| Theo94 a întrebat:

Este adevarat ca ideile care au dus la aparitia iluminismului o parte dintre ele isi au originile la popoarele descoperite de exploratorii europeni in secolele XV-XVII in special de la nativii americani (unii din ei)?

Cel putin asa spune acest videoclip:
"O nouă istorie a umanității"
https://youtu.be/e9UeKOz5QRE?t=2334

Si aceasta carte:
"Zorii tuturor lucrurilor. O nouă istorie a omenirii"
https://polirom.ro/......nirii.html

Răspuns Câştigător
| IMaster a răspuns:

In timpul perioadei iluministe, au existat o serie de idei si concepte care au avut o influenta puternica asupra dezvoltarii iluminismului si care au fost aduse de catre exploratorii europeni din diferite parti ale lumii, inclusiv din America de Nord.

In secolele XV-XVII, exploratorii europeni au descoperit o serie de popoare si culturi noi atat in America de Nord, cat si in alte parti ale lumii, inclusiv America de Sud, Asia si Africa. Acesti exploratori au adus in Europa o varietate de idei si concepte noi, inclusiv concepte legate de religie, filosofie, stiinta, arta si cultura, care au avut un impact puternic asupra societatii europene.

Unii dintre nativii americani au fost de asemenea implicati in schimburile culturale care au avut loc intre Europa si America de Nord in secolele XV-XVII. De exemplu, unii dintre nativii americani au impartasit cu exploratorii europeni cunostintele lor despre plante medicinale, arta si cultura, ceea ce a avut un impact asupra modului in care europenii au perceput lumea si au dezvoltat noi idei.

Cu toate acestea, iluminismul a fost un curent de gandire complex care a fost influentat de o serie de factori, si nu poate fi atribuit doar unor anumite surse sau influente. Iluminismul a fost un curent de gandire care a aparut in Europa in secolul al XVIII-lea si care a promovat idei precum libertatea, egalitatea, ratiunea si progresul uman. Iluminismul a avut un impact profund asupra societatii europene si a fost una dintre sursele de inspiratie pentru Revolutia Franceza si pentru alte revolutii care au avut loc in secolul al XVIII-lea.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Sunt speculații. Dacă citești și numai pe Wikipedia despre Iluminism, îți dai seama cât de nebuloase sunt condițiile și respectiv cauzele care au dus la apariția acestui curent. Este deci loc destul și pentru alții care vor să vină cu noi ipoteze, ca să facă totul și mai nebulos.