| radomire a întrebat:

Din ce este format spatiul cosmic situat intre pamant si luna? E vreun tip de materie acolo sau e doar vid?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este tesatura spatiului care deformeaza masa
vezi doc asta ce este spatiul http://istoria-lumii.ucoz.com/load/textura_cosmosului_2011/170

| Lizzu a răspuns:

In univers nu exista vid.
Vidul acesta se spune ca este plin de materie (normal, care nu se observa cu ochiul liber).
Aici vorbim de particule foarte mici, invizibile.

Nu prea ma pricep la explicatii ce tin de fizica si univers, dar dupa mine, Northern ti-a raspuns la subiect.

A. Si inca ceva. Te-ai referit la spatiul dintre Pamant si Luna ca si cum ar fi total separat si diferit de spatiul din restul cosmosului.
E acelasi, identic, peste tot la felhee hee

O zi buna.

| ErrorFound a răspuns:

Pai o parte este atmosfera Pamantului si cealalta parte ete vid. Bine, impropriu spus vid fiindca si in vid exista particule, neutroni, atomi, protoni si electroni. big grin
Mai contine materie intunecata, materie neagra, radiatii gama, alfa, UV, praf stelar, gunoi spatial...

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Mereu mi-am dorit sa stiu ce inseamna gunoiul asta spatial thinking

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Resturi de la sateliti.
A, uitasem, si sufletele credinciosilor fatarnici.winking

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Aaa... happy mersi
Cat despre suflete ....cica nu exista tongue

| fuzzer a răspuns:

Corpuri ceresti

| ErrorFound a răspuns (pentru fuzzer):

Da, deci intre Pamant si Luna se afla corpuri ceresti. straight face Sa-i dea cineva premiul Nobel!

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai trece cate un asteroid cateodata laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru sublime89):

Da, asa e. rolling on the floor

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru fuzzer):

rolling on the floorSi ce corp ceresc vezi tu intre Pamant si Luna? Pe dumnezeu si prietenii sai?rolling on the floor

| fuzzer a răspuns (pentru Dumniezău):

Imi cer scuze.

Ochiul tau este format special si tu vezi pana in cosmos, tot ce se intampla pe-acolo...

Doar simple presupuneri, nimeni nu te poate asigura.

Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar un vid. Sa ai o zi frumoasa.

| Northern a răspuns:

Bună! Zamfira are dreptate, este un spațiu vid, dar nu e lipsit de conținut.Conține materie întunecată, energie neagră, radiații elecromagnetice, câmpuri gravitaționale și neutrini (V, particulă neutră cu masa mai mare ca 0). Aristotel a crezut că spațiul nu poate fi vid, însă mai târziu Otto von Guericke a ajuns la concluzia că trebuie să existe un spațiu gol între Pamant și Luna.(un spațiu vid).

| Dumniezău a răspuns:

Pai cred ca-i o parte vid si o parte energie neagra, materie neagra si radiatii presupun...

| Aimèeeee a răspuns:

E doar vid.

| NameoftheCentury a răspuns:

Hidrogen.

| ayo8207 a răspuns:

Gunoi spatial:
Resturi de sateliti scosi din uz a caror prabusire e prea scumpa si restul derivatelor.