| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu a creat viata. Daca nu ar exista(desi eu cred ca exista)cum a aparut viata? S-a creat singura sau cum?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sens are sa intrebi ceva cand tu deja ai afirmat ceva? acum daca eu isi spun ca nu cred o sa ma contrazici, nu gandesti rational, o intrebare rationala nu porneste de la o afirmatie ca numai are sens intrebarea, exact asta face si vasile el singur isi raspunde la intrebarii, nu inteleg ce cauta intrebari inchise la categoria stiinta

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt multe teorii, cea cu Dumnezeu este una dintre ele, nimeni nu stie care este cea adevarata, asa ca intrebari din astea nu-si au rostul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Viata este singurul concept si 'dat' care nu poate fi creat de omul care se crede atoate cunoscator si creator!
Pe de alta parte, VIATA este un concept uman, subiectiv deci,
asa cum materia exista si in vid, asa cum timpul exista sAU NU EXISTA!
Dumnezeu a creiat totul! Omul poate vedea ce sau nu, in functie de cat i se permite! Suntem o FORMA de M

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand vei intelege ce inseamna Dumnezeu: te juri pe viitorul tau ca vei pune acelesi intrebari-nonantrebari!?
Ce sens are viata ta, daca Dumnezeu ar exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Ideea e ca de la aceasta intrebare pornesc tot felul de posibilitati, la care te gandesti cum s-a creat X, cum a aparut Y, s-a creat singura etc. Nu vezi ca nici pana in ziua de azi nu exista raspunsuri certe la toate intrebarile?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezand ca x a creat se opreste cercetarea in privinta gasiri unui raspuns

| Kiwibibilă a răspuns:

Să ştii că e bună întrebarea ta. Teoria bing bang dpmdv se opune chimiei care spune ca materia nu se creeaza si nu se sfarseste, ci doar se transforma. Deci nu ar fi logic ca materia sa apara asa din neant.
Sau poate nu mă pricep în domeniu, nu ştiu.

| RAY a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Teoria big bang nu se opune chimiei, nu chimia spune asta si fizica,einstein a spus asta,dovada ca a existat un inceput a fost dovedit stiintific, exista multe dovezi in privinta asta, big bang este pur simplu extinderea universului, spatiului, ce a cauzat acel big bang nu se stie, cum s-a creat energia aia nu se stie in prezent

| fanZM12 a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna, nu trebuie să ne gândim noi la asta, pur și simplu trebuie sa credem ca exista și atât! Gândim prea departe! Intr-o bună zi o sa innebunim cu toții dacă gândim asa departe!