| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Emotiile.Sunt stimuli cerebrali sau ceva in genul. Emotiile pot fi controlate atat de usor dar totusi e atat de greu.O data eram foarte suparat si apoi am ras ca handicapatul.Pur si simplu am inlaturat starea de spirit negativa.Si culmea...chiar eram fericit.Credeti ca omul poate fi capabil sa isi induca stari de "N" feluri in conditii de viata aproape inexistente? Cum ar fi sta in acasa si se uita la TV.Eu cred ca se poate si mai bine.Voi? Oricum probabil aceasta chestie:"controleaza-ti emotiile" este strans legata de echilibrarea emisferelor cerebrale.

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Diversele procese psihice sunt date de substantele neurotransmitatoare numita serotonina, noradrenalina si dopamina.In functie de starea de veghe-somn, energie si stresul pozitiv - negativ acestea sunt sintetizate de sistemul nervos central iar prin sintetizarea lor, rezultata starea respectiva. Depinzand si de procesul psihic (fericire, depresie, frica, etc) substantele pot suferi dereglari ale sintetizarii lor.

De exemplu, un consumator clasic de narcotice, alcool, etc poate sa-i fie dereglata sintetizarea a unora din substante, si in mod evident ii este dereglata functiile si procesele psihice. De asta si bolile gen schizofrenie, parkinson, alzheimer, depresia, etc ma refer la cele dobandite, nu din nastere sau alte cauze nestiute (ti-am zis un exemplu clasic), nu neaparat se intampla dar ca idee.
Da, omul poate sa-si induca si singur anumite stari, de aia exista si dispozitia. Oricum asta este influentata de multi factori.
Cand o persoana rade desi e suparata, e un imbold de autoprotectie din subconstient. La fel si plansul de fericire, e o descarcare emotiva manifestata in exterior. Mai sunt si persoane care sunt cu bibilica mai slaba si au crize de isterie sau trec prin stari in contradictie cu factorul pozitiv/negativ.
Din fericire, suntem persoane rationale care prin natura noastra umana ne putem controla atat emotiile cat si instinctele primare.

Cele bune!

9 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Fac asta de multă vreme și nu mi se pare o chestie dificilă.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Wøodenpints):

Dezvaluie-ne trucurile tale atunci.La cati oameni prea emotivi sunt in tara, inclusiv aici pe TPU, chiar i-ai putea ajuta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da nu-s trucuri, totul ține de logică. Iar unii chiar nu merită să poată face asta.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Wøodenpints):

Corect.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Controlarea emotiilor nu are legatura cu emisferele cerebrale.

Prin hipnoza/autohipnoza se poate obtine acest lucru la cel mai inalt nivel. Desigur, trebuie sa crezi, ca doar vorbim de subconstient.

| ForeverWarrior a răspuns:

Stiu exact ce zici.Aici e vorba de bioenergie si cu ajutorul ei scapi de depresie si esti bine dispus daca stii s-o folosesti.Trebuie sa iti vibreze corpul sa faci miscari haotice sa urli daca ai unde si cu ajutorul chestilor astora scapi de tensiune din sistemul nervos.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru ForeverWarrior):

Imi place raspunsul tau.Se vede ca nu te limitezi la ce-ti ofera grupul/scoala/TV s.a.As dori o parere cu privire la aceasta intrebare:Hormoni, crezi ca pot fi si ei controlati prin intermediul gandului/fortei mentale stimulata in mod voluntar de noi? Ex:vrei neaparat sa faci sex, sau sa te masturbezi, dar esti capabil ca dintr-un simplu gand sa nu mai ai nevoie.Pur si simplu sa nu mai ai nevoie.Chiar sa renunti definitiv daca vrei.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru ForeverWarrior):

De fapt, am cam intrebat degeaba. Evident ca da laughing.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Raspunsul este evident, dar ai nevoie de voință. In cazul in care dorința este mai amplificată decat voința atunci nu vei putea rezista tentației.