| RAY a întrebat:

Doar pentru Deisti,Atei,Agnostici, Panteisti atat.

Daca spunem ca totul are o cauza, inseamna ca intram intr-un paradox nu? O infinitate de cauze nu? Vorbesc de inceputul universului, oare chiar exista o infinitate de cauze?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Stim ca totul are o cauza in acest Univers in care traim. In exteriorul lui nu avem idee despre modul in care functioneaza lucrurile.

Ceea ce a dus la aparitia Universului se afla in exteriorul Universului nu i interiorul lui.

| RAY explică (pentru Inferno):

Acel ceva din exterior e cauzat sau nu?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se stie. Mi se pare imposibil ca Universul sa fi aparut din nimic si probabil ca nici ateii care sunt la zi cu stiinta nu cred asa ceva.

| RAY explică (pentru doctorandus):

De asta am si pus intrebarea, ca nu credem in asta man, eu unu cred ca orice are o cauza

| Sn4k3 a răspuns:

Pai totul are o cauza = o infinitate de cauze, logic. Depinde de fiecare daca crede in chestia asta sau nu.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Pe mine ma intere ce crezi tu?

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred in asta.

| InVPent a răspuns:

Oamenii nu vor intelege niciodata idee de infinitate, de ceva fara de inceput, fie ca e vorba de o divinitate sau nu.

| pombar a răspuns:

Infinitatea pe care o considera omul, mereu este finita