| Buresbista123 a întrebat:

Din ce carti se inspira biblia? din ce scrieri? exista carti la fel de vechi sau mai vechi in care se vb de ex de faptul ca nu e bine sa ucizi sa furi sau sa nu minti?

10 răspunsuri:
| Buresbista123 explică (pentru Mădă0611):

Stii cumva si niste carti adevarate filosofice care iti dau niste notiuni de moralitate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu cred ca stiu carti adevarate filosofice laughing, daca as sti la ce te referi, nu as sti sa iti spun nume, scuze ca nu te pot ajuta, nu obisnuiesc sa retin ceva aparent inutil. Google are memoria mai buna decat a mea.

| suffarstar a răspuns:

Biblia este compusa din 66 de carti,cele mai vechi dateaza de mii de ani. Scrierile sunt autentice si nu inspirate din alte parti. (mai sunt si alte carti care nu au fost incluse in Biblie dar despre care se spune in Biblie,cum ar fi Cartea lui Enoh, aceasta nu a fost acceptata fiindca nu era considerata autentica, apoi au fost gasite in pesterile de la Quamran niste scrieri printre care si Cartea lui Enoch si astfel a fost dovedita autentitica, insa nu a fost inca inclusa in Biblie, sincer nu stiu de ce e considerata apocrifa.Mai multe despre Cartea lui Enoch gasesti aici http://angelinspir.ro/enoh/ )

| DomnişoaraClannad a răspuns:

De biblie n-am auzit să se inspire din alte cărti. Poate te referi la Coran.

| Aimèeeee a răspuns:

Biblia este unica. Nu este inspirata din nici o carte.

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca ai gresit cartea. Aia e Coranul.

| CISCO a răspuns:

d'oh acuma inteleg deunde s-a inspirat adolf hitle si pinochio

| elisadragutzica a răspuns:

Biblia nu se inspira din nicio carte si nu cred ca mai exista carti ca aceasta!