| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca organele care te pot ajuta sa inveti o lectie la scoala sunt:ochii si urechile? Voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cu siguranţă! De asta se si recomandă să fii numai ochi si urechi, când se predă lecţia.

| darrio2007 a răspuns:

De creier nu ai nevoie?

| RAY a răspuns:

Sunt persoane care sunt sanatoase dar, partea din creier care se ocupa cu memoria le este defecta si nu pot memora nimic pe termen lung, asa ca conteaza partea aia din creier, partea vizuala se numeste ea transmite informati creierului si partea auditiva, dar nu asa se memoreaza ceva si doar prin repetitie, intelegere, cat mai multe simturi

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Violleta2022 a răspuns:

Creierul baiete: creierul!
Ala este principalul si cel mai important organ care asimileaza cunostntele.
Si orbii invata si surzii invata, dar fara creier, nu poate invata nimeni.

| Lioana a răspuns:

Ochii si urechile transmit informatiile la creier. El este organul care le preia, le stochează si le proceseaza.

| CarcotasulVesel a răspuns:

NOPE, ochii si urechile iau informatia si o paseaza creierului iar creierul si numai creierul "vede" si "aude"
daca ai implant auditiv ala te ajuta sa inveti? cum?

expresia "fii numai ochi si urechi" inseamna de fapt sa fii atent si concentrat, nu inseamna sa nu gandesti dar sa vezi si sa auzi

| Edmonds2342 a răspuns:

Oarecum...
Ochii și urechile au rolul de a transmite informațiile la creier. Învățatul se datorează activității neuronale, care are loc în creier.

| millar a răspuns:

Si creierul nu?