| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda va rog
stiintific vorbind as vrea sa stiu ce anume consuma organismul rezerva de care sunt primele proteinele? carbohidtrati? grasime?
cand faci sport ce anume se consuma atunci mai mut? grasimea abdominala se arde greu? cum o pot arde? ce s-ar intampla daca as manca doar proteine 100%?

va rog sa numi mutati intrebarea, ea este stiintifica, nu sfaturi de slabit

Răspuns Câştigător
| immortalfaith a răspuns:

Depinde de circumstante
Cand "mori de foame" consuma grasimi prima data
Cand faci sport consumi glucoza, ATP (adenozin trifosfat), mult oxigen
Carbohidratii simpli ii consumi repede, atunci cand bagi in tine un snickers (carbo simpli sunt absorbiti rapid si ajung repede in sange)...etc
Dupa ce al tau corp termina rezerva de zahar (- glicogen) incepe sa treaca la celelalte : grasimi si proteine
Grasimile reprezinta lanturi de atomi de Carbon
De ce corpul arde mai intai carbo apoi grasimile? Corpul nostru arde ce e mai eficient prima data, iar cel mai eficient este zaharul
Urmatoarea este proteina, o consuma doar cand ti e foarte foame, corpul foloseste aminoacizii sa formeze glucoza
Daca vrei sa dai grasimea abdominala jos alearga dimineata (HIIT), inainte de micul dejun
Deoarece corpul tau foloseste carbo pentru a ti mentine organele functionabile si o sa ajungi repede sa dai din grasimi
Daca ai manca doar proteine 100% ai avea mari deficiente in organism:
-deficient in calorii, nu poti construi masa musculara
-n ai mai avea energie, din lipsa de carbohidrati
-deficienta de fibre, o sa ai probleme cu mersul la toaleta
-o sa ti fie foame intruna (lipsa de lipide, glucide), hormoni dati peste cap etc.
Nu cred ca ar fi prea placut :p

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anonim9988 a răspuns:

Primele substante consumate sunt carbohidratii (incomplet). Grasimea abdominala se arde cel mai greu. Nu poti manca numai proteine, organismul are nevoie si de alte substante, de ex. fibre.