| ErrorFound a întrebat:

Este calatoria in timp posibila?

39 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Fizic nu cred, s-ar petrece o anomalie in continuumul spatiu timp (stiti paradoxul) si ma refer aici in special la spatiu. O alta calatorie in timp cred totusi ca este posibila. Atunci cand esti spectator in trecut/viitor fara a fi capabil sa intervii in prezentul lor. Asa cel putin nu ne-am mai lovi de paradoxul,, ce se intampla daca il impusc pe stra-stra-strabunicul?''

| sabin89 a răspuns:

La ce ti-ar folosi sa calatoresti in viitor, de exemplu? Sa zicem ca acel viitor ar fi peste o suta de ani. Tu te duci acolo si traiesti vreo doi-trei ani, sa zicem, printre niste oameni pe care nu-i cunosti, deci o viata fara sens. In acelasi timp, pierzi din viata prezenta, care are sens, acesti doi-trei ani. Poate in timpul cat ai lipsit nevasta a bagat divort si s-a maritat cu altul. Poate si alte modificari s-au petrecut, iar tu apari ca un intrus care nu-si mai gaseste locul. A meritat calatoria?

| ErrorFound explică (pentru sabin89):

1. Am scapat de hoasca aia care nu ma iubea.
2. Nu cred ca aia nu m-ar baga in seama.Frate, am calatorit in timp, o sa fiu in atentia presei, cercetatorilor...etc.
3. Chiar vreau sa traiesc in viitor.
4. Daca acel viitor ar fi mizerabil, as scrie o carte cand m-oi intoarce si ar fi best seller caci nu mai exista carti de acel tip(monopol).
5. De unde stii ca pierzi acei ani? La fel de bine poate sa te calce masina a doua zi...

| Ferenin a răspuns:

Da frate in momentul asta tu mergi prin timp, mai ales in viitor, cu fiecare secunda care trece. exemplu: Un om care sta pe loc, te vede pe tine mergand prin timp, so time travel is here actually. E foarte simplu si totodata foarte complicat modul in care creierul determina curgerea timpului prin miscarea imprimata membrelor trupului si care imprimare se poate defini prin simpla dorinta. E chiar uimitoare creatia lui Dumnezeu numita om.

| doctorandus a răspuns (pentru Ferenin):

Nu creierul produce curgerea timpului.

| ErrorFound explică (pentru doctorandus):

As fi de acord cu asta daca nu s-ar simti trecerea timpului.

| doctorandus a răspuns (pentru ErrorFound):

E ca si cum ai zice ca Rinul curge deoarece e impins de paletele morilor de apa.

| Liviu a răspuns:

Salutari din viitor, vin din anul 2050 laughing aici exista TPU fara T/A si categoria religie. Mna, in fine lasand gluma deoparte... sunt de parere ca in cel mult 10 ani vor fi posibile unele lucruri ca teleportarea, sau masini cu viteza lumini, sa zicem doar ca am o imaginatie foarta bogata, si ma bazez mult pe stinta, pe oameni care au inventat foarte multe lucruri, daca spuneai unui om acum 100 de ani, ca vor aparea unele 'dispozitive' cu care te poti auzi cu cineva in timp real la distante foarte mari, sa nu zic exagerat de mari, omu ala te considera nebun. Ei bine eu sper in un viitor in care vor exista masina timpului sa aflam cum am fost creati, sa vedem evolutia omului, insa in viitor mai mult ca sigur nu vom putea merge, decat in trecut.

| ErrorFound explică (pentru Liviu):

Misto glumawinking
Apropo de viteza luminii atinsa de fiinte materiale...
Este nevoie de o cantitate infinita de energie pentru a se atinge viteza luminii(zice Einstein)... poate daca mai traia Tesla cativa ani reusea sa rezolve asta.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista timp nici ca exista viitor sau trecut, totul este acuma si ce a fost este doar perceptia noastra aia ce a fost numai se va intoarce niciodata, noi cream viitorul, dar e posibil sa mergi in trecut daca intreci viteza lumini ceva imposibil

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Atat ca nu poti accelera niciun corp peste viteza luminii.

In general, teoretic este posibila calatoria in viitor, sa zicem daca mergi cu 0, 8 c sau 0, 999 c. Si chiar practic, un ceas atomic purtat de un avion s-a intors cu 59 de nanosecunde mai tanar ca ceasul ramas pe pamant. Atat ca asta e un efect trivial. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Hafele%E2%80%93Keating_experiment

Problema e ca nu se poate face asta cu niste gemeni si sa se intoarca unul dintre ei cu zece ani mai tanar ca celalalt, deoarece daca o nava cosmica ar calatori la o asemenea viteza, ea ar fi transformata in terci la cel mai mic contact cu praful cosmic (masa prafului cosmic creste relativist).

