| anonim_4396 a întrebat:

După părerea voastră, care e diferența (sau diferențele) dintre Inteligență și Înțelepciune?
Prin ce se aseamănă și prin ce se deosebesc?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Inteligentul are o stare nativa de a judeca usor si corect orice lucru. Intelege mult mai usor decat altii orice lucru. Cu sau fara scoala! E istet, e destept.
Inteleptul insa, este un filozof. Toata intelepciunea sa se bazeaza pe cunostintele acumulate. Totodata este mai chibzuit in hotarari, le ia dupa un timp de gandire si calcul.

8 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Iq și eq măsoară poate inteligența. Dumnezeu întemeiază înțelepciunea. Poate.

O echivalență a lui Dumnezeu este înțelepciunea.

| Simpatic a răspuns:

Cu inteligenta te nasti, intelepciunea ti-o formezi, e doar parerea mea, unii sunt batrani, dar sunt imbecili, deci nu tine doar de varsta.

| Lioana a răspuns:

Inteligentul are multe cunostinte, are capacitate mare de invatare, nu face greseli.
Inteleptul stie sa aplice cunostintele pe care le are si gaseste cea mai buna soluție a oricarei probleme, acolo unde nimeni nu mai stie ce sa faca. Inteligentul iti va spune unde ai gresit si cum puteai sa faci sa nu ajungi in acea situatie. Iti va spune ce sa faci ca sa nu mai ajungi in acea situatie.
Inteleptul nu iti va sublinia greseala dar iti va spune ce trebuie sa faci ca sa rezolvi problema si sa iesi cu bine din acea situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteligentul are conexiuni in creier, inteleptul are experienta sau empatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Inteligenta este egală cu realizările pe diferite planuri ale vieții și cunoașterii, uneori aceste realizări putând fi chiar negative, având spre exemplu, efecte negative de exemplu inventarea bombei atomice. Înțelepciunea consider că este capacitatea de a lua decizii și a avea realizări din punct de vedere strict moral, fără efecte negative secundare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inteligenta este ( sau poate fii ) strict înnăscută, înțelepciunea o dobândești.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

No stai asa: happy

Inteligentul, are multe cunostinte si gandeste repede. El este iscusit si prevazator. Cand face asta doar in interesul propriu, adica pot fi hoti inteligenti, criminali inteligenti, violatori, mincinosi... etc, e clar ca nu e intelept...

Inteleptul, este obligatoriu inteligent, doar ca el isi foloseste cunostintele spre binele tuturor

Ai priceput?