| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca la telefoane nu mai putem scoate bateria datorita faptului ca ei vor sa ne controleze mai bine? Fiind o pregatire pentru cipuri si altele.

Nu stiu daca are sens, asa mi-a spus unul din biserica.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ti-a zis unul din biserica... Unii din biserica vorbesc prea multe.
Tehnologia a avansat, si s-a considerat a fi mai bine asa. Vezi la ce a spus NLS.

regis
| regis a răspuns:

Producatorii de telefoane nu vor sa te controleze, ci sa castige bani. Si asta secpoate face reducand costurile si marind vanzarile.
Nu stiu daca in materie de costuri s-a redus ceva din fixarea bateriei, dar sigur vanzarile au crescut. Atunci cand ai dus un client in service, deja ai o vanzare in plus, dar personal cred ca miza principala sunt cei care vor schimba telefonul in loc sa înlocuiască doar bateria.

| GdX a răspuns:

Da. Asa este. Are dreptate. Ne pregatesc organismul cu radiatii petnru ce urmeaza. Microcipuri, 5G. Sa nu crezi nimic din ce zic altii cum ca asa le-au putut face IP68 rezistente la apa si praf, sau ca sunt mai slim si mai usoare. Nuu. Nicidecum.

| doctorandus a răspuns (pentru GdX):

Ai aici motivele pentru care injectarea cu cipuri este nefolositoare: https://www.quora.com/......ut-of-jail

Vezi răspunsul lui Travis Casey.

| GdX a răspuns (pentru doctorandus):

Trist. Si eu care voiam sa imi fac armata mea de zombii. sad

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

laughing) mor

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai rezista. Am sunat la 112.

| RoCkKiD a răspuns:

Au facut-o pentru bani.

Initial au zis ca e pentru rezistenta la apa dar samsug S5 a fost rezistent la apa si cu capac detasabil, deci se poate.

-Au facut bateriile imposibil de inlocuit fara service deci dupa vreo 2 bani sau alt telefon sau bani la service.
-Au facut orice reparatie mult mai dificila
- Daca in trecut o cazatura nu era mare chestie, acum telefoanele sunt din sticla deci dupa o cazatura urmeaza alt telefon sua o vizita la service.

ai prins tu ideea...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ti a spus unul la biserica inseamna ca asa e.se stie ca aia de la biserica sunt cei mai isteti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Putea sa iti zica cineva si intr-o centrala nucleara (da, exact, nu au legatura). Nu, nu este adevarat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te maninca de te duci la adunarea lunaticilor. Gasesti mai multi ticniti la biserica decat la spitalele psihiatrice... P.S. Se poate scoate bateria, dar e ceva mai dificil, ca trebuie scos ecranul de regula. Totul tine de eficientizarea procesului de productie, costuri, marketing, planned obsolescence. Prin eliminarea capacului samd s-a ajuns sa se poata face telefoanele extrem de subtiri din ultimii ani. Inca mai sunt modele cu capac si baterie pe care o poti schimba lejer, insa de regula discutam de modele de-alea pentru militari/specialisti care au nevoie sa fie extrem de rezistente - si nici nu ii intereseaza daca sunt groase cit un sandvis de doua Galaxy S-uri si un aifon.winking https://thedroidguy.com/......ry-1062773

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor

| NLS a răspuns:

Renuntand la capac, s-au putut crea mult mai usor telefoane etanse, cu IP 67 si IP68.
Asta 1 la mana.

In al doilea rand, sunt mult mai dificil de inlocuit, aceasta operatie putand fi facuta doar in (anumite) service-uri, nu acasa, de oricine. Adica mai multa treaba si mai multi bani pentru service-urile autorizate.

3. un telefon unibody are bateria si contactul cositorite intre ele de obicei, sau exista o mufa, depinde de la producator la producator si de la un model la altul.
Daca iti mai amintesti inceputurile, dupa mici cazaturi la telefoanele cu capac, se misca bateria uneori, trebuia sa scoti capacul si sa o asezi din nou corect in locasul ei. (n-a fost un caz extrem de popular, dar se mai intampla uneori).

Daca acel capac ar fi ramas, telefoanele actuale cu spate integral din sticla sau integral aluminiu - ar fi ramas SF.
Sau ar fi fost MINIM cu 1 mm mai groase. (fara a permite o baterie mai generoasa).

| PainTech a răspuns:

Nu.
Sunt dintr-o singura bucata pentru că așa sunt mai rezistente la apă.

La început a fost oarecum și mai ușor de implementat senzorul de amprenta pe spate, fara posibilitatea să se dezlipească capacul prea ușor și să se rupa cablul. Acum majoritatea au senzor in ecran.

Ce treabă are bateria care nu se dezlipește cu cipurile și astea?

| alexalx1234 a răspuns:

Ce tâmpenie. Încă li se poate scoate bateria dacă îl duci la service sau ai experiență în domeniu plus că nu are nicio legătură cu ce ți-a spus cel din biserică. Telefoanele mai noi sunt așa pentru un design mai plăcut, rezistență la apă și greutate mai mică. Cel de la biserică are cumva Nokia 1100 care crapă asfaltul când îl scapi? Nu cred.

| Kajun a răspuns:

Spune-i să o lase mai ușor cu făina aia magică.

| anonim_4396 explică (pentru Kajun):

Haha, nu dar acum chiar si eu ma intreb, de ce dracu nu se mai poate scoate bateria? nu inteleg

| Kajun a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu, dar am să vorbesc cu Kim Jong-un să văd care e treaba.