| sabin89 a întrebat:

Din câte observ eu, numerele pare se pot reprezenta ca sumă de două numere prime. 12 = 7 + 5; 24 = 17 + 7; 32 = 29 + 3 ș.a.m.d. Am încercat multe altele și nu am găsit măcar unul care să nu poată fi reprezentat în felul acesta. Credeți că este o regulă generală, adică orice număr par, indiferent cât este de mare, se poate scrie ca sumă a două numere prime?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te referi la conjectura lui Goldbach.
Prin observatie, asa ar parea, ca orice numar par mai mare decat doi poate fi reprezentat ca o suma de doua numere prime.
Dar nu s-a descoperit o metoda de a se demonstra, fiindca numerele prime au destul de multe forme.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ORICE număr par, dar da - urice sumă de numere prime ESTE un număr par. Pentru că un număr prim nu poate fi par (ar fi divizibil cu 2), iar două numere impare adunate nu pot să aibă ca rezultat decât un număr par.

| FonAfon a răspuns (pentru mihai69):

Cred că ai uitat că singurul număr prim întreg pozitiv par este 2.

| mihai69 a răspuns (pentru FonAfon):

Corect.

| sabin89 explică (pentru mihai69):

~Nu ORICE număr par~
Vrei sa spui ca nu orice numar par poate fi scris ca suma a doua numere prime. Ok., da tu un exemplu de numar par care sa nu poata fi scris ca suma de doua numere prime.

| mihai69 a răspuns (pentru sabin89):

Eh, ce să fac? nu-s Euler, să analizez chiar așa atent... Am crezut că pot exista excepții și ar fi bine să nu generalizăm fără o dovadă certă.

| FonAfon a răspuns:

Nu toate numerele. De exemplu, singurul număr întreg pozitiv par este 2. Atunci 2+3=5, 3 este număr întreg prim iar 5 număr impar.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru FonAfon):

A zis ca numerele pare sa se reprezinte ca o suma de doua numere prime. In exemplul tau si 2 si 3 sunt numere prime.

| sabin89 explică (pentru FonAfon):

"Nu toate numerele"
Daca nu toate numerele, da tu un exemplu de numar par care sa nu poata fi scris ca suma de doua numere prime.

| FonAfon a răspuns (pentru sabin89):

Eu am vorbit cu Mihai69.

| FonAfon a răspuns (pentru sabin89):

0.

| Ady892 a răspuns:

Numerele prime sunt totodata si impare, 2 numere impare adunate dau intotdeauna un numar par. 2 numere pare adunate dau un numar par. Un numar impar adunat cu unul par dau unul impar.

| sabin89 explică (pentru Ady892):

Ce ai scris tu e perfect adevarat, dar nu ai raspuns la intrebare. Probabil nu ai citit-o cu atentie.

| Boroboata a răspuns:

Orice număr (par sau impar) mai mare decat 3 poate fi scris ca suma a doua numere prime