| andre999 a întrebat:

Dragi atei. Voi negati divinitatea implicit religia (absur sa negi ceva ce tu crezi ca nu exista, e ca si cum ai nega nimicul dar ma rog, asta e un paradox al vostru) pentru ca le credeti nefolositoare, masinarii de manipulat masele, primitive etc. Eu va propun un test de imaginatie, oare care ar fi mai buna:
O societate care traieste dupa principiile religiei si ale biserici care promoveaza dragostea, iertarea, compasiunea, bunatatea sau o societate lipsita de credinta desfranata, mandra, competitiva, materialista.
Va rog rapundeti-mi va place mai mult o societate religioasa ( fara hoti si criminali in care dragostea sa inlocuiasca curvia ) sau o societate bolnava si animalica. Petre tutea afirma ca " diferenta intre atei si animale este ca ei nu au coada " contraziceti-ma cu argumente.
Va rog sa-mi raspundeti iar pentru ca nu am reusit sa citesc raspunsurile deoarece mi-a fost refuzata intrebare.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia te uita! Nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca protagonistii stirilor de la ora 5 sunt toti - dar absolut TOTI, atei. Chiar asa de multi atei sa fim? Si popii sau calugarii aia cu inclinatii sexuale mai asa...deosebite, tot atei sunt?
Si tu, care sari la gatul meu fara macar sa ma cunosti si sa-mi cunosti preceptele morale, esti tot ateu?
Intreb si eu asa, ca prostu'. Ca stiam ca orice religie se bazeaza in primul rand pe toleranta. Si la tine, nu prea da toleranta pe dinafara.

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ai impresia ca morala religioasa m-a oprit sa nu iau gatul cuiva sau crezi ca cel care a facut-o este ateu neaparat? Cunosc multi hoti si oameni fara morala care se duc la biserica. Citeste cu atentie postarea lui @HepHap ca asa este. Iar pe Tutea sa nu-l mai dai exemlu de urmat pentru ca asta toata viata lui a taiat fruza la caini si nici macar o carte nu a fost in stare sa scrie, macar ca avea ceva talent. Fac pariu cu tine ca nu poti respecta legile lui Dumnezeu indiferent cat aş imagina.

HepHap
| HepHap a răspuns:

"Voi negati divinitatea implicit religia (absur sa negi ceva ce tu crezi ca nu exista, e ca si cum ai nega nimicul dar ma rog, asta e un paradox al vostru"

De fapt, ateii nu neaga inexistenta lui Dumnezeu, ci existenta lui Dumnezeu. Nu negi nimicul, ci prezenta oricarei forme de materie care permite nimicul.

De ce crezi ca utopia societatii perfecte e imaginabila doar daca vorbim de religie? Exista utopii socialiste, incepand de la Saint-Simon si Charles Fourier si ajungand pana la Marx si Engels care nu promoveaza religia, ci ideologia politica si sociala, si aspira spre cam aceleasi principii ca cele descrise de tine. Puse in practica, ele nu au functionat niciodata, fie ca au fost niste falanstere, sau state socialiste. La fel, un Civitas Dei administrat de oameni nu va functiona niciodata.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Bai inteligentule, dar daca am respecta normele sociale, adica Legea, si nu vorbesc aici de Legea lui Moise, nu ar fi o lume perfecta?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@liana-cea-prima-la-invatatura-nu-se-stie-in-ce-limba: Sa stii ca nu toti ne-am nascut din "tata necunoscut". Eu, personal l-am cunoscut pe al meu si pot sa-ti dovedesc, prin acte, ca nu-l chema Dumnezeu.
Nu prea mai sunt la curent, dar, mai nou, pe Certificatele de Nastere nu mai scrie "tata necunoscut"? Scrie Dumnezeu?
Nu stiu la ce fel de invatatura oi fi tu prima, dar cu educatia stai prost de tot, Se vede ca tatal tau nu prea are timp de tine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mda. Iata unde duce "studiul" religiei in scoli!

| Parintele a răspuns:

Pai daca nu te adaptezi in Romania unde populatia este compusa din 95% atei imorali si 5% crestini cu o moralitate inalta, muta-te in Norvegiawinking

| Parintele a răspuns:

Liana iti multumim pentru prezentarea acestor dovezi indubitabile, insa am o intrebare: Ce naiba e ala Big Ban? In engleza ar fi Marea Interdictie, hmm. posibil marea interdictie ce ti se aplica tie la cunostinte generalehee hee Pune mana pe carte si nu mai posta asemenea gogosi. Ai vazut tu cumva copilul acela aruncat din masina? Ai vazut ca i-au curs lacrimi de mir? Nu cred! Asa ca nu mai crede tot ce-ti spun tampitii. Indiferent de varsta pe care o ai trebuie sa te mai informezi ca te rade lumea.Sau macar nu te baga in discutii unde nu ai nimic de spus. Pup.

