| anonim_4396 a întrebat:

E Creatorul expert in știință?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este o inventie umana iar stiinta este cunoastere, creatorul lui dumnezeu noi oamenii care din pacate am devenit sclavi creatiei noastre nu suntem experti in stiinta, cunoasterea inseamna a isi deschide mintea, a iesi din zona de confort

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu as zice ca e ceva mai complexa cunoasterea, ca din zona de comfort imi ies in fiecare zi. Asta nu ma face un cunoscator... sper ca nici sinucigas.

| sierra1 a răspuns:

Despre ce creator vorbești?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Despre creatorul universului.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

știi tu cine e ăla? Ai aflat și nu ai încă premiul Nobel?

| LPCTSTR a răspuns:

Hmm... dar știința e expertă în ale Creatorului?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

S-ar putea sa ajungă și experta. Ar fi interesant. Apoi apare întrebarea : Cine a apărut prima data, Creatorul sau Știința? laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar stai... Creatorul există straight face?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Putem atribui denumirea de Creator oricărei faze a apariției noastre începând de la însuși Big Bang...sau chiar de la energia existenta înaintea Big Bangului. Este doar o denumire, unii vor sa o personifice, alții nu. Întrebarea mea de fapt este dacă totul a fost coordonat, inteligent sau nu. Dar exista sclipiri pentru mulți dintre semeni. Inteligenta exista. Universul însuși ma cam da pe spate. Deci...ma gandesc ca poate, dacă exista o inteligenta, coordonare etc, aia ar putea fi Creatorul. Eu da, zic ca exista, pentru ca exist și eu. Cine știe ce inteligenta as putea dezvolta laughing) (la asta glumeam).

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu unde insa am citit pe un site de religiosi cu toate tacamurile ca Big-Bang este o teorie ateisa, iar cum tu spui ca te gandesti ca de la Big-Bang incoace totul exista desi tu crezi ca exista un Creator, ma gandesc ca logica se cam duce de rapa.
Informatii contradictorii, ce sa mai? Nici macar nu stii ce sa mai crezi.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Te-ai pierdut tu. Ai rămas cu imaginea barbosului in minte. Eu nu zic decât ca ar putea fi o inteligenta... știi tu, informația nu moare etc. In fine, nu conteaza, ai pus o întrebare pe-acolo, eu am răspuns ca ar putea fi un "fenomen" prost inteles.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil, probabil.
Oricum, in aceasta categorie se pun uneori niste intrebari cu foarte mult peste limitele de gandire ale omului de rand, adica noi, si de aceea nu se prea strange cineva la astfel de discutii, iar daca chiar se strange, nu vei mai iesi din razboiul creat.

| Donsavas a răspuns:

Universul nu are nevoie sa stie. El exista si atat. Cunoașterea e o nevoie a omului si din cate vezi, dintre toate animalele, doar a omului este.

| 6684464 a răspuns:

El a creat-o, tu ce crezi? laughing

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Vreo dovada ceva?

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea e "E Creatorul expert in știință?". Raspundem raportandune la intrebare, zic.

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Din moment ce nu exista nu e expert in nimic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stii tu.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

O fi creat stiinta universul...

| Edmonds2342 a răspuns:

Pai, tu ce crezi?

| deadhoe a răspuns:

Nu