| ExistaMosCraciun a întrebat:

Din punct de vedere bioenergetic, ateu nu este cel care neaga existenta lui Dumnezeu, ci cel care nu are iubire in inima. Cum comentati asta, utilizatori atei si credinciosi?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Un ateu care se respecta este acela care nu neaga existenta lui Dumnezeu, ci acela care cu obiectivitate studiaza si cerceteaza stiintific atat creationismul biblic cat si creationismul stiintific, vs evolutionist si ratiunea lui inclina spre cea din urma. Nu negarea cu vehementa anuleaza una din cele doua ci argumentele logice, rationale raporatate la puterea noastra de a intelege viul, consumator si producator de energie prin miscare (lucru mecanic) si care aceasta entitate este "infasurata" de straturi de bioenergie numita "aura". Iubirea insa tine de dorinta unui atasament, aceasta fiind una din "portiile de hrana" a bioenergiei ea manifestandu-se cu incarcatura pozitiva dar si prin pierderea iubirii cu incarcatura negativa spre epuizare, secatuire ajungand pana la disfunctionalitatea corpului (boala).

31 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Cum a ajuns la aceasta concluzie? Nu ma intereseaza, este o concluzie pur subiectiva! Problema credinciosilor este ca, nu pot gandi si intelege realitatea independent de credinta religioasa, pe cand ateul intelege realitatea doar independent de ea. Credinta religioasa este un PLUS realismului, credinciosii fiind conditionati de acel PLUS, iar ateii nu, asfel apare diferenta in a intelege realitatea a celor doua tanbere, ceea ce provoaca aceste clasificari... Aceste clasificari si catalogari credinciosii le scot la iveala, dar ele nu reprezinta ceva concret, real, ele sunt nascute din considerente religioase, sunt subiective. Credinciosii(unii, nu vreau sa generalizez) fara a putea dovedi sau argumenta clasifica si catalogheaza ateii in functie de convingerile religioase si dorintele lor, iar asta scoate la iveala caracterul lor. Ateul nu are cosiderente religioase, el judeca doar in functie de realitate, in schimb, credinciosul, catalogheaza ca nu-i impartasesti convingerile...ireale.

| Alphawolf a răspuns:

Inca ceva, m-am saturat acuzatii si de vorbe in vant. Unii credinciosi chiar nu isi dau seama cat sunt de anosti. Sa dovedeasca sau sa argumenteze... iar daca nu poate, sa stea dreak in banca lor.

| Alphawolf a răspuns:

Nyx, intrebarea nu este o problema, este chiar binevenita, problema o reprezinta raspunsurile acuzative si vorbele in vant. "Ateii nu stiu, nu inteleg, ateii sunt in bezna totala" sau "Dumnezeu cat ne-a iubit - si ce ne-a mai dat - si ce ne-a mai creeat - si cat ne mai iubeste" Vai, ohh, mi se rupe inima! Ceva mai concret? Nimic, doar copilarii! Acuzatiile crestinilor nu au niniun fel de baza, nu este logic sa fie acuzate persoanele care nu inteleg afirmatiile lor, ele sunt cu semnul intrebarii! Vorbele in vant sunt plictisitoare si enervante, sunt pentru naivi. Eu nu am nevoie de cuvinte care suna frumos, eu am nevoie de adevar, iar asta presupune dovezi sau argumente, nu cuvinte frumoase - vorbe in vant.

| wales a răspuns:

O persoana care are o religie ateista nu poate sa inteleaga si sa simta iubirea Lui Dumnezeu pentru oameni,nu poate experimenta iubirea spirituala pe care o simte un credincios,tocmai datorita faptului de respingere personala constient si voluntar a oricarei forme divine.
Ateii pot experimenta doar o ibire fata de lumea materiala si ofera o iubire reciproca, de genul '' schimb de iubire, tu-mi dai mie si eu tie '', pe cand iubirea Lui Dumnezeu a fost intr-un singur sens '' de la Dumnezeu la om'':
'' Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai.'' (1Ioan.4:19).
Cine nu manifesta o iubire neconditionata, identica ca a Domnului, nu cunoaste iubirea adevarata.
Isus a spus:
'' Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?''( Matei 5:46, 47).

| wales a răspuns:

Draga ToxicNeon,

Nici nu ma asteptam sa intelegi,este exact cu am scris:
'' O persoana care are o religie ateista nu poate sa inteleaga si sa simta iubirea Lui Dumnezeu pentru oameni...''
Genul asta de iubire reciproca este valabil doar la oamenii care traiesc in afara voii Lui Dumnezeu.
Dragostea Lui Dumnezeu este pentru toti la fel,Dumnezeu ne iubeste fara nici o conditie, un exemplu: Dumnezeu te iubeste si pe tine chiar daca tu nu-L iubesti, deci este o dragoste doar din partea Lui:
'' Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta.'' (2Pet.3:9).
Si legat de parerea ta '' Dacă nu vă iubea '', tine-o pentru tine, nu mai vorbi in numele nimanui, exprimati pareri doar in dreptul tau.

