| sabin89 a întrebat:

Din cugetările lui Socrate:
1. Mai bine să suporţi nedreptatea decât să o comiţi.
2. Nedreptatea fiind comisă, mai bine să suporţi pedeapsa decât să rămâi nepedepsit.
Cum le consideraţi? Cu care sunteţi de acord si cu care nu?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Reflecta realitatea, multi din noi vedem ca se intampla multe lucruri negative dar suntem indiferenti fata de ele, sunt de acord cu ambele

| sierra1 a răspuns:

Cine suntem noi, să nu fim de acord cu Socrate?

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Suntem niste bieţi absolvenţi de gimnaziu? happy

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu esti la liceu man?

| sabin89 explică (pentru RAY):

Am făcut doar o aluzie la un răspuns al lui/al ei dat recent pe un topic la Sănătate.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu de aia dar am putea imparti alocatia pe entobotanice

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Cred că citezi din cineva

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Si nu ești de acord?

| Nilsson a răspuns:

Prima imi place si sunt de acord cu ea.
In ceea ce priveste a doua cugetare poate ar fi si alte cai de corectare a unei nedreptati in afara de metodele punitive.

| sabin89 explică (pentru Nilsson):

Înţeleg cum zici (la pc.2). Ai văzut cum e si într-o familie, nu prea se recomandă bătaia; mai bine îl iei deoparte pe copil si îi explici, ca el să înţeleagă de ce cutare sau cutare lucru e gresit si să nu mai facă pe viitor. Într-o măsură, s-ar putea aplica asta si în lumea celor adulţi. Din păcate însă, de foarte multe ori nu merge asa, si trebuie recurs la metode severe. Dovada o avem sub ochii nostri - multele închisori existente în toate ţările si chiar în toate orasele.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu unul merg pe a doua varianta. Este normal sa fii pedepsit cand ai facut o nedreptate pentru ca cel mai probabil cineva a avut de suferit de pe urma nedreptatii tale. Doar ca lumea este plina ochi de oameni care au facut nedreptati si nu au fost pedepsiti.

| Vvistula a răspuns:

Cugetarile lui Socrate nu sunt scrie de el.
1. Consider ca era doar o parere personala a lui Socrate sau a celui care a scris. Toti suportam nedreptati si toti facem nedraptati si aceste lucruri le facem fara sa ne dam seama.
2. Nu vad de ce as suporta o pedeapsa pentru orice nedreptate, depinde de nedreptate dar consider ca pedeapsa trebuie sa vina de la noi pentru a intelege ceva, nu de la altii.

| sabin89 explică (pentru Vvistula):

* Platon: Gorgias
Bune observţiile! As face totusi niste... observaţii la observaţii. 1. Ai spus "si aceste lucruri le facem fără să ne dăm seama". Poate sunt si din astea, dar cred că sunt si multe cazuri în care ne dăm seama că le facem. 2. pedeapsa să vină de la noi? Aici cred că te referi la mustrările de constiinţă; si sunt de acord. Dar, din nou, în multe cazuri cred că e necesar ca pedeapsa să vină de la autorităţi.

| Plato a răspuns (pentru Vvistula):

Cugetarile lui Socrate sunt scrise de Platon, elevul sau.

| sabin89 explică (pentru Plato):

Mi-am pus de multe ori întrebarea de ce Socrate nu a lăsat nimic scris de mâna lui...

| Plato a răspuns (pentru sabin89):

Nu l-a interesat sa le scrie, el doar le spunea elevilor. Din fericire, Platon s-a gandit, altfel era o pierdere uriasa pentru omenire.

| Vvistula a răspuns (pentru Plato):

Exact

| Karol1877 a răspuns:

1. Mai bine suporti o fapta nedreapta, fara sa suferi doar sa ai sentimentul nedreptatii la nivelul constientului, decat sa comiti o infractiune / nedreptate. - Pro
2. Toate lucrurile rele comise, trag dupa ele consecinte. Insa intrebarea e, oare legea ce pare a fi obiectiva e aplicata tot obiectiv de un judecator ( el putand face greseli, avand o cugetare subiectiva)? - Pro