| Robert17x a întrebat:

Dilema Nr3:Cum de stiu oamenii la ce distante se afla anumite planete, stele, gauri negre? Ca nici satelitii nu merg atatia ani lumina.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ai cateva variante pentru a stabili distanta pana la stele mai jos, planetele deriva de acolo ca sunt in jurul stelelor. Cat despre gaurile negre e mai complicat, dar implica tot analiza culorilor si a radiatiilor emise.

1. pentru cele apropiate poti maura distanta formand un triungi in care varfule ste steaua iar colturile de jos sunt pozitia pamantului in 2 momente diferite (gen 6 luni diferenta). Din moment ce ne invartim in jurul soarelui pozitia stelelor apropiate pe cer se schimba in functie de unde se afla planeta noastra. De aici cu putina trigonometrie, cunoscand unghiurile de la baza triunghiului putem calcula lungimile laturilor.

2. Asta e mai complicata dar e valabila in cazul stelelor indepartate, aici ne bazam pe culori si pe compararea cu stele apropiate a caror distante le cunoastem.

3. Vazand cat de repede fug de noi, din cauza ca universul este in expansiune stelele care se indeparteaza de noi mai repede sunt mai indepartate.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost militar si n-am putut fugi cu viteza avionului, dar aveam un telemetru cu care dadeam distanta. Acum sunt telemetre cu laser care dau distanta la milimetru. Telescoapele folosesc metoda paralaxei. Documenteaza-te!
http://bit.ly/2EUihcw

| darrio2007 a răspuns:

Le spune Mama Omida.

| Simpatic a răspuns:

Prin intermediul unor sateliti militari, a unor telescoape speciale si a unor calcule matematice complexe.

| marinaru777 a răspuns:

Unii sunt cu capul in nori si se cred Dumnezeu dar nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Leia_1992 a răspuns:

Simplu, telescop solar