| angel10 a întrebat:

Dupa parerea voastra, ce credeti despre iad?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

E o stare negativa eterna.

22 răspunsuri:
| daddy a răspuns:

Nu stiu n-am fost

| eek a răspuns:

Mai.eu nu am nici cea mai vaga idee daca exista rai sau iad... cert e ca daca stam sa ne gandim.sa zicem ca ne luam dupa stiinta.ca noi ne tragem din animale.si animalele au tot evoluat de la fiintele unicelulare pana la om.sa zicem ca fiintele alea unicelulare au aparut datorita apei de pe planeta... apa a aparut datorita vulcanilor.acestia au erupt de multe ori. aburul s a ridicat in atmosfera si au aparut ploile. dupa care lacurile.marile oceanele.planetele au luat fiinta in urma marelui "bing-bang". din oul cosmic. dar intrebarea e.de unde a aparut acel ou cosmic? universul. ce e el de fapt.cat de mare e? cine la creat.de aici vine credinta mea in dumnezeu...

| inna a răspuns:

Eu nu cred ca exista.

| kayan a răspuns:

Cred ca e o inventie misto menita sa sperie copiii... un fel de bau-bau...

pupimik
| pupimik a răspuns:

S-a mutat pe Terra

| spiritul a răspuns:

Raiul are multe oi si iadul multi berbeci

| albastrel a răspuns:

Ca este fooooarteeee cald acolohee hee

| noname1235454544554 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=6W0tPeReSEs uite aici in versuri... om care spune despre iad...

| alle_1861 a răspuns:

Nimic.

| ancalazar a răspuns:

Personal nu cred in existenta fizica a iadului si raiului.Consider ca acestea sunt pe pamant si in fiecare din noi ...Insa am citit odata o mica nuvela foarte interesanta(SF) numita "Condamnatul", in care personajul principal spunea ca traieste intr-un infinit ALB in care nu poate face nimic, nu poate visa, nu poate creea sica se simte ca si cum ar numara fiecare fie de nisip de pe o plaja imensa fara a putea insemna cumva ceea ce a numarat si ce ii mai ramane de numarat...Aflam la sfarsit ca se afla in IAD pentru ca isi ucisese trupul...
Este una din foarte putinele imagini despre iad din literatura pe care le-am intalnit de la Divina comedie incoace si chiar o image f interesanta...toti sunt interesati de cum arata iadul dar nu ne-am gandit niciodata ca prin excelenta Creatia este BUNA, este a lui DUMNEZEU, este RAI si astfel IADUL este un mare NIMIC, un infinit GOL, o mare de TACERE RECE, ALBA...

| florar a răspuns:

Iadul este strict personalizat.\de ex.pentru un manelist inseamna sa fie inchis undeva unde canta numai muzica simfonica preclasica, pentru intelectual sa fie un ratat neadaptat.pentru Mozart ar fi sa asculte numai manele(noroc ca a surzit intre timp...de tot.) :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul il traiesc zilnic printre oamenii care ma "obliga" sa fiu un om rau, atunci cand nu ar trebui. Nu mai poti sa fi om intr-o lume plina de draci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde intra al de-i negru? Rea foarte rea.Am avut o discutie pe tema asta dar despre "Divina comedie"Si eu am spus doar ca, facind apel la o anumita simbolistica,"Infernul"lui Dante ar putea fi transpus aici pe pamint.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca sunt rau si nu am cum sa ajung in rai. dar nici in iad nu m-as duce.si culmea. cale de mijloc nu exista.deci? atentie maxima.traim 70-80 de ani. dar murim sau inviem pentru vesnicie. daca nu credeti .mergeti in biserica si in cimitir. va veti convinge.eu nu pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paih e un loc pentru oameni rai... TPU-istii n-au ce cauta acolowinking
right?
xoxooo, mary peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul este plansul si scrasnirea dintilor... intunericul de afara... sau separarea de Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locul unde sunt pedepsiti pacatosii(pacate facute cu sau voia lor)cele fara voia lor se datoreaza dezinteresului-si asta e un pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locul unde sunt pedepsiti pacatosii(pacate facute cu sau voia lor)cele fara voia lor se datoreaza dezinteresului-si asta e un pacat

| cutache a răspuns:

Angel traiesti zilnic in iad, ma mir ca nu ai observat...

| alina_7783 a răspuns:

Caldura si durere

| mada_9865 a răspuns:

Cred ca e cam greu sa crezi in rai si iad. e ca si cum ar exista doar lumina si intuneric. doar bun si rau; pe cand nu tot e alb sau negru. exista foarte multe nuante de gritongue...asa cum nu pot fi doar oameni buni sau rai asa nu cred ca exista doar rai sau iad...

| faby98 a răspuns:

Eu cred ca iadul este ingrozitor si nasol unde se afla satan si cei care nu cred in D-zeu vor ajunge la foc inchins