| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

Din cate se stie, Moldova a devenit vasala Portii in 1512. Care a fost punctul de cotitura?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai si citeste! Nu e obligat nimeni sa-ti faca temele. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Aici nu e vorba de teme.
E interesul personal.
In diferite surse versiunile sunt, de asemenea, diferite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Imi inchipui! Cred ca la crasma te intreaba numai de astea!

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Ai venit sa te dai smecher? big grin
daca nu stii nici tu, mai bine taci. Lumea o sa creada ca esti mai destept happy

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Eu nu ma dau smecher si destept. Eu sunt! Si imi place sa respect regulile casei in care sunt. Nu sunt nesimtit ca altii sa le incalc. Si ma doare in fund de ce zice lumea ca nu traiesc cu ei la un loc. Doar ca ti-am facut si un raport, acum. Ai noroc ca-s sarbatorile, dar o sa ti-o iei!

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Si, apropo! In diferite surse ai gasit diferite pareri si ai venit aici unde sunt numai istorici de la care vrei sa afli adevarul? Ai impresia ca toti sunt ca tine si nu se prind? Cat despre tacut, eu n-am vorbit nimic. Sau ma auzi prin computer? Si vezi ca dupa un semn de punctuatie ca si dupa un emoticon se scrie cu litera mare si la aia care nu sunt smecheri!

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Tu esti? Pana acum am vazut ca numai vorbeai aiurea

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Vad ca pana acum ai fost in stare numai sa te iei de litere big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Ti-am explicat dar este prea mult pentru tine ca sa intelegi: nu dau raspunsuri celor care incalca conditiile paginii. Asa ca nu vorbesc aiurea. Aiurea vorbesti tu, needucatule!

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

A fost o intrebare pe tematica istorica, si nu sunt temele cum zici tu, este doar o opinie nefondata si nemotivata a unui copil care incearca sa se dea prea destept prin intermediul tastaturii si acestui site

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Daca erai asa destept cum te crezi iti dadeai seama ca sunt un copil care are nepoti ca tine. Te uitai peste raspunsurile mele si te dumireai sau macar vedeai ca eu scriu prea corect gramatical ca sa fiu din generatia ta.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

De-ai avea si peste 60 de ani, la minte tot la nivelul de 5 ani ai ramas.
Nu stiu cat de mic trebuie sa fie creierasul ala al tau ca la o intrebare pe tematica istorica sa produca un raspuns gen: "Nu este obligat nimeni sa-ti faca temele"
Ai scris prima ce ti-a venit in cap big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Se pare ca lipsa de educatie este un handicap prea mare pentru tine ca sa-l treci!

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Esti liber! Du-te si bea tuica sa-ti revii, desteptule si smecherasule care esti big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Nu-i treaba ta unde ma duc. Oricum nu ma puteai retine dar tuica beti voi cei din Sud, rai si needucati.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Salontanul):

Auzi la el "cei din Sud", matale din ce zona esti? big grin