De ce e teoretic posibila calatoria in viitor desi putem zice ca geamanul de pe nava a ramas din punctul sau de vedere nemiscat iar geamanul sau impreuna cu Pamantul s-au miscat fata de el? Pentru ca geamanul din nava s-a dus si s-a intors, deci nu s-a aflat intr-un sistem de referinta inertial, iar geamanul ramas pe Pamant s-a aflat intr-un sistem de referinta care e practic inertial.

| OnuOnulică a răspuns:

Un om a calatorit 1 secunda in timp.

| Exilee a răspuns:

D.pd.v. fizic NICIODATA! Cu mintea, gandul, psihicul... poti calatori.

| ErrorFound explică:

Daca aveti de cand sa comentati "NU" puteti la fel de bine sa puneti... puncte si voi presupune ca nu aveti nicio idee despre ce vorbim aici.

Informarea gresita e mai rea decat dezinformarea.

| N0xEterniS a răspuns:

Daca depasesti viteza luminii!
Totusi, mai demult au fost doi copii gemeni, unul a fost trimis in spatiu, iar celalalt a ramas pe pamant.
Cand cel din spatiu s-a intors pe pamant, era mai tanar ca cel care ramasese pe pamant.
S-ar putea numi o calatorie in timp?

| ErrorFound explică (pentru N0xEterniS):

E teoria gemeilor al lui Einstein. Nu s-a intamplat niciodata.

| RAY a răspuns (pentru N0xEterniS):

Cand sau trimis copii aia?

| ErrorFound explică (pentru RAY):

Nu s-au trimis acei copii...este vorba despre teoria gemenilor a lui Einstein.

| Maxim96 a răspuns:

Teoretic da, practic nu

| svartirhimnar a răspuns:

Nu prea ai cum să călătoreşti în timp, chiar şi cu demonstraţii exacte.
Dacă ar fi să putem călători, am avea nevoie de o ''uşă tridimensională'', sau ceva, pentru altă dimensiune. deja intrăm în lucruri science fiction, deci.

| usuk a răspuns:

Nu

| al9264 a răspuns:

Einstein a descoperit ca Universul are de fapt 4 dimensiuni:lungimea, latimea, inaltimea si TIMPUL.De asemenea, el a descoperit ca universul contine ceva numit continuumul spatiu-timp.Acesta este o "panza a timpului". Aceasta poate fi deformata de ceva numit "gaura de vierme", un portal catre viitor.Dar Einstein a spus ca practic, calatoria in trecut e de nerealizat.

| Accero a răspuns:

Pot sa garantez eu 100% ca se poate calatorii in timp. Singura problema pentru care nimeni nu a facut-o fizic vorbind este pentru ca, toti cauta formule extrem de complicate si solutii mai complexe decat putem intelege multi dintre noi, totusi eu cred ca solutia e atat de simpla, incat nu ne putem da noi seama, calatoria in timp este ceva ce va fi descoperit de o persoana complet inutila ca sa ma exprim mai brut, doarece este cautata de prea mult timp, daca era ceva complex sau stiintific 100% era descoperita deja tongue

Răspuns utilizator avertizat
| allex20n a răspuns:

Da, pentru Romania cel putin, e posibila. o poti face cu avionul cel mai rapid mergand in Germania, Olanda, Luxemburg, Marea Britanie. nu inaintezi foarte mult, dar totusi mergi in viitor. laughing))laughing

| BornToDie9108 a răspuns:

Http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Călătorie_în_timp
cred că ar fi posibilă,însă consider că mai sunt şi cîteva legi ale fizicii de descoperit. Totul necesită o strînsă legătură şi o logică.
Ceea ce conţine link-ul de mai sus, nu prezintă decît nişte ipoteze, demonstraţii-niciuna; sunt doar lucruri teoretice, nu şi practice.
Vorba aia, vom trăi şi vom vedea :D

| ChAoS11 a răspuns:

Nu exista dar poate mai incolo o sa fiewinking

| Anddii a răspuns:

Nu exista.
Dar se fac cercetari! Si crede-ma am vazut cum ar arata o masinarie din asta in revista BIG Explorer. Nepotelul meu mi-a aratat. ( Nepotel-Fin. nu sunt bunic tongue)

| Alex_Cata_1991 a răspuns:

Nu imposibila

| Walle2002 a răspuns:

Este omeneste imposibil... dar daca atingi o viteza uluitor de rapida poti
(e de la Anstain)

| Strok3r a răspuns (pentru Walle2002):

Ce e ANSTAIN? (O_O)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Strok3r):

N-ai auzit de Serbet Ainstain? cica ala e!

| robijam a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e vecinumeu, are o Dacie 1310 dizal.

| ErrorFound explică (pentru Walle2002):

BAAAAA, pentru prima si ultima data:il chema EINSTEIN!

| DemonMv a răspuns:

In acest moment, nu.

| gtrg4wgqw43gh a răspuns:

Uni cercetatori sustin ca este posibil. De exemplu toti suntem calatori in viitor, toti mergem inainte.