| FucktheSystem a răspuns:

Ar fi frumos sa existe o "societate religioasa"... dar din pacate nu prea exista ce numesti tu societate religioasa.
Vreau sa zic ca e pacat de asemenea ca hotii si criminalii, multi dintre ei sunt crestini [cu numele]
Deci cam cukm descrii tu societatea religioasa e o fantezie... nu exista bine fara rauwinking

| Duhovnicul a răspuns:

Draga @Andre999 (sper ca nick-ul nu reprezinta un 666 intors ), dupa cum am mai spus majoritatea persoanelor din Romania sunt crestini ori adepti ai altor religii, nu atei. Deci sa inteleg atunci ca ar trebui sa fim o natiune foarte moralista nu? Eu sunt de parere ca se pot dobandi valorile morale si din alte surse chiar mult mai eficiente decat religia.

| Duhovnicul a răspuns:

Confucius era cofetar? straight face

| andre999 explică:

Nu mai veniti cu chesti gen majoritatea criminalilor sunt crestini. Aceasta lume ar fi perfecta daca ar respecta normele religioase si pe Dumnezeu. Daca esti crestin doar cu numele cum e acum nu e acelasi lucru. AM spus clar daca am respecta legiile Lui Dumnezeu vi se pare voua ca acum ca le respectam?

| Laminin a răspuns:

Hei!
Orice ar fi eu il iubesc pe Dumnezeu si vreau sa vestesc existenta Lui in toata lumea. happy Nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca sa stiti. (ma refer la cei care vor sa ma contrazica...)
Gbu :]

Abh
| Abh a răspuns:

Draga crestine, tu te uiti in jurul tau? Vezi lumea in care traim si unde am ajuns dupa 2. 000 de ani de crestinism? Hai, zi-mi ca din cauza ateilor traim acum intr-o lume plina de hoti si criminali in care curvia a ajuns sa inlocuiasca dragostea.
Petre Tutea a mai zis si "O baba murdara pe picioare, care sta in fata icoanei Maicii Domnului in biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor. "
Daca tie ti se pare ceva normal conceptia lui, atunci nu vreau sa fiu crestin ca tine si ca el, prefer sa mor un animal.

| karellen a răspuns:

Ti-am raspuns elaborat in intrebarea care ti-a fost stearsa. ca sa rezum: realizezi o eroare logica si o falsa dihotomie cand imparti oameni in crestini virtuosi vs atei rai. poti fi ateu si moral, nu pentru ca ti-e frica de iad sau doresti o recompensa divina, ci pentru ca ai destula constiinta si umanitate cat sa aderi si sa respecti anumite valori. la fel cum poti fi un "crestin" doar cu numele. la fel de adevarat este ca sunt si destui Crestini de toata isprava (precum Maica Tereza sau cei ce activeaza in organizatii caritabile). asa ca orice generalizari si simplificari convenabile nu sunt utile intr-o discutie serioasa - cum presupun ca vrei sa ai.
plecand de la ipoteze false (nu exista moralitate si etica in afara religiei) nu ajungi nicaieri.

Răspuns utilizator avertizat
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Vai dar of...sunt sigură ca absolut toţi hoţii, criminalii si desfrânaţii sunt atei.Fii serios omule, citeşte o dată ce ai scris si o să vezi că si tu o să'ţi doreşti să'ţi tragi una.

| Derye a răspuns:

Iti zic eu pe scurt: in Romania nu sunt atei (0, 03 % din romani sunt atei) dar totusi traim in mizerie, ura, discriminare, cu hoti, criminali, curve, proxeneti si tot neamul lor.

| DanielJackson a răspuns:

Deci abh, bine gandit. acum eu cred in Dumnezeu, dar nu si in oameni deci nici in religie.,, cine se-ncrede in oameni e un nebun" sti unde scrie asta? in biblie, si are dreptate.eu zic, ca ar fi bine sa credem in dumnezeu si in biblie si nu toate interpretarile, date de oameni din diferite religii.deci nu cred ca daca un om imi zice ce crede el despre Dumnezeu, omenire, rau-bine, nu cred ca trebuie sa cred si eu ce crede el, chiar daca el incearca sa-mi impuna parerea lui ca fiind... buna

| ely92music a răspuns:

Pentru cine te obosesti?

