| CodreanuC a întrebat:

Din cauza unui consumator prea puternic s-a stricat ceva, fire topite sau doar prize.
Consumatorul oricum e prea puternic pentru instalatia veche din aluminiu a imobilului.
Este ceva condesator/acumulator sau ceva care stocheaza electricitate si dupa sa trimita mai departe la consumator prin istalatia potrivita, mai puternica.
Consumatorul nu merge continuu, il folosesti cand vrei, de aceea se poate afla timpul in care se epuizeaza electricitatea stocata si consumatorul va fi folosit doar atatea minute.

Exista o solutie in acest sens?

Chiar daca solutia potrivita este inlocuirea firelor cu unele noi, de cupru si de forta mai mare, acest lucru este foarte greu pentru ca e o instalatie la comun sau alterarea cu instalatie noua, stiu ca e solutie dar, mai repede as vinde consumatorul decat sa faca asta. Daca exista o solutie pentru cele mentionate in prima fraza(cel mai probabil moderna), nu ezitati sa oferiti, daca se poate si detalii, multumesc.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ne zici si despre ce consumator discutam... ai putea sa iei un generator pentru el. :X

| Unsfatbun a răspuns:

Nu sunt electrician, dar tatăl meu se pricepea la instalația electrică.
Știu că atunci când folosea 'consumatori puternici' ii conecta la cea mai apropiată priză de contor, fără a mai folosi vreun prelungitor. In acest timp, debranșa tot ce era prin priză.
In România, in timp ce ard imobilele, datorită scurt-circuitelor, peste granițele tării noastre, mai spre vestul Europei, fiecare imobil avea instalate diferențiale electrice. Acești întreruptori, in timp ce faza face contact cu nulul, debranșează automat curentul electric și salvează bunuri, dar și vieți omenești.
Toate cele dorite!

| CodreanuC explică (pentru Unsfatbun):

Sa inteleg ca nu exista astfel de "acumulatori" si singura solutie, e tot de la tablou, pentru ca priza libera de la tablu nu este si loc de inca o singuranta nu mai este. Credeam ca este un echipament pe care sa dau mai putin decat sa schimb tot tabloul care si asa e mic si sigurantele nu au diferentiale