| Dianné a întrebat:

Dumnezeu a creeat omul si planta, care au viata. Omul moare, sufletul merge la cer, cand planta moare, se ofileste. Acel "suflet" al omului, acel spirit, umbla necontenit, dar al plantei? avand in vedere ca si ea a avut viata. Astept raspusuri! Nu vreau raspunsuri smechere, adica ieftine! Multumesc...

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Daca esti religios si crezi ca Dumnezeu este bunatatea suprema,atunci este o absurditate sa crezi ca El acorda un loc in imparatia lui doar oamenilor! Nu acorda daca Dumnezeu este bunatatea supreama atunci ofera un loc si animalelor si plantelor,doar El este,, tatal,, lor!

21 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cum a creat planta, dupa chipul si asemanarea sa, aidoma omuluirolling on the floor?

Apache
| Apache a răspuns:

@Dmesss...da de ce sunt ma stupid? ca nu am cunostinte despre religia mea? ...ma eu sincer cred ca am!
baremi nu sunt un idiot ca tine care sa isi faca 15000 de conturi, si sa puna aceleasi intrebari stupide pe care nimeni nu le suporta!
si 2 ) si ce ar trebui sa spui? ca ar tr sa gandesc in limitele relgiei mele,fara sa ma gandesc mai ales la cuvantul si calea lui Dumnezeu?
frate nu stiu ce crezi tu...dar religia pana la urma a facut-o omul,nu Dumnezeu! Asa ca orice religie ai avea,in orice ai crede, mesajul ramane acelasi, si mesajul este cel mai important..nu religia in sine!
dar se pare ca tu nu realizezi asta...

Apache
| Apache a răspuns:

Dmess...esti pe langa rau!
eu nu am ceva personal cu ateii ci am ceva personal cu tine!
fiindca este un idiot misogin, care pune aceleasi intrebari ofensatoare de zeci de mii de ori!
Sincer chiar respect si inteleg ateii! Nu ai dovezi si nu crezi!
Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca tu crezi ca suntem niste fanatici religiosi care nu stiu altceva decat de Dumnezeu, si ca mai crezi ca fiecare crestin e atat de dus incat sa creada chiar orice cuvant din propria religie! Nu totul este adevarat ...doar mesajul este!
2) Cum se face ca dintr-un site intreg care te injura tu ti-ai gasit sa te certi tocmai cu mine?
...nu ma deranjeaza ateismul tau,cat ma deranjeaza idiotienia ta!
de ex la o intrebare ai numit femeile,existente necesare pentru satisfacerea nevoilor!
Mie de aici im reiese ca esti un bou frustrat!
Inca o data ma repet! NU am nimic persoanal cu ateii,ba dimpotriva chiar le inteleg decizia,si chiar si eu m-as putea considera un mini-ateu,pentru ca desi cred in Dumnezeu,nu cred in chiar toate povestile bisericii!
Deci sunt un crestin deschis la minte, nu un cretin cum zici tu, si cum te-a facut pe tine mata!
deci nu am ceva cu ateii ...am ceva cu tine! fiindca esti un idiot!
si toata lumea crede la fel!

Apache
| Apache a răspuns:

Nu dmess...defapt asa esti tu...da te-a facut mata prea handicapat ca sa iti dai seama!

| mihaibrasov a răspuns:

Planta este deja o existenta desavarsita. In lipsa constiintei (umane de ex.), o planta nu va avea problemele existentiale pe care ti le pui tu sau altcineva, drept urmare va ajunge acolo unde va trebui sa ajunga.

| Flav a răspuns:

Cand o sa vezi plantele ca se imperecheaza dupa copac, atunci o sa dau un raspuns filosofic.

| ramona30 a răspuns:

Eu m-as intreba daca premisa de la care pleci tu e corecta. Poate nu d-zeu a creat omul si planta, poate sufletul nu exista.
Realitatea plauzibila este ca omul l-a creat pe d-zeu si nu invers. d-zeu este inventia noastra.

| ramona30 a răspuns:

@Dmesss nu te supara, dar @Apache are dreptate. Esti prea radical in exprimare, nu lasi loc de dialog, de compromis. Si eu sunt in categoria ateilor si chiar daca mai sar calul si le mai adresez ironii credinciosilor, nu pot sa nu le respect alegerea.
Nu au facut nimic rau, nu imi sunt dusmani. Poate ca alegerea lor imi pare ilogica si eu sunt convinsa ca am gandit mai bine, dar as fi subiectiva sa imi dau singura dreptate. Eu pot accepta ca gresesc si d-zeu chiar exista, cum sunt convins ca multi dintre ei sunt oameni flexibili si isi pot schimba opiniile in fata unor argumene corecte. Dar asta se face doar prin dialog, iar jignirile, radicalismul, extremismul si sexismul incita la ura si exclud dialogul si negocierea.

