata de "moda" asta a ratatilor cu "depresia".

supadeceapa
| supadeceapa explică:

Sunteti toti niste ratati, ati auzit? laughing))

cum 3 ore | Endoryus a răspuns (pentru Endoryus):
@Supicaa Lasa ca ai cunoscut tu. Clar. I-am vazut pe toti la intrebarea ta. Nu trebuie sa fii Einstein sa le citesti raspunsurile/intrebarile si sa iti dai seama ce oameni sunt. Clar ei sunt "ai tari"! Adios.

| mentholinks a răspuns:

Din experienta nu cred ca e asa. Te simti prost si nici macar nu stii de ce te simti prost, vrei sa faci ceva in legatura cu asta dar nimic parca nu ajuta. Am fost la psihiatru, mi-a dat o doza minima de antidepresiv si parca e mai binisor.

| Plato a răspuns:

Caracter slab si caracter de doi bani, nu au nicio treaba una cu alta.
Eu cred ca oamenii slabi cedeaza in fata depresiei, cei puternici o infrunta. Adica nu se sinucid, voiam sa spun. Cum sa zic, nu esti slab daca ai alunecat intr-o groapa, esti slab daca ramai acolo si astepti sa putrezesti.

| Dismally a răspuns:

Nu are treaba depresia cu caracterul, oricice poate fi afectat.

| Crackman a răspuns:

Cam da... eu am depresie de 9 ani dar nu renunt, vreau mai mult de la viata

| PersonajFictiv a răspuns:

Da si nu.
Depresia poate avea mai multe cauze :

a)Prostie si Lene - cand stii exact ce ai de facut dar in schimb te complaci in situatia in care esti fara sa faci nimic,ba mai mult,o cauti peste tot,in orice situatie,iti face placere asta.
Astia se plang mult altora aka pun problemele lor pe umerii altora,ca niste nesimtiti.
Inteleg ca vrei un sfat dar de ce il ceri si de ce vorbesti de problemele tale daca nu vrei sa le rezolvi?
Cred ca sunt si egoisti astia si nici macar nu isi dau seama.
E perfect ok sa ceri ajutorul cuiva cand ai o problema dar e o diferenta uriasa intre a prinde pe cineva de mana cand te ajuta sa te ridici si faci si tu eforturi si atunci cand stai acolo jos si il tragi dupa tine si pe cel care a vrut sa te ajute.
Cum am zis,egoism si nesimtire.

b)Cauze reale
-a murit cineva drag ( parinti,prieteni foarte buni,sotia,sotul,etc)
-cineva foarte apropiat are cancer sau alte boli foarte grave
-esti orb,nu auzi,esti in scaun cu rotile ( si aici,sunt multi in situatia asta care au dovedit ca se poate sa zambesti si sa iti traiesti viata si asa,putem sa-i numim eroi)
-ai muncit o viata la o afacere si pirzi TOTUL peste noapte
-izolare (nu ai prieteni,familie,nimic)

Depresia cauzata de o cauza de la punctul b difera de la persoana la persoana,fiind de intensitate diferita,iar unele cazuri de acolo sunt mai mult sau mai putin grave decat altele.
Nu toti sunt la fel si fiecare considera "problema" altceva.
Fiecare problema are solutia ei, e mai bine sa pui TOATA energia spre a o rezolva decat sa iti pierzi increderea in tine si in viata.
Cei cu probleme, nu ezitati sa cereti ajutor.
Cei cu "probleme", treziti-va.
Aflati cauza si apoi cautati rezolvarea, incepeti usor, iar cu perseverenta o sa existe mai multe sanse sa fie bine decat sa nu fie facut nimic.

O seara buna.

| MadRaven a răspuns:

Eu cred că mulți oameni au impresia că depresia este ceva ce nu este. Să ai depresie nu înseamnă să fii trist sau edgy. Din păcate cunosc chiar eu multe persoane care spun că au depresie pentru că vor să atragă atenție, de parcă ar fi o modă. Dar din experiența pe care am avut-o eu cu persoane depresive am observat că majoritatea încearcă să se afișeze cât mai puțin și să ascundă faptul că au o problemă tocmai pentru că mulți i-ar considera "persoane de doi bani" și "slabi" așa cum ai spus și tu.
Depresia e un dezechilibru chimic în creier, e o boală cât se poate de adevărată. Nu poți să-i spui unui om cu depresie "fii mai puternic!" sau "gândește și tu mai pozitiv". Dacă persoana respectivă ar putea gândi pozitiv și ar putea vedea părțile bune ale vieții n-ar mai avea depresie în primul rând.
Plus că depresia poate fi și genetică. La facultate ne-a explicat o profesoară că există o anumită genă care se moștenește care poate declanșa depresia. Și nu am întâlnit niciodată un om cu depresie căruia să îi placă să aibă depresie "că așa vrea el". De ce toată lumea acceptă o boală fizică dar când vine vorba de boli cum ar fi depresia sau anxietatea mulți ridică din sprâncene, nu știu.

