| RAY a întrebat:

Este aceasta lume perfecta sau imperfecta?

Doar pentru pasionați de filozofie.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Este exact cum a spus halogen001 (mi-a luat vorbele din tastatură). Însă aș adaugă că lumea nu va fi niciodată perfectă dacă ne raportăm strict la dorințele noastre egoiste care nu pot lipsi atâta timp cât suntem pe aici. Dar și egoismul face parte din "perfecțiunea" lumii. Lumea este perfectă, dar nu este perfectă pentru conștiința umană. Altfel spus, lumea este imperfectă în mod iluzoriu, dar își respectă legile cu o rigurozitate impecabilă (perfectă).
Dacă schimb puțin perspectiva și mă raportez strict la conștiința umană: Faptul că lumea e imperfectă o face perfectă. O fi așa?

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Total imperfecta este aceasta lume.

| halogen001 a răspuns:

Depinde de definitia perfectiunii. Daca prin perfectiune intelegem respectarea legilor naturii, atunci lumea e perfecta tot timpul pentru ca niciodata legile naturii nu pot fi incalcate, deci lumea a fost, este si va fi intotdeauna perfecta.