| Meme10Memu a întrebat:

E rational sa se caiasca omul sau sa-i para rau de ceva sau sa regrete ceva?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Nu e raţional, e...involuntar.

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Depinde cine are gura plina cu ratiune.
Daca este vorba despre Steregoi sau unul dintre cele 7 ipostasuri ale sale, mai bine discutam despre altceva.

| Amely21 a răspuns:

Da, este ceva rațional. Omul trebuie să știe să facă diferența între bine și rău.

| sadrian46 a răspuns (pentru Amely21):

Păi cum, trebuie? Parcă de aceea a fost dat afară din rai, pentru că a avut această pretenție
Și dacă face diferența, și nu îi pasă, deci nu se căiește, care este problema? Nici una.

| Sindbad a răspuns:

E rational sa (se) indrepte sa nu mai repete greaseala. Stand prea mult coscovit de regrete nu se schimba nimic. Dar constientizand greseala si schimband in interior mergi inainte.

Plus ai sansa sa comiti noi tampenii, nu sa fii captivul uneia singure big grin

| Meme10Memu explică (pentru Sindbad):

Viata de prizonier versus om rational.

| anonymus4106 a răspuns:

Cred că aici părerea de rău se referă la rușine. Rușinea e ceva simțit în prezența celorlalți. Dar ia să te gândești câte lucruri faci singur, pe care nu le-ai face în prezența nimănui. Eu cred că în lipsa mediului social, nu ar exista nici rușinea nici regretele. Asta cred eu despre regrete. Acum, dacă e rațional sau nu, depinde de ce rol joacă mediul social în rațiune.

| shu7e a răspuns:

Rationalul intruna cu "caitul", "parerea de rau" si "regretele" nu prea se potrivesc ccaci le exclude daca prin rational intelegi logica si excluderea emotiilor.