| RAY a întrebat:

Din moment ce stiinta ne spala tanara generatie pe creier scoala ar trebui interzisa în Romania nu?

https://www.tpu.ro/......eatiei-si/

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi încet, încet e interzisă oricum. În ce condiții, la ce nivel și cu ce cadre didactice se face... Școala în multe zone a devenit degeaba. Încă mai sunt școli bune însă nu prea multe.
Normal că dacă te duci la școala asta degeaba și nu pricepi nimic și ești paralel după iei tot ce auzi în matematică și fizică ca pe Moromeții de la română. Gen și materiile reale ajung să fie învățate papagal și să fie neînțelese. De curând am auzit de la o profesoară de matematică de liceu cum au venit profesoare noi care îi puneau pe elevi numai să facă rezumatul la lecție la matematică. Și eu m-am întâlnit direct la mine la liceu cu o profesoară de matematică ce își dădea testarea aia practică sau ce e ea, a fost întrebată ce înseamnă niște lucruri pe tablă și habar nu avea. Acum ne întrebăm unde-s ăia buni. Afară la cules de căpșuni că și acolo se câștigă mai bine ca la noi în învățământ! Normal că tendița e din ce în ce mai mare ca țara să fie părăsită iar condițiile din învățământ nu pot fi mai bune. Să nu mai zic că acum a venit un ministru parcă e semi-handicapat. Dacă ministrul învățământului e așa asta reflectă mult problemele din sistem. Deci așa filologia se mută și pe la real. Ăla dacă o ia ca pe o poveste ce trebuie să facă rezumatul la ea și nu înțelege nimic normal că zice că știința e o poveste, nu e normal? Iar dacă nu le dă mură în gură la evaluare fac petiție, deși era absolut banală, că deh, nu le-au pus răspunsul pe tavă în enunț. sad

| RAY explică (pentru T0T):

Ai dreptate,stiinta e asa frumoasa, pacat ca multi o invata ca un papagal fara sa se bucure de bucuria de a cunoaste lucruri noi, aceste cunostinte au fost descoperite de multe ori cu costul vietii, pacat ca azi avand atatea cunostinte, atata stiinta o respingem, o ignoram, tehnologia este stiinta, stiinta de care ne folosim cu toti plus medicina, multi nu inteleg importanta stiintei

| Freya1 a răspuns:

La scoala nu faci nu stiu ce stiinta decat ceia ce e in programa sau modulele de la licee.Restu este o optional fiecare invata cat vrea si cat considera din stiinte

| RAY explică (pentru Freya1):

Biologie,chimie,fizica,matematica se face stiinta doar ca multi nu vor sa invete, nu le place sa isi foloseasca creierul, vor doar ultimul iphone sa isi faca poze si sa viseze ca cad banii din cer si sa pupa moaste atat

| N0xEterniS a răspuns:

Tine minte ca ala vroia sa afle cum sa scape de grasimea de pe maini.

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

E pai daca la ora de biologie e prezenta doar profa iar el pe pc