| DANNY1004 a întrebat:

E adevarat ca daca ai multa experienta poti sa ai vise lucide in fiecare zi sau aproape in fiecare zi? Ori nu e chiar asa cum se lauda unii?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Vise ai in fiecare zi..lucide daca ai halucinatii din cauza unei boli sau substante. Esti la fel de experimentat in vise ca oricare alt om de varsta ta.

| DANNY1004 explică (pentru RoCkKiD):

Visele lucide nu sunt halucinatii. Ma refeream la experienta in legatura cu visele lucide, nu orice fel de vise.

| Frank51 a răspuns:

Dupa ani de experienta poti sa incepi sa controlezi visele si momentele cand devii constient. Cu cat mai mare experienta cu atat mai mult poti controla cand sa ai visele lucide, deci raspunsul este da. Cine se lauda apropo?

| DANNY1004 explică (pentru Frank51):

Am vazut pe internet, mai ales pe Youtube. Plus ca am si un var care spune ca el are vise lucide aproape in fiecare noapte daca vrea.

| Frank51 a răspuns (pentru DANNY1004):

Mda. Este cat se poate de real, iti poti controla visele dar este foarte greu si necesita mult timp. Unii oameni se nasc cu ceva special, pot sa aiba vise lucide foarte usor, dar majoritatea nu pot.

Iti recomand canalul lui "Howtolucid.com", luna aceasta lanseaza o aplicatie pe Android si iOS, care o sa ne ajute mult.

| DANNY1004 explică (pentru Frank51):

Eu cam stiu destul de multe despre visele lucide si cu toate ca incerc de mult timp, nu am decat cateva pe luna. E adevarat ca in primul rand din cauza programului de somn pentru ca nu dorm destul si in al doilea rand pentru ca nu am timp si chef dimineata sa completez in jurnalul de vise, dar tot mi se pare greu de crezut ca poate cineva sa aiba vise lucide in fiecare noapte. Mai ales in varul meu nu prea am incredere, pentru ca e cam mincinos si ii si place sa se laude de obicei.

| Frank51 a răspuns (pentru DANNY1004):

Ai cateva pe luna? O.o frate eu incerc de 6 luni si nu am trecut de sleep paralysis, cum naiba reusesti?

| DANNY1004 explică (pentru Frank51):

Pai nici eu nu am trecut de ea, pentru ca am avut niste experiente aiurea cu asta cand eram mic (am avut de doua ori, fara sa fac eu ceva), asa ca am ales numai metode in care sa nu trebuiasca sa ajung la asa ceva din nou. Eu de aproape un an incerc, 6 luni nu e chiar asa de mult.

| Frank51 a răspuns (pentru DANNY1004):

Eu am avut sleep paralysis in Februarie 2018, adica fix acum un an, m-am speriat foarte tare pe atunci. Abia prin vara am inceput sa invat despre asta si mi-am dat seama ca nu e de rau, este normal si corpul trece prin asta in fiecare noapte. Anyways, ce metoda folosesti? WILD?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Daca esti incepator nu ti-as recomanda tehnici care sa presupuna inducerea paraliziei prin somn. Mai ales daca ai o anumita reticenta in legatura cu aceasta si anumite temeri, caz in care o sa apara un blocaj. Sunt drumuri mult mai netede ca sa ajungi la un vis lucid. Desigur, trecerea de la sleep paralysis la vis lucid are si avantaje ( de exemplu o claritate mai buna si un control mai mare in anumite cazuri), dar o sa ai destul timp in viitor sa experimentezi si asa ceva.

| DANNY1004 explică (pentru Frank51):

Eu prima data am avut pe la vreo 8 sau 9 ani cred. Am avut un cosmar in care am fost rapit de extraterestri si dus pe nava lor si imi turnau nu stiu ce pe gat si dupa aceea m-am intors pe un fel de tobogan pana in pat la mine si m-am trezit.
Numai ca nu puteam misca nici macar un deget sau gura si parca aveam o tona. Dupa foarte mult timp (asa mi s-a parut mie de fapt) am reusit sa ma ridic si parca aveam gust de metal in gura si tot parca aveam o greutate foarte mare, pentru ca abia puteam sa ma misc cate un pas spre bucatarie ca sa beau suc ca sa imi treaca gustul acela.
Multi ani chiar ma gandeam ca poate chiar am fost rapit in realitate de extraterestri, pana am aflat de sleep paralysis laughing

In primul rand MILD folosesc, dar si tot felul de alte chestii. Verificarea realitatii de nu stiu cate ori pe zi, numai ca de obicei uit sa fac asta, jurnal de vise cateodata si tot felul de idei pe care le scot unii de pe net.
De exemplu acum vreo cateva saptamani am vazut ca incercau unii sa miste usor degetele cand se trezeau noaptea si dupa cateva secunde daca adormeau incepeau sa aiba vise lucide. Am incercat si eu bineinteles si culmea e ca a functionat chiar din prima noapte, numai ca a durat foarte putin visul acela, vreun minut poate. Dupa aceea nu a mai mers decat o data asta din mai multe incercari.

| Donsavas a răspuns:

Ba Da, asa este.

| Steregoi a răspuns:

Nu e asa cum se lauda unii.

Răspuns utilizator avertizat