| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca corpul omului calatoreste cu viteza luminii acesta nu mai imbatraneste?

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Se consideră că după(unii zic la) viteza luminii timpul se oprește. Nu ai cum să călătorești oricum cu viteza luminii atâta timp cât nu ai masă de repaus 0. Este o proprietate ce doar asemenea particule o pot atinge. Oricum din punctul tău de vedere ai îmbătrâni la fel de repede căci tot timpul din jurul tău va încetini față de un observator aflat în condiții normale, nu numai timpul alocat efectului de îmbătrânire. Ăsta e doar un exemplu ca să înțelegi tu mai bine procesul.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Se consideră că la viteza luminii timpul se oprește. Nu ai cum să călătorești oricum cu viteza luminii atâta timp cât nu ai masă de repaus 0. Este o proprietate ce doar asemenea particule o pot atinge." - de acord! Omul NU este alcatuit numai din fotoni ci in mare parte din fermioni care au masa de repaus. Si da, daca un foton calatoreste cu alt foton prin superpozitie, primul foton trece in acelasi timp prin aceleasi pozitii in spatiu cu al doilea foton si asta inseamna ca timpul primului foton in raport cu al doilea foton este mereu acelasi sau constant sau se opreste. Doar in astfel de conditii timpul se opreste. Timpul sau evenimentele NU se opresc niciodata, cu exceptia cazului de superpozitie a fotonilor. Viteza de parcurgere a starilor sau a pozitiilor cu viteaza luminii este viteza de referinta universal valabila in tot spatiul care contine materie sau macar masa de miscare. Pentru ca omul sa poata calatori cu viteza luminii este necesar ca toti fermionii sa-i sa se anihileze in fotoni si toata masa de repaus sa fie transformata in masa de miscare de fotoni. Mai pe scurt, pentru ca un om sa se deplaseze cu viteza luminii este necesar ca tot corpul lui sa fie transformat in fotoni. Acest lucru nu este posibil decat cu ajutorul unei energii externe in cazul unui corp material cu masa de repaus. Imediat inainte de transformare este necesar ca pozitiile instantanee ale tuturor particulelor elementare ce alcatuiesc corpul sa fie memorate. Deci corpul uman ar putea calatori cu viteza luminii in urmatoarele doua conditii: memorare si transformare completa in fotoni. Doar Dumnezeu poate face acest lucru. El poate transforma un corp in totalitate in fotoni si poate memora in cartea ( memoria ) vietii ultima stare instantanee sau ultimele pozitii instantanee ale particulelor elementare ce l-au compus imediat inainte de transformarea completa in fotoni. In timpul transformarii in fotoni toate frecventele suprapuse sunt eliminate si se ajunge la frecvente egale si concentrarea intregii mase de repaus prin superpozitie a fotonilor obtinuti intr-un singur foton care are insa masa de miscare egala cu masa de repaus a corpului inainte de transformare. Asa are loc invierea oamenilor. Pot exista doua cazuri: Cazul 1) memorare si recompunere intr-o structura care are doar masa de miscare a carei constiinta de sine este formata din structuri volumice de fotoni in care este memorat filmul vietii inainte de transformare. Constiinta este o structura volumica paralela sau inclusa in volumul mare sau in corpul spiritual imaterial sau fara masa de repaus. Un inger astfel format are capacitatea sa-si controleze frecventele si sa se materializeze prin iesirea din superpozitie. Cazul 2) memorare si recompunere intr-o structura materiala cu masa de repaus. Ambele cazuri pot exclude corpul initial care se descompune complet in pamant.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce am zis eu e o consecință teoretică a faptului că viteza luminii nu poate fi depășită, dacă îți dai seama. Pentru mai multe detalii pe subiect vezi transformările Lorentz.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Da, viteza luminii nu poate fi depasita. Am explicat mai inainte dpdv al fizicii cuantice cum poate avea loc invierea si cum poate trai ceva fara masa de repaus. Am explicat cum poate avea loc calatoria omului cu viteza luminii si cum poate avea loc teleportarea. Oprirea imbatranirii nu poate avea loc decat prin mentinerea fortei vitale inmagazinata de corp. Acest lucru nu poate avea loc decat prin mentinerea energiei vitale a unui om de catre Dumnezeu prin conexiunea energiei vitale a omului prin unde fotonice cu energia sau Duhul Sfant al lui Dumnezeu.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu înțelegi la ce se referă exemplul cu îmbătrânirea. Ți-am spus în alt răspuns asta.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"E adevarat ca daca corpul omului calatoreste cu viteza luminii acesta nu mai imbatraneste?" - este o poveste spusa frumos care NU are nici o legatura cu fizica si cu ceea ce poate fi real si adevarat. Adica este o filosofie fara sens si fara baza fizica si ireala. Este o iluzie incoerenta in care NU se leaga nimic logic si rational si ce apare in filmele S.F. dupa cum si tu cred ca ti-ai dat bine seama. E o iluzie de genul: cand sta cineva intr-un tren care sta si vede trenul care trece pe langa, are initial iluzia ca trenul in care se afla se deplaseaza si nu cel care trece pe langa sau care se deplaseaza in realitate.

| sir sanjei a răspuns:

Imbatraneste mai lent fata de un observator ramas pe pamant. Dar imbatraneste.

| minrest a răspuns (pentru sir sanjei):

Sir, viteza luminii e o caracteristica a particulelor numite fotoni. Un om care calatoreste cu viteza luminii este format din fotoni, altfel nu are viteza luminii. Si nu poate trai daca e format din fotoni, iar tu vrei sa mai si imbatraneasca mai lent?

| sir sanjei a răspuns (pentru minrest):

Acceleratorul de particule(CERN) accelereaza particule ca protoni si ioni pana la aproape viteza lumini!
Sunt convins ca e greu sa accelerezi doar masa unui singur om pana la viteza luminii, E nevoie de o cantitate de energie imensa, momantan fiind imposibil. Dar stiinta evolueaza si intr-un viitor sunt convins ca se va putea deplasa un corp cu o masa redusa aproape de viteza luminii, daca nu chiar la fel de repede!

| T2LS a răspuns:

Nu, nu este adevărat.