| ExistaMosCraciun explică:

Daca uit sa preciz sursa, asa imi trebuie. Nu eu am spus asta, ci am citit intr-o carte scrisa de Serghei Nicolaevici Lazarev, unul dintre cei mai mari bioenergoterapeuti in viata, nu asteptam aprobari sau dezaprobari, intrebarea era cum comentati, nu daca ar trebui sa o las eu mai moale cu cartile pe care imi place sa le citesc, draga @Rigel. Oricum, nu are nimeni pretentia de la tine ca citesti ceva, cata vreme nu stii sa scrii corect gramatical, asa ca las-o mai usor cu recomandarile in chestiuni care te depasesc.
Dar totusi, chiar daca as fi spus eu asta, @WR104, nimic nu iti da dreptul sa jignesti.
@ToxicNeon, eu nu presupun absolut nimic, pentru ca prsupunerea este mama esecului. Nu am intentionat sa ofensez pe nimeni prin aceasta intrebare, cine se simte ofensat asta e, ghinion de nesansa, eu una chiar nu ma simt ofensata de credintele, parerile si conceptiile nimanui.

| ExistaMosCraciun explică:

@dexro, sa fi fost in locul tau ( dar Slava Domnului, nu sunt...), macar de curiozitate as fi dat un search pe google, sa caut termenul, inainte sa ma apuc sa-mi dau cu parerea despre chestiuni care sunt peste posibilitatile mele intelectuale.

| ExistaMosCraciun explică:

@Alphawolf, chiar nu am intentionat sa iasa vreo galceava atei/crestini, este pur si simplu o intrebare ca alte atatea mii de intrebari postate pe site. Oricum, s-a cam inflamat multa lume pe aici.
Sa fim intelesi, pe mine nu ma intereseaza cine este crestin, musulman sau ateu pe aici, pentru ca efectiv nu e problema mea in ce crede sau nu crede fiecare.
@vancea tu zici ca "iubire de orice natura exista in orice muritor"...si-n criminali, pedofili si oameni perfect normali care intr-o noapte isi hacuiesc toata familia? Si mai zici ca eu am o problema...frate!

| ExistaMosCraciun explică:

@Miha, a naibii sa fiu daca am urmarit asta, dar toleranta nu e pentru oricine, ce sa-i faci.

| ExistaMosCraciun explică:

In sfarsit, @hombre, unde naiba ai fost?

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,nu stiti sa va concentrati pe intrebare raspunzand,ci stiti sa aruncati cu pietre,halal!@Nyx ''iubirea'' vine de la Dumnezeu; El ne'a oferit toate palpitatiile,sentimentele astea! Insa multi nu pricep,nu le mai simt; am ajuns sa traim intr'o lume care este pe fuga: nu mai stie ce e ala respect, iubire, credinta si asa mai departehappy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

S-au agitat spiritele;laughing

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ei bine, ceea ce spui tu este ca o ofensă adusă celor care nu cred în Dumnezeu. Tu presupui că dacă nu credem şi nu-l iubim pe Dumnezeu, nu suntem capabili de a avea sentimente de iubire.
Este, din nou, o presupunere absolut stupidă.=D
Ba da, ateul este cel care neagă existenţa unui presupus El (cu "e" mare ), dar asta nu-l împiedică de a avea stările de spirit caracteristice unei personalităţi.
Ateii nu-l consideră pe Dumnezeu cel mai important lucru, cea mai importantă entitate şi neagă cu toată fiinţa lor existenţa lui, cu argumente solide.
Creştinii îl iubesc pe Dumnezeu şi consideră că El reprezintă iubirea absolută şi pură prin esenţa ei, dar ateii nu.
Acest detaliu crucial nu-i împiedică pe atei să iubească, doar pentru că nu iubesc şi nu cred în ceva în care toată lumea crede, toată lumea creştină.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@Nyx: Ba probabil că şi tu presupui acelaşi lucru ca şi autorul cărţii. Dacă nu aveai cam aceeaşi gândire ca şi el, şi aceeaşi părere în legătură cu ceea ce crede toată lumea despre atei, nu mai puneai această întrebare. În consecinţă, este o presupunere subconştientă bazată pe vorbele lui Serghei Nicolaevici Lazarev.
Nu m-am simţit ofensată, ba chiar deloc, numai că este un.hmm. citat puţin cam infantil.

