| Inferno a întrebat:

Discutam cu un prieten despre shaormeria Socului si cum, daca exista doua comenzi aflate in zone diametral opuse (!) si la distante identice fata de sediu, transportatorul trebuie sa o aleaga mereu pe aceea care necesita timpul de livrare minim.

Pe de alta parte, daca timpul maxim de livrare este acelasi pentru ambele adrese, iar distanta diferita, transportatorul va trebuui sa mearga prima data la comanda cea mai apropiata de sediu, pentru a obtine un timp mediu de livrare optim.

Problema apare atunci cand cele doua "principii" descrise mai sus intra in contradictie. Care are prioritate si de ce?

Sa presupunem ca te aflii pe o strada lunga de 100 metri. Intr-un capat al strazii se afla prima adresa avand timp maxim de livrare 126 secunde, in celalalt capat o a doua adresa cu timp maxim de livrare 187 secunde. Stii ca te deplasezi cu o viteza constanta de 1 m/s.
Exista o anumita portiune din strada in interiorul careia daca te-ai afla ar fi irelevant la care adresa mergi prima data, caci ai livra comanda la timp indiferent in ce directie pornesti.

Ce lungime credeti ca are aceasta portiune din strada? Si daca te-ai afla in interiorul ei spre ce adresa ar trebui sa mergi prima data pentru a obtine un timp de livrare mediu (pentru ambele adrese) cat mai mic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

187-126=61
Dacă pornesc de la metrul 61 si duc comanda cu timp de livrare de 126s si după o livrez pe cealaltă, termin livrările in 139 de s si parcurg tot atâția metri.
68, 5 s medie de livrare.
Inferno, sa mai pui mâine probleme de genu, o sa am o zi lunga.
Contez pe latura ta umana, în afara de cea științifică. ))

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am facut mai bine de un an livrari cu UberEats pe bicicleta. Am avut si doua comenzi de la acelasi restaurant, ceva de genul prezentat aici. Dar niciodata nu mi-am pus problema asta. Aplicatia facea automat totul. Ea stabilea traseul, la cine merg primul, si apoi la al doilea. Avansul tehnologic face ca noi sa nu mai trebuiasca sa gindim astfel de lucruri. Dar, desigur, e o intrebare interesanta.

| anonimg a răspuns:

Aceeași firmă de taxi are mașini în tot orașul. Va veni la comandă mașina care este mai aproape, și/sau cea care este liberă.
De altfel, chiar dacă sunt două shaormerii, fiecare oferă gusturi diferite preparatelor sale. Și fiecare are un număr de telefon diferit (sau așa ar trebui).

| Sonia822 a răspuns:

Asa crezi tu ca functioneaza o shawormerie, cu timp de livrare la secunda? laughing Nici pe aeroport nu exista asa ceva