| Dmesss a răspuns:

Uite cum sta treaba d.p.d.v. religios: Dumnezeu a creat plantele, animalele, fenomenele naturale, planetele, stelele, pentru ca noi oamneii (singurii cu suflet) sa ne minunam de creatia lui. As vrea sa subliniez cat de stupid este Apache, el neavand nici cele mai vagi cunostinte despre religia lui, la fel ca si multi alti credinciosi.

| Dmesss a răspuns:

Adica tu treci peste cuvantul lui Dumnezeu bai crestinule? Si care ar fi mesajul religiilor?

| Dmesss a răspuns:

@ramona, draga mea, eu nu vreau sa le schimb parerirle, eu vreau doar sa le demonstrez cat de ipocriti sunt si sa ii jignesc(e placerea mea). Si cand zici ca are dreptate infantilul asta, la ce te referi? Pun pariu pe contul meu ca asta nu stie mai nimic despre religia lui. E un taranus caruia i-a zis mamaesa la tara ca Dumnezeu e mare si el a dedus asa in capul lui ce a vrut vointa sa sa vrea(ca sa zic asea). El reprezinta crestinul tipc. A lasat unu' un comentariu in care zicea "No religion" iar crestinul asta a zis ceva de genu" Esti no religion? Daca te prind pe strada iti dau cu ceva in cap" si nu cred ca intentia lui era aceea de a-l aduce pe calea cea buna. Plus ca mai erau si cateva injuraturi la care nu a adaugat un "Doamne iarta-ma" pe care nu pot sa le reproduc din cauza ca eu as primi avertisment, fiind discriminat de religiosii care stau la baza acestui site. Apache fiind reprezentatul ideologiei lor isi permite sa injure o alta fiinta creata de Dumnezeu.

| Dmesss a răspuns:

Uitativa cat de penibila e si Diia. Cum sa dai ma funda pentru raspunsu asta, daca religia spune ce ti-am scris eu acolo?
De fapt, asa sunteti majoritatea de pe TPU, retardati mintal.

| dexro a răspuns:

"Dumnezeu" spune ca plantele, animalele si pamantul au fost construite ca sa fie sclavele oamenilor asa ca nu a dat suflet pentru ele. Din aceasta credinta vine ideia cum ca omul este nemuritor Dumnezeu cica ar fi creatorul universului si tatal nostru. Daca dai la oparte religia si ramai cu credinta in suflet logic este ca si planta sa aiba suflet si sa aiba un loc unde sufletul i se duce dupa moarte.

| Eva a răspuns:

Poate ca ramane -latent- in seminte. Si primavara se muta intr-o planta noua (nu cred ca merge sa zic "reincarneaza" in cazul asta)winking

| WR104 a răspuns:

Planta nu are suflet pentru ca omul nu are un suflet.

| Dunnamite a răspuns:

La intrebarea asta stupida... ai mari pretentii de-a primi raspunsuri pertinente! stii tu cu siguranta ca exista suflet si ca acesta umbla necontenit, dupa ce corpul moare? totul este lumina, totul este energie... vibratii diferite, forme diferite! nimic nu moare totul se transforma, isi schimba vibratia!

| mihai_1207 a răspuns:

Biblia nu ofera detalii cu privire la chestiunea ridicata de tine, oricat de interesanta ar fi ea. Singurele detalii ar fi in Geneza de unde se intelege ca animalele si plantele ar fi parte a creatiei de acum, deci parte a planului de mantuire pentru om pe cand omul este facut dupa chipul si asemanarea Sa, ceea ce il face parte a creatiei in ansamblu a lui Dumnezeu. Intr-un anume fel suna ciudat sa spui ca Dumnezeu e bun dar plantele si animalele nu au o continuitate spirituala si nu stiu daca este asa sau nu insa toate lucrurile sunt ale Lui si pana la urma face ce vrea cu ele dar tocmai pentru ca este bun, va face sau face acum ceea ce e bine happy

| Blackflake a răspuns:

Daca @dmass nu ar mai fi luat in seama probabil ar uita ca exista.Eu zic ca e prea bagat in seama.Doar asa simte si el ca traieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu n-ai vazut niciodata o planta care se ruga? Inseamna ca n-ai vazut nimic.

| Malvie a răspuns:

Pai.Planta, dupa cum am invatat la bioligie, ea cand da narstere unei alte plate, moare.Ea se ofileste si intra in pamant si din ea a luat odata nastere o planta ce va da si ea nastere la randul ei unei alte plante

| georgica_7264 a răspuns:

Cum am mai vazut spus aici, el a facut ca plantele ( si animalele ) sa fie sclavi pentru noi. deci n-au nicio treaba plantele cu sufletul ele sunt asa...sa fie acolo.