| DracuIa a întrebat:

Dragostea, ce este, cum se imparte?

In mod normal oamenii au atribut aceasta actiune sau interactiune ca pe o emotie care provine din mai multe stari sau simturi empatice atat la nivel hormonal cat si spiritual.

Acum daca e sa facem o clasificare am putea imparti acest fenomen in mai multe ramuri, plecand de la tipurile de dragoste.
Exemplu, impartind-o in doua avem 2 tipuri una: Dragoste pentru familie, semeni, rude.

Care se imparte in dragoste pentru frati, surori, apoi in dragoste pentru mama si / sau tata.

Iar cel de-al 2 -lea tip ar fi dragoste alternativa, voita sau pentru prieteni/ personala si individuala pentru o anumita persoana de gen opus sau din alte motive ( o alta).
Acum ca venind vorba, voi cum ati descrie dragostea personala voi insiva? (adica fara surse externe, si personal ).

Voi cum o vedeti personal, ca se manifesta sau e in general?

Si pentru voi care dragoste vi se pare mai puternica atunci cand vine vorba de sentimente sau chiar atractie fizica, hormonala sau rudimentara?

Cum ati clasifica-o personal, de cate feluri si de ce?

Puteti sa iubiti in general orice persoana? indiferent de situatie,caz sau tip, gen, rasa, crediinta s-a.m.d?
Sau doar anumite tipuri de caractere, care vi se par personal mai bune sau speciale diferite prin modul lor de a gandi sau a fi?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Dragostea este descrisa foarte bine in Biblie, in 1 Corinteni 13.

Dragostea este diferita de perceptia asupra fizicului. Faptul ca eu cred ca o anumita persoana arata bine, nu inseamna ca sunt indragostit de ea.

Exista iubire de sine, de oameni si de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am ce cauta cu persoane cu care nu sunt pe aceeași lungime de unda. Nimic personal, doar ca simt ca nu aparțin acelui anturaj.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Noi putem iubi pentru ca altcineva ne-a iubit mai intai. Dragostea e ca o samanta pe care o primesti de la altcineva pentru ca mai tarziu sa creasca si s-o plantezi in inimile altora. Dragostea se numeste dragoste pentru ca e impartasita, altfel n-ar fi. Daca n-ai primit dragoste, e greu sa dai, persoanele rele, reci, dure,... sunt cele care n-au avut parte de dragoste suficienta, prin urmare nu au de unde sa dea. Eu asa privesc dragostea.