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Imi zici si mie unde atata compasiune, dragoste, iertare si bunatate in lumea asta in care majoritatea sunt crestini? De unde o asemenea societate religioasa(fara hoti, criminali in care dragostea sa inlocuiasca curvia?)Asa ceva nu exista, multi se cred crestini dar cum au iesit din biserica injura si multe altele.Decat asa...

| aliona_6797 a răspuns:

Ateii sunt oameni la fel ca si crestinii ori adeptii altor religii. Din mesajul tau reiese faptul ca ti-ai dori ca toata lumea sa urmeze invatatura crestina. Dumnezeul tau te invata cumva sa discriminezi asa cum o faci? Daca vrei sa faci o fapta buna, cere-le iertare utilizatorilor atei pe care i-ai jignit si desconsiderat... Iisus a spus sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.

| Lilith_6353 a răspuns:

De cand astept eu ocazia sa pot sa-mi afirm parerile despre religie fara sa-mi fie frica ca se pune vreun crestin pe mine cu gura aia pe care scot numai prostii. Cel mai tare ma enerveaza faptul ca toti credinciosi afirma ca doar religia interzice chesti ca prostitutia, furtul, omuciderea etc.Este o afirmatie falsa! Oamenii nu au fost de la inceput credinciosi (de fapt credinta a aparut destul de tarziu) dar in societatile antica existau totusi legi ca cele ale credinciosilor.Cand a aparut credinta, adeptii sai au luat aceste legi foarte bune si au spus ca sunt legile celor credinciosi si numai ale lor.In afara de chestia asta nu au facut nimic special. Ce mare lucru sunt povestile religioase? Daca vrei si iti pot face o religie cu tot cu o istorie inbietoare si in timp pot sa adun destui adepti, caci daca as creea eu o religie ar fi foarte convingatoare. Cand oamenii au creat vrajelile cu care ii indoctrineaza pe oameni au facut multe greseli:
-au spus ca Dumnezeu a fost aici dintotdeuna de la inceputuri, iar daca analizezi aceasta afirmatie iti vei da seama ca sune ca o mare prostie.
-au spus ca himera divina poate face orice, ceea ce dupa parerea mea arata cat de lenesi au putut sa fie, daca nici sa creeze mai multe divinitati si sa-i dea fiecareia cate o atribuire nu au fost in stare.
Intr-o pilda scria ceva de genu:La un om a venit un batran cu barba alba care i-a zis "Vino cu mine, vei sti si cele mai mari taine ale universului si nimic nu -ti va fi necunoscut!"
Dara omul i-a raspuns"Nu! Stiu cine esti tu! Tu esti acel ce inbina omul sa cerceteze incercand sa gaseasca alta explicatie in afara de cea ce ne-o da religia, ca astfel sa se cufunde in flacarile iadului...
Batranul era cercetarea, stiinta, cautarea.Era cea mai mare alinare pe care o are omul. Era ceea ce te ajuta sa intelegi toate tainele universului.Era singurul lucru care poate sa ajute omenirea sa evolueze, sa nu dispara. Dra crestinii afirma ca acest lucru, aceasta actiune atat de sfanta(caci este intr-adevar sfanta) nu face decat sa te duca in adancurile iadului.Asta arata ca religia (sigur o sa ma omorati pentru ceea ce o sa spun) ar putea duce omenirea la pierzanie! Si mai sunt o groaza de astfel de dovezi! Se pare ca acest Petre tutea insinua ca ateii sunt animale, iar credinciosii oameni. Ei bine e chiar pe dos.Care este scopul ateilor? Evolutia.In schimb religiosii spun ca scopul omului este sa duca specia mai departe.Animalele se nasc, cresc, imbatranesc, se imperecheaza si apoi mor.Traiesc pentru aduce specia mai departe, si doar atat.Asta arata clar ca dupa scop credinciosii sunt(iarasi o sa ma omorati) animale.Se vede clar.Adevarat omul este un animal, doar ca unul mai evoluat, dar credinciosii prin, ceea ce afirma, sunt animale in adevaratul sens al cuvantului! Cum poate un animal(ex:porc, gasca, vaca, sti la ce ma refer) sa tina cont de regurile societatii, sa fie moral, sa iubeasca in adevaratul sens al cuvantului? Raspuns corect:Nu poate. Ceea ce arata ca credinciosii nu sunt asa cum ii ilustrezi tu, nu sunt dragastosi, corecti, morali.Imi pare rau sa spun asta si stiu ca sunt destui care ma vor considera nebuna pentru concluzia la care am ajuns, dar uitati-o(concluzia):Numai ateii sunt oameni.Imi pare rau ca nu-ti pot explica mai bine, dar trebuie' sa o las pe sora mea la computer.

