| pagliaci a întrebat:

Este corect sa te plangi de libertate si de tehnologie din fata unui computer conectat la internet?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Sa te plangi de tehnologie din fata unui computer conectat la net? Ipocrizie, domne!

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Vezi că există un topic deschis de Nilson despre când se cuvine să plângi si când nu. Poate te inspiri de acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| chuckmanson a răspuns:

Nu, este o prostie!

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Este corect. Tehnologia e un rau necesar. Necesitatea a ales-o Adam.

| chuckmanson a răspuns (pentru Steregoi):

Tu chiar trebuie să menționezi religia, în absolut orice conversație? Nu te plictisești?

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Credinta e apogeul ratiunii. Asa ma descarc eu apeland la credinta. Nu ma plictisesc.

| chuckmanson a răspuns (pentru Steregoi):

Rațiunea înseamnă să înțelegi relații și adevăruri universale și sensul lor și să acționezi conform acestora.
Credință înseamnă să fii convins sau să te autoconvingi de adevărul unei afirmații cu sau fără dovezi care confirmă afirmația respectivă.
Cele două sunt diametral opuse, iar ceea ce zici tu mă face să cred că ori trolezi și faci mișto de mine, ori ai o lacună imensă de cultură generală și ar trebui să începi să te autoeduci.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Considerand ca omul nu va ajunge niciodata sa cunoasca totul in mod direct, palpabil sau cu dovezi credinta reprezinta teorie corecta sau rationala care se potriveste cu realitatea. Nu a vazut nimeni un neutron, un electron ci doar niste urme. Modelul particulelor elementare reprezinta credinta sau un model teoretic ce se potriveste cel mai bine cu realitatea observata si cu care pot fi explicate multe fenomene fizice.

| Dandinelle a răspuns:

Da
Ai cumparat computerul de exemplu din bani munciti, munca de la 9 la 18, de luni pana vineri, platit calculatorul in rate.
sau:
ai comparat calculatorul pentru copilul tau care urmeaza o facultate pe tehnic si normal ca are nevoie de un calculator puternic, nu ai bani destui si trebuie sa mai iei un loc de munca sau sa faci rate sa acoperi suma. Muncesti - nu prea multa libertate, ah tehnologia asta.
pana la urma e treaba ta de ce te plangi, fiecare are dreptul la propria parere.

| LuccaToni a răspuns:

Nu cred ca iti face nimeni nimic. S-ar putea, minimi sa fi contrazis de altii care au alte pareri.