| SG1995 a întrebat:

Diferența între rasă și specie, este că două specii diferite deși similare nu se pot reproduce, sau dacă se reproduc printr-un miracol precum zembra și calul sau urmașul lor e infertil, în schimb 2 membri de rasă diferită, sunt membri ale aceeași specii, doar că au anumite caracteristici diferite, se pot repoduce foarte ușor și dau naștere la pui fertili.
Conform unor studii relativ recente 4% din ADNul nostru, a omului modern, mai ales prin țările nordice provine de la neanderthalieni.
Youval Harrari un istoric evreu susține că la un moment dat homo sapiens, adică omul modern ar fi coexistat cu neanderthalieni și nu numai și printre alte cauze ale extincției noi am fost una din cauze, mai multe dânsul spune că a și reușit să ne cuplăm, unii dintre noi, cu ceilalți.
Momentan în genomul uman modern nu am găsit decât urme de ADN neanderthalian, ceea ce sugerează că eanderthalienii și sapiens se puteau reproduce fără dilema de-a da naștere unui urmaș infertil, cum se întâmplă cu rezultatul dintre o cămilă și o lamă spre exemplu.
Well de aici survine următoarea întrebare:
Neanderthalienii erau diferențiați de noi prin specie sau rasă?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Specia este de fapt un concept omenesc pentru a categorisi natura. In natura exista populatii, nu specii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De ex. pe biologi i-a preocupat multa vreme intrebarea "Exista specii de plante?" https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16554818

| minrest a răspuns:

Membrii unei specii se pot reproduce cu usurinta, asa ca pot asigura o reproducere suficienta pentru inlocuirea pierderilor. Dar ar fi putut neanderthalienii impreuna cu heilberghensis-ii sa asigure o reproducere suficienta, daca ar fi format o populatie mixta? Nu stim, asa ca nu putem sti nici daca cele doua varietati hominide erau specii sau rase.

| Nilsson a răspuns:

Biologii ezită să dea o definiție clară a speciei pentru că dacă ar face-o ar însemna o lovitură serioasă teoriei evoluției: s-ar confirma faptul că nu pot apărea specii noi.

Referitor la întrebarea ta, la început când au fost descoperite primele fosile de Neanderthal au fost considerați specie distinctă datorită diferențelor de trăsături fiziologice, dar în urma descoperirilor arheologice și genetice această ipoteză este depășită, acum pot fi considerați ca făcând parte din aceeași specie, adică tot oameni dar cu un fizic mai impresionant, sau "uriașii din vechime" pomeniți în Biblie.

| SG1995 explică (pentru Nilsson):

Cred că ar trebuie să recitești despre clasificarea biologică, pentru că se împarte în mai multe.
De exemplu: Pisicile de casă și tigri sunt specie diferită sau sunt o rasă diferită?
Cum am zis mai sus, bariera dintre specii și rase constă în faptul că două rase diferite se pot încrucișa între ele și dau puii fertili, precum încrucișarea dintre un golden și un ciobănesc, iar speciile nu se pot crucișa între ele, de exemplu un lup și un câine.
Dar câini și lupi încă sunt înrudiți genetic, fac parte din aceeași familie a canidelor.
Câini, lupi, chiar și vulpile, hienele și șacali nu specii diferite care aparțin aceleeași famili deci au un acestor comun.
Eh taxonomia merge mai departe mai multe famili biologice, de exemplu felidele și canidele fac parte din același ordin, ordinul Carnivora, asta înseamnă, că la un moment dat toate carnivorele au avut un strămoș comun din care au derivat, mai departe sunt clasificați ca fiind parte a clasei mamiferelor, regnul animal. Eh clasificarea asta se face în funcție de caracteristici, similarități, particularități și diferențe, adică pe scurt, chiar dacă neaderthalieni și sapiens ar fi aceeași specie, nu ar anula evoluția, cu atât mai mult, nu ar face demonstra că Biblia e real, faptul că versiunea mea e falsă (să zicem) nu o face pe a ta adevărat, nu ai învățat asta la logic.
Dacă ai două premise, și una e fals, e în mod necesar a doua adevărată.

| Nilsson a răspuns (pentru SG1995):

Conform clasificării standard, câinii și lupii fac parte din aceeași specie - Canis lupus, și se pot reproduce având că rezultat rasa câine-lup.

Pisicile domestice și tigrii însă nu se pot reproduce, pisicile fac parte din genul Felia iar tigrii din genul Panthera, alături de lei sau jaguari, și se pot reproduce, dând naștere așa numitului liger de exemplu.

În rest, fiecare e liber să creadă ce vrea, dacă neatherthalii sunt aceeași specie/rasă/soi sau cum vrei să îi numești cu ce ajută teoria evoluției din moment ce nu este un exemplu de tranziție de la o etapă evoluționistă distinctă la alta?

Și un link referitor la ambiguitatea definirii speciilor:
https://socratic.org/questions/why-is-a-species-hard-to-define