| FonAfon a întrebat:

După părerea voastră, ce este timpul?

Răspuns Câştigător
| DexOnline a răspuns:

Dupa parerea mea, timpul nu este nimic. Timpul nu exista. Conceptul este inventat de catre oameni pentru a ne putea "clasifica" vietile in lumea aceasta pe care nu o putem înțelege. In Natura si in Univers nu exista timp, totul se repeta si se continuă într-un mod constant si asa trebuie sa fie. Soarele rasare, apune... Se face iarna, se face vara. si tot asa... Pana la sfarsit.

| FonAfon explică (pentru DexOnline):

Și Soarele va colapsa, iar tolimpul tot va trece.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Am adăugat din greșeală „ol".

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dupa parerea mea timpul este ceva inventat de om

| FonAfon explică (pentru RAY):

Îți mulțumesc că ți-ai spus părerea.

| RAY a răspuns (pentru FonAfon):

Cu placere si alta data, apreciez curiosi

| SilentRain a răspuns:

Prostia după care trebuie sa îmi organizez viata

| Bizon95 a răspuns:

Wow, raspunsul castigator e ca timpul nu exista
deci cand te duci la scoala, poti sa intarzii cateva ore, cel putin, ca doar timpul nu exista big grinbig grinbig grinbig grin

acum serios, timpul e un lucru pe care il experimentezi in mod curent fara sa iti dai seama

insa cand e vorba de stiinta, atunci lucrurile devin naspa, nu se stie cum a aparut quantumul spatiu-timp in care se afla universul si care poate fi modificat de obiecte grele
insa mai ales nu s-a gasit nici o dovada ca, calatoria in timp ar fi imposibila adica nu s-a descoperit nimic care ar interzice-o

insa cea mai "ciudata" chestie e ca stiinta nu stie DELOC, de ce sageata timpului merge inainte, nu s-a gasit nici un mecanism sau energie ca sa o faca sa mearga inainte, si de asemenea nu s-a descoperit nimic care sa interzica sa mearga in sens invers, adica inapoi

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Timpul nu este ceva existent, nu are formă. Nu prea se poate da un răspuns satisfăcător la această întrebare. Dar apreciez că mi-ați răspuns.

| Bizon95 a răspuns (pentru FonAfon):

Nici aerul nu e ceva existent? ca nu are forma happy
insa intr-adevar nu stiu cum as putea explica un lucru ca timpul, aici ai dreptatewinking

| supadeceapa a răspuns (pentru FonAfon):

Poți dormi 8 ore în 4 ore?

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Aerul are formă. Este compus din gaze. Fiecare componentă a sa are formă. Dar timpul, cel mai probabil, nu are formă.

| FonAfon explică (pentru supadeceapa):

Nu. Dar ce legătură are cu întrebarea?

| Bizon95 a răspuns (pentru FonAfon):

Ce forma are gazul? big grin

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Nu ai înțeles ce am vrut să spun. Gazul este alcătuit din ceva. Iar timpul probabil că nu.

| Bizon95 a răspuns (pentru FonAfon):

Dpdv al formei e acelasi lucru
si timpul poate fi modelat si controlat:
1h fac baie
1l de gaz fac un balon lung si il innod ca pe o funda si cu astra distrezi un copil mic

2h mananc si ma scarpin intre... bijuteriile de familie (unde e mai multa transpiratie)
2-4h ard gaz sub un balon cu aer cald si ma ridic in aer si merg de colo, colo, cum ar fi plec din RDG (Jermania coMUISTA) in RFG (Jermania ne-coMUISTA)
un balon cu aer cald seamana cu un usturoi enorm in aer
etc.

SAME SHlT! tongue

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Nu cred că ai înțeles. Oricum, nu prea am cum să-ți explic.

| Edw08 a răspuns:

Ocazie. Ocazie sa fii bun, sa te distrezi, sa iubești, sa plangi sa razi sa speri sa înjuri sa faci tot ce te face sa ai un sentiment aparte.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Am putea spune ca nu e nimic sau ca nu exista si ca noi oamenii ne ajutam de aceasta notiune creata ca sa ne distribuim bine treaba.
Dar poate sa si existe sau chiar sa fie a patra dimensoune cum spun unii.