| gemeni6226 a întrebat:

Dupa parerea voastra cu ce se aseamana universul?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Foarte pe scurt se aseamana cu structura creierului nostru, unde fiecare galaxie reprezinta un neuron.Si la fel ca si in cazul creierului, putem vorbi despre un univers viu si chiar mai mult, despre un univers electric, asemanator sinapselor noastre, ce`i faciliteaza stocarea si transferul informatiilor stocate in reteaua energetica.

| gemeni6226 explică (pentru WaterDrop):

Ieri am vorbit cu un prieten despre univers si chiar la asta mi-a mers gindul.Ma bucur ca nu sunt singura care gindeste astfel.

| WaterDrop a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu esti singura, insa reprezinti o specie pe cale de disparitie happy Protejeaza`te!

| gemeni6226 explică (pentru WaterDrop):

De ce sunt o specie pe cale de disparitie? daca nu poti sa-mi raspunzi aici scrie-mi mesaj in particular dar m-ai facut curioasa si vreau sa stiu.

| WaterDrop a răspuns (pentru gemeni6226):

Pentru ca detii un intelect superior si iti doresti sa atingi un alt plan al existentei tale prin faptul ca inca iti mai pui intrebari legate de existenta ta.Noile generatii sunt sub orice critica, ceea ce te face o fiinta rara.Heh.

| gemeni6226 explică (pentru WaterDrop):

Am inteles, multumesc.

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu consider ca Unoversul nu se poate asemana cu absolut nimic terestru.
Tot convingerea mea personala este ca desi universul este considerat inifinit acesta in care se afla galaxia noastra este doar unul dintre alte Universuri care mai exista.
O sa crezi ca spun o ineptie dar mai multe dimensiuni ale Univerersului ma duce cu gandul la mai multe Universuri.
Faptul ca o gaura neagra "inghite" orice materie ma duce cu gandul ca in partea cealalata a unei gauri negre poate sta o alta dimensiune deci un alt Univers. Ma insel?

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Nu,ai perfecta dreptate, creierul nu are gauri negre.Cu asta m-ai convins.Eu nu am imaginatie destula.Multumesc.

| Simpatic a răspuns (pentru gemeni6226):

Multumesc happy

| anonimg a răspuns:

Cu ceva infinit.

| Audrey1912 a răspuns (pentru anonimg):

Universul nu e infinit. Teoria Big Bang-ului si multe experimente facute pe marginea ei au demonstrat ca Universul e in continua expansiune, deci e finit.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cu un peste din burta unui peste din burta unui alt peste etc. Stiu ca nu este intocmai adevarat sau cel putin stiu ca nu este conform teoriei multiversului care este momentan in tendinte, insa mie asa imi place sa mi-l imaginez.

| gemeni6226 explică:

DavidoffUser prin raspunsul tau nu ai dovedit altceva decat ca esti un mascul agresiv si atita tot.

| Darkmagic a răspuns:

Interesanta intrebare.
Raspunsurile insa... happy

Universul este "tot ceea ce exista", prin urmare nu poate fi descris printr-o forma de organizare a materiei care se afla in el, recte "creierul".
Vedem universul, prin prisma luminii ajunsa la noi de la stele, galaxii, roiuri de galaxii, etc., adica EXACT cum "vezi" un oras noaptea, de la distanta, doar prin prisma luminilor aprinse in el.
Cu CE se aseamana orasul? big grin
Sau daca ai timp, spune-mi "cu ce se aseamana" energia. happy
"Creierul", "Atomul" sau "Internetul", sunt "raspunsuri" luate de pe internet, "raspunsuri" care satisfac oarece necesitati romantice, in ton cu intrebarea ta despre "a cincea dimensiune", pur spirituala, deloc stiintifica.

| gemeni6226 explică (pentru Darkmagic):

Imi pare rau dar raspunsul nu am luat de pe internet.Eu te las cu convingerea ta pur materialista si te rog lasa si pe altii sa creada ce vor si sa ajunga la concluzii la care vor.Si imi mai pare rau ca stiinta nu poate explica tot si imi mai pare rau pentru oameni pentru care sufletu nu exista si au imaginatia limitata. Daca tu asa te simtit bine ai liberul arbitru sa crezi ce vrei.

| sabin89 a răspuns (pentru gemeni6226):

Cred ca l-ai judecat prea aspru pe Darkmagic. El ti-a dat un raspuns destul de frumos. Si sa stii ca nu e chiar asa de materialist pe cat ti-a dat impresia aici. Daca te uiti prin raspunsurile lui mai vechi, ai sa vezi ca are o viziune mult mai larga asupra realitatii.

| gemeni6226 explică (pentru sabin89):

De aceea am fost mai aspra ca astepta sa vad lucrurile ca un profesor de fizica de la Universitate si a zis ca am luat lucrul de pe internet.Ei nu nu am luat habar nu am avut ca si altii au ajuns la aceasta concluzie, eu doar admiram cerul ca sunt foarte singura si am timp cand vin noaptea dupa 23 acasa sa ma tot holbez la cer ca atita bucurie imi ofera si mie viata sa ma holbez la stele si sa-mi pun intrebari.De as fi asa de desteapta ca darkmagic nu as lucra pe salar minim, iar daca nu am facut facultate cand mi-a fost vremea nici de acum incolo nu voi mai face dupa 54. Ma bucur ca traiesc.Iar prietenul de care am zis ca am vorbit despre se afla la 800 km si vb pe net.

| DavidoffUser a răspuns:

Vorba lui darkmagic, cu ce se aseamana energia? cu mixerul? Universul n-are termen de comparatie. Universul nu se poate asemana cu nimic, e unic. Universul e in continua expansiune, e infinit,e o sursa de energie interminala, in consecinta nu poate muri, nu se poate imbolnavi, nu depinde de nimeni decat de legile fizicii si n-are stapan. Asemanarea cu creierul uman o poti face doar din punct de vedere vizual (insa nu face nimanui dreptate), iar asta o poti face cu orice structura la nivel atomic, si cu o frunza sau cu o panza de paianjen, dar privind lucrurile la scara larga si din punct de vedere stiintific si logic, asemanarea devine cel putin ridicola.
Daca aveai intelect superior, cum zice un user, iti dadeai seama ca uneori n-ai cum sa compari ceva imcomparabil sau sa asemenam ceva cu altceva care e neasemuit.

| gemeni6226 explică (pentru DavidoffUser):

Multumesc frumos ca ai folosit raspunsul tau numai ca sa ma pui la punct. Daca citeai raspunsul meu de mai sus ai fi vazut ca am recunoscut ca nu am facultate.E foarte usor sa dai in cineva daca e femeie e in varsta, si mai si recunoaste ca nu are facultate.Si atunci daca tu dai in cineva care e onest si vulnerabil cu ce ai tu intelectul mai superior?

| JesseH a răspuns:

Cu podul casei. happy Mereu misterios, necunoscut și-ți trebuie ceva timp să găsești chestii pe-acolo, iar când le-ai găsit te-ntrebi de unde și cum au ajuns acolo... și la ce-or fi (fost) bune.

| AdolfAndrei a răspuns:

Cu un singur mic neuron din creierul unei fiinte mult superioare!