| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că pe Pământ există mai multe femei decât bărbați?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Conform statisticii mondiale, unde se face updatarea in fiecare secunda, sunt mai multi barbati pe glob, decat femei.

Procentajul este:
50.5% barbati
49.5% femei

Uite aici statistica:
https://countrymeters.info/en/World

| johnnny123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu chiar crezi ca exista un sistem care tine recensamantul global in timp real? Faptul ca pe situl ala se invart niste cifre ca sa dea senzatia de dinamism nu inseamna ca cifrele alea sunt si precise. In realitate situl nu face nici o updatare "la secunda", este doar o animatie ca sa faca prezentarea datelor mai interesanta.

De unde ar putea sa stie sistemul ala in timp real ca intr-un sat de Maasai din Tanzania s-a nascut un copil? Crezi ca are o retea de sateliti care scaneaza permanent toate formele de viata de pe planeta, ca in Star Trek?

| Violleta2022 a răspuns (pentru johnnny123):

Bineinteles ca exista!
Este o statistica a lumii, unde fiecare tara raporteaza cifrele.
Avem tehnologie performanta la aceasta ora, unde nu-i nevoie sa mearga nimeni cu hartia in mana, sa faca raportarea, ca acum 100 de ani.

| johnnny123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, nu exista o raportare in timp real. O adevarata raportare in timp real ar necesita ca fiecare om sa aiba semnele vitale monitorizate, iar de fiecare data cand un om se naste sau moare oriunde pe aceasta planeta sa se trimita instantaneu aceasta informatie catre un sistem centralizator. Evident ca acest lucru nu se intampla in prezent.

Acea platforma foloseste niste date statistice, dar pentru a crea iluzia ca se updateaza in timp real foloseste acea animatie de schimbare a cifrelor. Cu alte cuvinte, calculeaza statistic cati oameni se nasc si mor pe planeta intr-un an si apoi imparte la numarul de secunde si obtine astfel frecventa cu care trebuie sa schimbe contorul. Atata tot. Nu inseamna ca in secunda in care acel contor afiseaza "7, 879,721, 231" pe planeta sunt fix 7.879.721.231 de oameni.

Daca nu intelegi cum functioneaza tehnologia si statistica, nu te mai contrazice doar de dragul de a te contrazice.

| Zuzu1991 a răspuns:

A fost odata ca niciodata, link-ul lui Ray e din 2014

in ziua de azi a ajuns tehnologia medicala si in gauri ca India rurala unde e folosita la intrerupere de sarcina daca copilul e fata, barbatii fiind mult mai apreciati, moment in care mai sunt si tari in care femeile sunt sclave (TOT islamul) sau nu au deloc drepturi (Rusia) sau sunt tratate de rahat (zona rurala China nevestele se cumpara de la parinti, apoi sechestrate si violate pana fac, copii si apoi nu mai pot sa plece) si multe se sinucid

| RAY a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai dreptate

Raportul de sex pentru întreaga populație mondială este de 101 bărbați la 100 de femei (estimare 2020). [8] În funcție de definiția utilizată, între 0, 018% sau 1, 7% din nașterile vii sunt intersexuale. [9] [10] [11]

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_sex_ratio

| aditimus a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam care ar fi procentul?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre 51 si 52% femei.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Credeam că sunt de cam 2 ori mai multe decât noi laughing

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai iscat controverse pe-aici doar ca să aflii cu cât îți cresc șansele la agățat? laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Cam așacevalaughing