| BuLaNNNeL a răspuns:

HaHa, nu stii despre ce vorbesti, dar totusi incerci. Sfat: nu te mai gandi/discuta despre asta, nu stii ce.ti rezerva universul laughing. Eu, personal nici n-am crezut in rahatul asta numit "depresie". Gandeam aproape la fel ca tine; iar acum sunt diagnosticat cu tulburare depresivă persistenta. Dintr.un om înnebunit dupa sport, ajunsesem o leguma. Dintr.un anturaj distractiv- ajunsesem la izolare. Radeam si cand plângeam, acum ajunsesem la ganduri sinucigase. Cand coboram scarile ma uitam printre balustrada; hm... oare mor direct daca sar? Schema de tratament (cel putin in cazul meu) este compusă din: 1. Tranchilizante. 2. Antidepresiv. 3. Ajutator al antidepresivului. Nu-ti doresc sa ajungi in pielea mea sau pielea unui depresiv. Eu am pierdut tot, tu?

| supadeceapa explică (pentru BuLaNNNeL):

Eu nu gandesc asa, am citat un alt user de pe site.
https://www.tpu.ro/......nci-de-ce/

| Yurisa a răspuns:

Da

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu. Cine a zis tâmpenia asta? Că dau de pereți cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai zice ca persoanele sensibile au caracter de doi bani.
Daca ar fi asa, nu ar fi murit oameni precum Robin Williams.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denota caracter slab sa-ți pese de ce spune un necunoscut despre tine.De fapt, sa-ți pese atat de mult, încât sa pui si o întrebare pe tema asta.
Referitor la întrebarea ta, da, denota un caracter mai slab in majoritatea cazurilor.Sunt si excepții, când se intampla ceva cu adevarat grav, ai exemple in rasp lui PersonajFictiv. Exceptii in sensul ca acele evenimente(sau altele) ar putea "dobori" si un om puternic.Dar tot exista o oarecare slabiciune, fireasca, pe care totuși unii ar fi in stare sa o depășească.
Nu ai sa primesti răspunsuri obiective.Tu (sau mai bine zis tu cea de aici)ești sensibilă, ești intr-o extrema. Endo(cum pare el aici) e in cealalta.E aiurea sa încercați voi 2 sa dezbateti orice legat de tema asta, nu aveți cum sa ajungeți la un consens.Tu te iei drept exemplu pe tine, el se ia drept exemplu pe el, depresia continua sa existe si se pliază pe firea fiecărei persoane in parte.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

N-a zis nimic despre mine. laughing Nu sunt o persoana sensibila, dar sunt empatica, ii inteleg si nu ii judec pe toti care nu sunt ca mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sa zicem ca sensibilă si empatica nu sunt una si aceeași.
Te contrazici singura.El nu e ca tine (sau pretinde ca nu e)si totuși îl judeci.Bine,si el te judeca, dar măcar nu pretinde ca e empatic.
Ciudat ca la mine nu ai avut nimic de comentat, deși ți-am confirmat ca e vorba despre o oaresice slăbiciune.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Nu ma contrazic deloc. Pot sa inteleg durerea oamenilor, asta nu inseamna ca sunt depresiva si plang prea des laughing.
Nu ma deranjeaza parerile diferite, ma deranjeaza oamenii prosti care incearca sa para destepti punandu-i pe altii la pamant cu vorbe aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Punându-i pe altii la pământ?laughing La ce te referi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Denota mai degrabă un dezechilibru hormonal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii cu caracter de doi bani isi dau cu parerea despre lucruri prin care nu au trecut.

| Raducons a răspuns:

Doar ei ajung in situatia asta, ceilalti au curaj sa actioneze si se descurca.

| supadeceapa explică (pentru Raducons):

Oricine poate ajunge in situatia aia.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dacă faci depresie după piizde/puuli care nu vor să fie cu tine sau te-au părăsit, e vai de puula/*** ta, dacă faci după ce ai avut un accident, traumă, întâlniri pe nevrute cu moartea, atunci e scuzabil, dar cei care fac depresie, se concentrează prea mult pe cei din jur, trebuiesc să se concentreze pe ei însuși, pentru că până la urmă, tu însuți ești tot ce ai, bun/ă sau rău/rea, oricum viața nu e dreaptă, ce îmi place la viață, este că este nedreaptă în toate felurile posibile.

| christine99 a răspuns:

NU. Cazurile grave de depresie sunt din cauza unui dezechilibru chimic care se trateaza cu medicamente. Caracterul nu are treaba aici, pentru ca se poate schimba, "caracter de doi bani" e o eticheta pusa de societate, depinde de perceptia fiecaruia, eu cred ca aceste persoane au un potential minunat de care nu sunt constiente.