| kennyspark a răspuns:

Mi se pare foarte interesant ca utilizatorii declarati experti TPU sunt cei care lupta cu cea mai mare inversunare pentru a le deschide ochii celor care se asteapta ca cineva care locuieste in cer sa ne salveze sau sa ne ofere un trai mai bun. Ei vin cu raspunsuri foarte bine argumentate si inteligente lucru care ma bucura nespus. Concluzia idioata pe care o voi trage este aceea ca ateii au contestat existenta divinitatii si au studiat s au documentat si toate alea in timp ce personajele care se autointutileaza credincioase l au luat pe dumnezeu in brate dar nu sunt capabile sa puna doua cuvinte in ordine. Cred ca dumnezeu se foloseste de dezinformarea selectiva pentru a va lasa pe voi crestinii sa muriti fraieri.

| liana_7847 a răspuns:

In primul rand eu nu sunt ateu, si credeti-ma imi este foarte greu sa accept faptul ca exista uni oameni care nu cred in Dumnezeu. Ei nici macara nu se gandesc ca il neaga pe tatal lor, cel care i-a creat si i-a ajutat in tot ce au facut. Exista oameni de stiinta care afirma existenta lui Dumnezeu si au mare dreptate dar altii sunt falsi si spun pur si simplu nu exista fara macar sa cereceteze. Se crede ca Universul a fost creat printr-o explozie care se cheama Big Ban, dar hai sa ne putem intrebarea:intre cine si cine a avut loc aceasta explozie? Poate intre niste stele sau planete sau chiar meteoriti dar acestia trebuiau sa fie creati de cineva ca doar nu apareau din senin ca prin minune ceea ce practic ar fi imposibil! Oamenii care nu cred in Dumnezeu nu au dovezi care sa arate dar cei care cred au multe dovezi. O sa va enumar cateva dintre ele:viata pe care noi o avem, oamenii care erau pe moarte si nu au murit chiar daca doctorii au spus ca sigur moare si nici macar nu s-au chinuit sa il ajute.As avea mai multe dovezi doar ca nu pot sa le enumar pe toate si o sa le zic intr-un singur cuvant:tot.Am auzit de un caz in care era voraba despre un copil impins din masina si masina mergea cu mare viteza, doctorii nu i-au dat nici o sansa, dar, in schimb, l-au dus in fata unei icoane cu Maica Domnului si cu Iisus Hristos(am scris Iisus cu doi te i pentru ca cu un singur i ar insemna cap de magar ceea ce nu este), iar pe obraji au aparut lacrimi dar nu lacrimi normale ci de mir, iar ca prin minune copilul s-a vindecat si nu a mai murit si sa nu ziceti ca nu este adevarat pentru ca este, ba chiar mai mult, respectiva icoana a fost verificata si nu era nici un aparat in spatele ei care se scoata mir, nu va mai zic mai multe cazuri ca sunt prea multe si nu pot sa le enumar pe toate pentru ca o sa obosesc si am si altele de spus.Sunt oameni care zic ca noi am evoluat din maimute, altii azic ca din lei dar este imposibil! De ce maimutele pe care le vedem noi la televizor nu au evoluat si aceiasi chestie si cu leii? De cedoar o anumita specie a evoluat si nu celalalte? Chiar daca noi om fi fost inainte o forma de viata mai joasa tot Dumnezeu ne-a creat.Ateilor,deschide-ti ochii si dati-va seama ca ati grasit!

| liana_7847 a răspuns:

Am uitat sa pun g la denumire si nu imi zice mie sa pun mana pe carte ca pana acum am iesit prima la invatatura din clasa!

| liana_7847 a răspuns:

Si daca tot ma crezi proasta, am si eu ceva de zis:cine spune ala e si punct

| liana_7847 a răspuns:

In legatura cu numele sa stii ca asa mi-a spus profesoru de religie

| Mara15 a răspuns:

Stii, e culmea cum tu pari asa religios, iar la profil ai o poza cu House care e ateu.Ar fi frumos ca lumea fantastica din biblie sa devina reala, dar pana si tu sti ca asta nu se poate, adica sa recunoastem.De la venirea lui Iisus pe pamant lumea a devenit tot mai rea, tot mai malefica. Vreu sa spun ca daca nu facem ceva, Bilblia va deveni o carte de basme! Dar cu toti stim ca nu ne putem schimba, astai natura omului si din cauza acestei naturi, vom muri cu toti.Atat am avut de spus!