| Cristian2003 a întrebat:

Energia eoliana este nelimitata sau limitata? Dar energia solara?

14 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Se creaza un paradox aici. Teoria si practica se inverseaza. Teoretic cele 2 energii pot fi considerate epuizabile, in cazul unor cataclisme de proportii galactice. Practic insa, sansele ca acest lucru sa se intample sunt nule. Totusi, cele 2 energii sunt conditionate de vreme. Poti sa folosesti energia solara si eoliana la infinit insa, ironic, nu oricand.

| stlucian a răspuns:

Amandoua sunt limitate in functie de vreme/zona si sau de factorul zi/noapte.Se cunoaste ca noaptea vantul care de regula sufla ziua noaptea scade in intensitate.

Daca o luam pur economic sunt energii nelimitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt energii limitate pentru ca depind de ceva trecator ca sa functioneze.
Pe axa nevoilor noastre, durata de viata a soarelui este intr-un fel nelimitata, ea se stinge cu mult dupa ce noi nu vom mai exista.Pe-o parte, e un fel de afirmatie egoista, sa spui ca ceva este nelimitat doar pentru ca va muri dupa existenta ta.Dar, ce conteaza? Noi sa avem nelimitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt energii nelimitate atat timp cat exista o sursa care sa le produca. Cand nu va mai bate vantul sau nu va mai fi soare, centralele respective nu mai au cum sa produca curent electric.

| SonicAndrei a răspuns:

Întrebarea asta e la mintea cocoșului. Cât timp e soare și bate vântul energia e nelimitată. Dacă soarele și vântul „funcționează" de milioane de ani pe Pământ de ce nu ar mai continua? Sunt considerate energii nelimitate (chiar dacă nu dau constant energie), dar practic sunt limitate: Soarele va „muri" la un moment dat, deci și Pământul va îngheța (asta dacă nu pățește altceva până atunci). Dacă ne gândim așa, atunci energia solară și energia eoliană sunt surse de energie limitată.

PS: Jur că nu m-am uitat la răspunsurile celorlalți înainte să scriu întrebarea. Asta ca să nu credeți că am copiat pe cineva.

| Teardrop a răspuns:

Practic sunt nelimitate amândouă.

Teoretic, odată cuterminarea heliului din soare (cam 5 miliarde de ani dacă mai ţin bine minte) se duce dracului şi energia solară şi energia eolianălaughing

| Blamely a răspuns:

Ambele sunt surse nelimitate de energie.

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Sunt ambele nelimitate, dar pentru a le exploata e nevoie de resurse care nu sunt nelimitate.

| timeOUT a răspuns:

Amandoua sunt practic energii nelimitate, teoretic, dar practic, daca nu bate vantul, nu ai energie eoliana, iar daca nu e soare, nu ai energie solara.Se pare ca inca odata teoria este buna, dar practica ne omoara. happy

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

In general, da sunt nelimitate dar, daca ii inorat nu mai este soare si daca vantul n-are o intesitate mare eolianele nu se misca si asa nu produc energie. Energia solara este limitata.De ce, te intrebi? Deoarece soarele este compus din hidrogen si heliu, ele fiind un combustibil.Ele se vor consuma intr-un final si soarele nu va mai exista.Stai calm, soarele va disparea peste cateva milioane de anihappy

| FLuturas1albastru4 a răspuns:

Dacă nu bate vântul nu ai energie eoliană, adică energia cu vântul se află în simbioză, o putem considera limitată dacă nu va bate vânt. Ceea despre solară este nelimitată.

| Cristian2003 explică (pentru FLuturas1albastru4):

Pai atunci cand te folosesti de energia solara nu inseamna ca panourile solare absorb lumina si soarele este o forma de lumina limitata deci atunci energia solara este limitata?

| Mihai9820 a răspuns:

In ansamblu ambele sunt nelimitate, dar intr-un spatiu restrans nu.

| beatitudine a răspuns:

Ambele sunt nelimitate, doarece nu folosesc resurse care se termina.