| Nilsson a întrebat:

Este adevarat va nivelul de progres al omenirii va fi intotdeauna depasit de capacitatea de autodistrugere?

De exemplu, daca s-ar construi mijloace de propulsie care sa faca navele spatiale sa ajunga pe Marte in cateva zile, ele vor fi mai degraba folosite pentru a construi rachete nucleare care sa strabata Pamantul in cateva minute?

Sau daca bioingineria ar gasi un leac pentru orice boala, ea ar putea sa creeze niste supervirusi care sa decimeze populatii intregi de oameni?

Ma gandesc ca omenirea, chiar daca ar fi capabila sa colonizeze alte planete sau chiar sa le terraformeze, nu va fi niciodata la un nivel acceptabil de siguranta, deoarece ar avea si mijloacele necesare sa distruga planete intregi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prostia totdeauna depaseste omul.
Leac impotriva prostiei omenesti nu s-a inventat inca. big grin

| RAY a răspuns:

Din pacate asta e natura umana una violenta si cam irationala

| T0T a răspuns:

Și acum ai capacitatea să lansezi câteva bombe nucleare extrem de puternice și să distrugi toată omenirea. Nu mai putem vorbi de capacitate de autodistrugere că pe aia o avem mai mult decât îți imaginezi, acum vorbim de capacitatea de înțelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt confilctele de interese pe care statele le au intre ele, si din aceasta cauza mereu ceva creat cu un scop bun va fi folosit si in ceva rau

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Mereu va fi autodistrugere pentru ca mai toti oamenii sunt egoisti.
dar deja a inceput demult aceasta autodistrugere. mai asteapta cativa ani si vei vedea finalul. e mai aproape decat crezi.