@wales: '' Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai.'' (1Ioan.4:19).
Este exact acel schimb de iubiri de care vorbeai tu. Voi îl iubiţi pe Dumnezeu pentru că El va iubit primul.
Dacă nu vă "iubea" şi dacă era asemuit cu Satana, nu mai aveaţi aceeaşi iubire necondiţionată faţă de El.

| chelstone a răspuns:

Lemonshu, tu crezi ca ateii stau in bezna totala, cat despre crestini as putea spune ca sunt tinuti in lesa, iar pentru Nyx, ateismul este concepţia care se bazează pe negarea existenţei oricărei divinităţi. Ateismul respinge astfel credinţele religioase în supranatural, viaţa de apoi, miracole etc., specifice teismului.
Eu nu as putea spune ca sunt un ateu convins, pentru ca in sufletul meu cred ca exista un dumnezeu general, dar nu dumnezeul biblic, nu cel care ma trimite in rai sau iad, si nu in cel la care trebuie sa vii la el 'acasa' cu gologani ca sa-ti ierte pacatele

| Kosuchin a răspuns:

Nuu, nu-i adevaraat D=... eu imi iubesc catelusii love struck

| bebetho a răspuns:

Nu imi pot imagina cum un om nu ar putea avea cel putin o pata de iubire, nu cred ca-i posibil. Daca nu simti nici macar pentru tine un sentiment de iubire cum e posibil sa mai fi viu sau de ce dracu' mai traiesti?!

| Andrei7520152 a răspuns:

Bioenergetic? nu te supara, despre ce vorbesti? :/ cum am ajuns de la Dzeu la bioenergii, bioradiati si alte ezoterisme?

si iubirea e conditionata de credinta in divinitate? cum? ok inceptand de la 'bioenergetic'pe mine m-ai pierdut. nu pot decat sa te sfatuiesc sa o lasi mai moale cu ezoterismele

| Andrei7520152 a răspuns:

@Lemonshu multi necredinciosi, fiind la un moment dat crestini, cunosc aceea simtire de bine de care au avut parte in urma credintei, sau dupa cum ai spus tu, in urma iubirii fata de Dumnezeu. nu toti "ateii" sunt pusti teribilisti si inculti de 16 ani. cu toate ca incultii ocupa o nisa importanta in Romania, fie ei atei sau credinciosi. dar m-i se pare amuzant sa asumi ca doar pentru ca cineva e lipsit de credinta religioasa, acel cineva va ramane iremediabil trist (si incapabil de iubire autentica)

| Andrei7520152 a răspuns:

Oooo ce reply! ok daca tu zici. big grin cu toate ca am gresit gramatical, are asta vreo legatura cu ce ti-am zis? sau cu ce citesc? ma rog eu doar eram de parere ca ceva gandire critica e benefica oricui. Stiu destule despre ezoteric si gandire religioasa; nu ma depasesc nicidecum. dar daca tu vrei sa dai crezare acelor prostioare infantile, cu bioenergii si din astea atunci te rog continua... laughing

| Andrei7520152 a răspuns:

@Lemonshu ah deci ai vorbit metaforic cand ai zis 'iubire'.ca atunci am inteles eu gresit. ignora ce am scris anterior

| dexro a răspuns:

Ce naiba e aia bioenergie? o aberatie... toata lumea tot inventeaza cate un spirit, energie frecventa. Potolitiva odata si renuntati la toate prostiile, bioenergie, dumnezeu, suflet toate astea is irationale si inutile. Si da ratiunea este sentimentul cel mai important deoarece cu el te mentii in echilibru, asa ca nu vreau sa aud bazaconii de genul: "ratiunea umana este nebunie in ochii lui dumnezeu"

| dexro a răspuns:

Singura bioenergie reala ii aia cu ajutorul careia ma hranesc. Restul e un hocuspocus intretinut de credinta, asa ca lasa-ma cu sfatul tau sa ma documentez

| WR104 a răspuns:

Cum comentez asta? Esti distrusa psihic.La revedere!

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Cine are nevoie de dumnezeu,cine are nevoie de iubire,cine are nevoie de a-si castiga viata vesnica, cine are nevoie de oameni in jur, cine are nevoie de o viata asa cum o vrea el? Toti...Cine are nevoie de cunoastere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nyx? un ateu nu stie despre care iubire vorbesti.si nici despre care inima.din teribilism si lenea de a citi cuvantul sau de a-l asculta macar,de frica schimbarii si de a nu fi luat in deradere de ceilalti,au inceput sa-si clameze in stanga si-n dreapta extraordinara intelepciune,si logica stiintifica, cam cum se baga multi incepatori pe TPU, intai si inati la stiinta si filozofie.cum comentez? am fost ca ei, si-i inteleg.problema e ca multi vor ramane asa.e trist sa stai in bezna totala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si iata cum raspunzatorii nu se mai vad de-atita "bezna" pentru ca multi cind aud de Iisus prima imagine este cea a actorului din filmul cu acelasi nume, iar cind aud de Dumnezeu e vesnicul batrin cu barba alba.Nu mai am timp, serviciul, serviciul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IMI pare rau, o spun pentru prima data.AI O Problema.Ateu,este cel care, nu crede in D-zeu.Bioenergia,nu are nici o legatura cu ateismul. IUBIRE? de orice natura, exista, in orice muritor.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riiigeeel/nu vorbeam despre lipsa de credinta.ci despre lipsa cunostintei de Dumnezeu.cunostinta care este ca o lumina.si cine o are este fiu al luminii nu al intunerecului de nepatruns.